کد خبر: ۷۹۵۶۸۴
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۱
قانون حجاب و گشت ارشاد باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد
غلامحسین کرباسچی مدیر مسئول روزنامه هم میهن در مناظره‌ای با عبدالله گنجی در شبکه خبر گفت: اگر بخواهیم رکن اصلی قانون را اجرا کنیم باید از همین درب استودیو که در آن حضور داریم شروع کنند به گرفتن خانم ها! پس وقتی میبینیم که یک قانون در یک زمانی تصویب شده که در حال حاضر یک اکثریت قاطعی ازز جامعه به آن عمل نمی‌کنند؛ باید این قانون مورد تجدید نظر قرار بگیرد. این بچه ۱۵ سال ۲۰ سال در سیستم آموزشی شما بوده است. در این سال‌ها نتوانسته اید یادش دهید، در ۳۰ دقیقه در ان وضعیت آن هم با زور میتواند یاد بگیرد؟ این بچه ۱۵ سال ۲۰ سال در سیستم آموزشی شما بوده است. در این سال‌ها نتوانسته‌اید یادش دهید، در ۳۰ دقیقه در آن وضعیت آن هم با زور میتواند یاد بگیرد؟
آفتاب‌‌نیوز :

گفتگوی تلویزیونی عبدالله گنجی و غلامحسین کرباسچی در شبکه خبر برگزار شد. در این مناظره محمد صادق کوشکی، هم به صورت تلفنی نظرات خود را بیان کرد.

در ادامه بخش‌هایی از صحیت‌های شرکت کنندگان در این مناظره را به روایت همشهری می‌خوانید:

غلامحسین کرباسچی، فعال سیاسی اصلاح طلب و مدیرمسئول روزنامه هم میهن ابتدا در این مناظره گفت: ضمن تسلیت درگذشت مهسا امینی، خون این مرحومه با یک مظلومیتی ریخته شده و شاید این برکت را داشته باشد که در فضای جامعه نسبت به روالی که در جامعه اتفاق بدی را به وجد آورده دومینویی بوده که اگر ادامه داشته باشد ممکن است اتفاقاتی بدتری بیفتد. ابزار تاسف می‌کنم از این فاجعه که برای همه تکان دهنده بوده و همه شوکه شده اند.

به همه خانم‌های میهن مان تسلیت می‌گویم. خدا به همه مقاومت و صبر عنایت کند

اولین چیز که به ذهنم می‌آید بحث قانون است که جز تبصره ماده ۶۳۸ مصوبه سال ۱۳۷۵ قانونی نداریم و ما غیر از این راجع به حجاب و گشت ارشاد قانونی نداریم. بر اساس این تبصره زنانی که بدون حجاب شرعی و انظار عمومی ظاهر شوند از حبس از ده روز تا ۲ ماه یا ۱۰ تا ۵۰ هزار تومان جریمه محکوم می‌شوند. از این رو قانون مربوط به حجاب باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد. اگر بخواهند که طبق قانون عمل کنند از همین دم استودیوی شما زنان راباید بگیرند تا زنانی در خیابان هستند. اگر واقعا به قانون استناد کنیم ۷۰، ۸۰ درصد خانم‌ها را باید بگیرند.

مجری: آقا گنجی شما قبول دارید؟

گنجی: بله بنده هم قبلا نوشته بودم که حدود ۲۰ میلیون نفر هستند.

کرباسچی ادامه داد: بر این اساس افراد بسیاری از شمال شهر تا جنوب شهر، حتی نصف خانم‌هایی که در مراسم شهید سلیمانی بودند را باید می‌گرفتند. یک قانونی در زمانی تصویب شده که حالا اکثریت جامعه به آن عمل نمی‌کنند. الان باید قانون مورد تجدید نظر قرار بگیرد. طبق این قانون اگر یک تار مو یا دسته موی زن بیرون باشد او مجرم است! قوه مقننه باید این قانون را اصلاح کند.

مجری: نسبت به مشروبات الکی هم همین را می‌پذیرید؟

ببینید در مور مشروبات بحث جداگانه است فرق می‌کند آیا ۸۰ در صد مردم عرق می‌خورند؟ یا در خیابان کسی عرق خوری می‌خورد؟ در جامعه ما این جرم انگاری را قبول ندارند.

در ادامه مناظره عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه همشهری گفت:

باید ببینیم چالش ما بر سر چیست؟ طیفی داریم مسلمان هستند، اما حجاب ندارند و مخالفند. عده‌ای میگویند امر شخصی است. ما معتقدیم امری اجتماعی است. کسی نماز نخواند یا در خانه اش مشروب بخورد کسی کاری ندارد. اما قبول کنیم حجاب امری اجتماعی است دیگر کسی و گروهی صلاحیت ندارد خودش عمل کند. ما گشت ارشاد نداریم بلکه مصطلح شد و جا افتاد. اگر گشت ارشاد بخواهد قانون را رعایت کند باید به ۲۰ میلیون تذکر دهیم. ما قانون را به صرت کامل اجراع نمی‌کنیم بلکه پلیس وقتی ناهنجاری ببیند برخورد می‌کند. ما یک بدحجابی عرفی داریم. سنت و فرهنگشان این است و مویشان بیرون است و پلیس هم برخورد نمی‌کند. مروز ما رسانه ای‌ها با فرماندهان نیروی انتظامی جلسه داشتیم. با پلیس صحبت کردیم دو سه جور آدم دارم یاقلیت هستند. عده‌ای هستند که در پوشش سیالیت جنسی دارند. اصلا متوجه نمی‌شوید آقاست یا خانم! برخی هستند که حس می‌کنید که از رختخواب به خیابان آمده اند. یک دسته هم هستند که سیاسی هستند. پلیس با این سه دسته متوجه می‌شود و اقلیت هستند و بالاخره ناهنجاری است. یکی از اساتید دانشگاه توئیت کرد در فرودگاه امام روسریی را برداشت به دوستانش گفت الان تو سریع فیلمبرداری کن، اما پلیس مهر زد و چیزی نشد و دستشان خالی ماند! اولین بار در ۲۰ سال است که چنین حادثه‌ای رخ داده است. الان ۲ سال است گشت ارشاد داریم، اما چنین حادثه‌ای نداشتیم. واژه گشت ارشاد را تاکید می‌کنم، ما چنین چیزی نداریم. نشنیده ام که چیزی به اسم کلاس آموزشی {برای حجاب} در قانون داشته باشیم. کسانی را سوار ون می‌کنند که مقاومت می‌کنند. این خانم دو سه تا خانم دیگر هم همراهش بوده اند، اما آن‌ها را سوار ون نکرده‌اند.

در ادامه کرباسچی گفت: اول معروف و منکر را برای پلیس مشخص کنید! اگر زن موهایش را نپوشاند، اما مرد او را بغل کند و بگذارد در ون؟! لباسش پاره شود و.. درست است؟ تعجب می‌کنم از آقای گنجی! ما موارد بدتر از این داشتیم! کلاس آموزشی کجای قانون است؟! در کجای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم؟! این بچه ۱۵ سال ۲۰ سال در سیستم آموزشی شما بوده است. در این سال‌ها نتوانسته‌اید یادش دهید، در ۳۰ دقیقه در آن وضعیت آن هم با زور میتواند یاد بگیرد؟ البته قبلا هم داشته ایم که کسی فوت کند. خانم بنی یعقوب هم بوده است، او را برای امر به معروف گرفتند، در زندان فوت کرد. کسی نمی‌گوید چرا دزد را با تیر زدید. قانون دزدی و قتل روشن است. آقای رئیسی قول داد که گشت اختلاس داریم…، اما برای مدیران. اختلاس را هیچکس نگفته نگیرید، همه می‌گویند چرا مواردی که در انتخابات قول دادید را نمی‌گیرید. طبق قانون فعلی ۸۰ درصد خانم‌های ما مجرم هستند! روزی هزار نفر به خیابان وزرا برده می‌شوند. این‌ها تحقیر می‌شوند. این قانون کامل اجرا نمی‌شود، چون عواقب سوء هم برای نظام دارد.

کوشکی، فعال اصولگرا هم به عنوان مهمان تلفنی مناظره گفت: آقا کرباسچی از شما به عنوان کسی که سال‌ها درس طلبگی خوانده اید در عجبم. در شرع نظر جامعه ملاک نیست. قانون حجاب قانون خداست. از کی تا حالا نظر مردم منبع فقهی شیعه شده است؟ حلال خدا حلال است، حرام خدا حرام است. آقای کرباسچی می‌گویند جامعه قبول ندارد. مردم در اکثر نظرسنجی‌ها حجاب را قبول دارند، ولی عمل نمی‌کنند. باید تلاش کنیم که عمل هم بکنند.

بخش دوم مناظره بعد از نیم ساعت ادامه یافت.

ابتدا کرباسچی خطاب به محمدصادق کوشکی: بله آقای کوشکی بنده طلبه بودم، ۱۰ سال هم بودم. کوچکترین طلبه قم هم بودم. من وقتی طلبه بودم که طلبگی گرسنگی و گرفتاری و زندان و این‌ها داشت و مدعی هستم که در بحث طلبگی وارد بشم. اشکال این است که شما طلبه نبودید، شما در دانشگاه امام صادق بودید که برای پست و مقام است.

بین برنامه یکی از اعضای خبرگان تماس گرفتند. فتوای آقای آیت الله العظمی خویی را گفتند. اکثر علما می‌گویند، اگر کسی را نهی کردند که حجابتان خوب نیست، اگر گوش نداد عمل می‌کند، اگر گوش نکردند رهایش کنند.

کرباسچی ادامه داد: در ماجرای حجاب و گشت ارشاد، پلیس گناهی ندارد؛ برای پلیس مشخص کنید که شل حجابی یعنی چه!شرع باید از مجرای قانون پیاده شود؛ ما که طالبان نیستیم! مجرای قانون این است که عده‌ای در مجلس می‌نشینند و تصویب می‌کنند. قانون ماهواره مگر قانون نیست؟ مگر بر اساس مسائل شرعی و فرهنگی نیست؟ چرا الان اجرا نمی‌شود؟ الان با تیر ماهواره‌ها را می‌زنند؟ چرا صداوسیما چند هزار میلیارد تومان هزینه می‌کند؟ چون احساس می‌کند کار فرهنگی موثر است. نیازی به زدن تیر با ماهواره نیست. این قانون که الان هست باعث خشم و نفرت مردم می‌شود. قانون را وقتی مردم عمل نمی‌کنند باید اصلاح شود. مردم زده می‌شوند خشونت اعمل می‌شود. قانون اگر مورد عمل جامعه نیست باید قانون گذار اصلاح کند. من نه منکر حجابم که این وصله‌ها به خانواده روحانی ما نمی‌چسبد و همسر و دختر من حجاب دارند. در جاییکه آقای رئیس جمهور به شانگ‌های رفتند و قرارداد‌هایی در مقابل غرب امضا کردند که ما را قوی کند؛ مراسم اربعین با آن عظمت با حضور ۲۰ میلیون زائر برگزار شد. این اتفاق همه این‌ها را خراب یکند شاید کار نفوذی باشد.خودشان می‌گویند در سال چند هزار نفر را به ستاد می‌بریم. ستاد ایجاد کردند، بودجه می‌برند، چند هزار نفر آنجا کار می‌کنند. این چه بساطی است. خواهر شهید ترکان به من زنگ زده با گریه می‌گوید که دختر من ۱۸ ساله است او را گرفتند؛ حال به خاطر پوشش یا حضور در خیابان. می‌خواهم بگویم همه ناراضی هستند.

کرباسچی در ادامه از کوشکی پرسید: آقای کوشکی، قانون حجاب را قبول دارید چرا اجرایش نمی‌کنند؟ من این قانون را قبول ندارم، چون مردم را زده می‌کند، اسلام را لکه دار می‌کند. بحث شرع نیست. شرع تکلیف شرعی انسان است. موازین شرعی باید از طریق قانون انجام شوند. بنده منکر حجاب نیستم. بنده کجا سکولارم؟ من نماز می‌خوانم. زنم چادری است، دخترم چادری است، این حرف‌ها به خانواده روحانی ما نمی‌چسبد.

من گفتم، آقای رییس جمهور رفتند شانگهای. یکی از بزرگترین قرارداد‌ها برای تقویت ما مقابل آمریکاست را امضا کردند، آن وضع در کربلا بود، ۲۰ میلیون آدم آنجا. ناگهان یک اتفاق می‌افتد همه را تحت الشعاع قرا می‌دهد. این کار یک نفوذی نیست؟ بروید ببینید چه کسانی نمی‌گذارید این قانون اصلاح شود. باشد قبول زمان من دستفروش‌ها را آن جور کردند، مردم را باید این جور کنند؟

در ادامه عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه همشهری گفت: جمهوری اسلامی یا باید به دین پایبند باشد یا باید درش را ببندد و برود! از حجاب عبور کرده اند! این جعل اجباری-اختیاری از کجا آمده است؟ زن مسلمان ایرانی میخواهد غربی باشد. در بحث حجاب ما دچار یک استعمارزدگی هستیم. برخی زنان ما احساس می‌کنند که با حجاب دیده نمی‌شوند. به هر کسی که بگویید چرا رعایت نمی‌کنید می‌گوید به شما ربطی ندارد! ما یک چالش نخبگانی درون قدرت داریم. امام فرمود اگر اختلاف مبنایی باشد باعث سستی نظام می‌شود. اگر قرار بود اجرای شریعت نکنیم چرا امام باید قیام می‌کرد؟ می‌دادند به یک روشنفکر قیام کند، مثل بازرگان.

محمدصادق کوشکی هم گفت: جریمه مالی برای بی حجابی غلط است؛ محرومیت اجتماعی بگذارند. قانون فعلی جرم انگاری کرده، زندان دارد. مجازات‌ها درست نیستند، نحوه برخورد پلیس با شهروندی که تخلف می‌کند مشخص نیست. دایره شرعی درست است. در جمهوری اسلامی فقط نظر، ولی فقیه تبدیل به قانون می‌شود. ۴ یا ۵ درصدی که {حجاب} را رعایت نمی‌کنند از خدمات قانونی محروم شوند. اما چنین امکانی فراهم نیست. شما دو نمونه بیاورید که پلیس تخلف کرده باشد. این صحبت‌های شما (کرباسچی در باره اتفاق‌های دومینو وار) اتهام به پلیس است. چند مورد را سراغ دارید در بحث تخلف شده؟ در این مورد اخیر هنوز دادگاه چیزی را ثابت نکند اگر مشخص شده چنین نبوده. آقا کرباسچی به همه اتهام زدند. به من وو همه دانشجویان امام صادق اتهام زدند که دنبال مسئولیت و مقام هستند. پلیس را متهم کردند … چه پاسخی خواهند داد؟ چه بسا فردا دانشجویان از او شکایت کنند و دوباره پیشان به دادگاه باز شوند.

کرباسچی در پاسخ برخی از صحبت‌های کوشکی گفت: ایشان هم پذیرفتند قانون باید تغییر کند، چون می‌گویند با زندان و جریمه و شلاق موافق نیستم. وقتی قانون می‌گذارید که ۴۰ میلیون، ۲۰ میلیون، ۱۰ میلیون زن ایرانی را صاحب سوءپیشینیه بکنید آیا این قانون قابل اجراست؟! وقتی می‌خواهید قانون بگذارید نظر مردم باید اعمال بشود. اگر قانونی گذاشتید که به جمهوری اسلامی ضربه زد آیا این در جهت اهداف است؟

منبع: شفقنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
4
151
کرباسچی خطاب به محمدصادق کوشکی:شما در دانشگاه امام صادق بودید که برای پست و مقام است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
5
128
جالب اون خانم مجری بود که به طرز عجیبی با نظرات یک سمت مخالفت میکرد و از توی گوشی هرچی بهش میگفتن ... تکرار میکرد.
ناشناس
|
Germany
|
۱۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
5
108
خدایا سرمون رو به کجا بزنیم از دست این حرف ها و بحث‌های ‌عصر حجری:

دوش در حلقه ی ما قصه ی "گیسوی" تو بود
تا دل شب سخن از سلسله ی "موی" تو بود

کجایی حضرت حافظ تا ببینی که این جماعت ....به جای هنر زیباشناسی مو و هنر زیبا دیدن زنان و مادران و خواهران و دختراشون گیر دادند به چی!!! اونم چه گیری!!!

خدا همشون رو شفا بده
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
2
36
بجای اینکه یه پیشنهاد درست بدن همش همدیگه رو مقصر میکنن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
2
88
بالاخره صدا و سیما مجبور شد برای رنگ و لعاب دادن به دولت خودی ها از غیر خودی ها استفاده کنه ؟ چند ساله این اشخاص رو به حساب نمیاره ؟ حالا مناظره میذاره ؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
3
93
لحن بیان آقای کوشگی جالب است؛ از بالا، تهدید آمیز، حق به جانب، جانب قدرت، ...و...
ناشناس
|
Israel
|
۱۸:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
2
78
رضا شاه با زور نتونست چادر رو از سر زنان برداره شما هم با زور نمی تونید چادر به سر زن کنید. فکر بهتری کنید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
84
6
80 درصد درست نیست ولی بله هر بیحجابی در خیابان مجرم است. مگر شما از گفتن حقیقت واهمه دارید؟ مجرمند همانطوریکه اگر کسانی در رانندگی کمربند نمی‌بندند. یا راهنما در گردش به چپ و راست نمی‌زنند. یا در مترو با صدای بلند با تلفن صحبت می‌کنند. یا گرانفروشی و اختلاس و دزدی می‌کنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
تراشیدن ریش هم جرام است چرا نمیگیریدشون؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
2
57
یکم هم به فکر حجاب کشورهای دوست و برادرتون مثل سوریه و لبنان باشید از ما میدوشید برای رفاه اونا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
بشار اسد بی غیرت باید بخاطر خانواده اش ارشاد شود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
0
49
نهی منکر که فقط مختص ایران نیست.آقایان هر وقت سوریه و لبنان و عراق تشریف میبرید
گشت ارشاد را هم ببرید و برایمان فیلم بگیرید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین