کد خبر: ۷۹۶۲۹۱
تاریخ انتشار : ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۱
زیست شناسان در یک کشف شگفت انگیز، کوسه‌ای را از اعماق آب‌های استرالیا به بیرون کشیدند که ظاهری کاملا عجیب و شیطانی دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

یک کوسه عجیب و غریب در اعماق دریا با چشمان برآمده و لبخندی آزاردهنده و شبیه انسان به تازگی از اعماق سواحل استرالیا بیرون کشیده شده است. جالب اینجاست که کارشناسان مطمئن نیستند این موجود با این ظاهر ترسناک دقیقاً به کدام گونه تعلق دارد و همین امر بر رمز و راز پیرامون این نمونه غیرعادی افزوده است.

به گزارش rahnamato، داستان از آنجا آغاز می‌شود که یک ماهیگیر در اعماق منطقه‌ای با نام آنلاین تراپمن برماگی (Trapman Bermagui) در سواحل نیو ساوت ولز در استرالیا، از عمق حدود ۲۱۳۰ فوتی (۶۵۰ متری) به این کوسه مرموز دست یافت. این ماهیگیر اندکی بعد تصویری از این موجود را در ۱۲ سپتامبر در فیس بوک خود به اشتراک گذاشت. در این تصویر، پوست زمخت شبیه کاغذ سنباده، پوزه نوک تیز بزرگ، چشمان برآمده بزرگ و دندان‌های سفید مرواریدی کوسه مرده دیده می‌شود.

ویژگی‌های غیرمعمول این کوسه به سرعت توجه سایر کاربران فیس بوک را به خود جلب کرد، به حدی که بسیاری از این موجود، شگفت زده یا وحشت زده شده بودند. این شهرت در فیس بوک سبب شد تا کارشناسان نیز وارد میدان شوند و گمانه زنی‌های علمی در خصوص هویت این موجود شکل گیرد. برخی کارشناسان آن را مربوط به گونه Isistius brasiliensis، برخی دیگر به گونه Mitsukurina owstoni و برخی نیز به Etmopteridae نسب دادند.

در این میان، ماهیگیر مورد نظر با نظرات این کارشناسان مخالفت کرد و اظهار داشت که پوست بسیار خشن این موجود بیشتر به نوعی سگ ماهی شباهت دارد تا کوسه. مؤسسه تحقیقات کوسه در استرالیا نیز با این نظر ماهیگیر موافقت کرد و طی بیانیه‌ای اظهار داشت این جاندار احتمالا یک سگ ماهی اندیوور (Centrophorus moluccensis) باشد.

با این همه، برخی از کارشناسان کوسه با شناسایی مخالفت کردند. کریستوفر لو، مدیر آزمایشگاه کوسه در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، به نیوزویک گفت: «به نظر من این موجود شبیه یک کوسه کیتفین آب‌های عمیق (Dalatias licha) است که در آب‌های استرالیا شناخته شده می‌باشد».

دین گرابز، زیست‌شناس دریایی و کارشناس کوسه در دانشگاه ایالتی فلوریدا نیز نتیجه‌گیری متفاوتی ارائه کرد و این موجود را به نوعی سگ ماهی زبر پوست (Centroscymnus owstonii)، نسبت داد. بریت فینوچی، دانشمند شیلات در مؤسسه ملی تحقیقات آب و جو در نیوزیلند که در زمینه کوسه‌های اعماق دریا تخصص دارد، در ایمیلی به وبسایت Live Science گفت: «این یک کوسه gulper است.» او افزود، با این حال، دقیقاً مشخص نیست که به کدام گونه از این گروه تعلق دارد.

به هر روی به نظر می‌رسد تاکنون هیچ توافقی بر سر شناسایی این کوسه شیطانی میان کارشناسان وجود ندارد.

منبع: فرارو
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین