کد خبر: ۷۹۸۲۴۰
تاریخ انتشار : ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۵
حسین کنعانی مقدم، فعال سیاسی اصولگرا:
دبیرکل حزب سبز با بیان این که «برجام مُرده است و باید فاتحه‌اش را خواند»، گفت: اگر مسئولیتی در این حوزه به من سپرده می‌شد، مستقیما با خود آمریکا در موضوع لغو تحریم‌ها مذاکره می‌کردم و مذاکرات را به نتیجه می‌رساندم.
آفتاب‌‌نیوز :

مذاکرات برجامی در وضعیت بلاتکلیفی به سر می برد. در حالیکه آمریکا از به بن بست رسیدن مذاکرات سخن می گوید، ایران برعکس می خواهد صحنه دیپلماسی را فعال و پرتحرک نشان دهد.

به گزارش نامه نیوز، مهم‌ترین بخش‌های گفت‌وگوی حسین کنعانی مقدم درباره آخرین وضعیت مذاکرات برجامی را در ادامه می خوانید:

*ایران قدرت هسته ای است و طبیعتا آژانس و شورای حکام ایران را به عنوان یک قدرت هسته ای مورد رصد قرار می دهند. چه برجام احیا شود و چه نشود ما به عنوان یک قدرت هسته ای باید یکسری تعهدات بین المللی را در چارچوب ان پی تی داریم.

*دموکرات ها معتقدند احیای برجام پیش از انتخابات کنگره به ضرر این حزب و دولت بایدن است، بر همین اساس دولت واشنگتن سعی خواهد کرد که تا انتخابات صبر کند و بعد از آن موضوع مذاکرات را از سر بگیرد. در این فاصله آژانس و ایران بر سر موضوعات پادمانی گفتگو خواهند کرد بنابراین تحریم ها تا زمان بازگشت آمریکا به برجام برداشته نمی شود.

*خیلی وقت است پرونده برجام بسته شده است. الان فقط موضوع تحریم ها روی میز قرار دارد. آمریکا پذیرفته بود در قبال یکسری از گام های ایران، یکسری تحریم ها را لغو کند، وقتی آمریکا به تعهداتش عمل نکرد بنابراین عملا تعهدی هم برای ایران باقی نمی ماند.

*برجام مُرده است و باید فاتحه اش را خواند، وقتی ایران از موضوع لغو تحریم ها متنفع نشود، طبیعتا آن طرف معادله سعی خواهد کرد در قالب رعایت چارچوب های ان پی تی قدرت هسته ای اش را بیشتر کند.

*اگر مسئولیتی در این حوزه به من سپرده می شد، مستقیما با خود آمریکا در موضوع لغو تحریم ها مذاکره می کردم و مذاکرات را به نتیجه می رساندم. ما متأسفانه برای باج دادن به سایر کشورهای 1+5 امکان دارد خیلی از منافع مان را از دست بدهیم. قرار گرفتن در وضعیت بلاتکلیفی بزرگترین ضربه را هم به اقتصاد و مسائل داخلی ما می زند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین