کد خبر: ۷۹۹۰۷۶
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۳
تنها وسیله تخمین موفقیت یا شکست ما در کاهش وزن، ترازو‌ها نیستند.
آفتاب‌‌نیوز :

وزن ما در زمان‌های خاصی دچار نوسان می‌شود و این نوسانات می‌توانند باعث دلسردی و بی انگیزگی ما شوند. توصیه می‌شود در ۷ زمان، برای پی بردن به وزن دقیق تان از ترازو استفاده نکنید:

روز‌های خاصی از هفته: در مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه کورنل انجام شد، مشخص گردید وزن افراد در روز‌های خاصی از هفته و بخصوص در روز‌های آخر هفته دچار نوسانات زیادی می‌شود و ترازو‌ها افزایش وزن را نشان می‌دهند. به عنوان مثال وزن شرکت کنندگان در این مطالعه، در روز دوشنبه بسیار بیشتر از روز جمعه بوده است. محققان توصیه می‌کنند که یک روز مشخص را برای وزن کردن خود با ترازو انتخاب کنید و از وزن کردن خود در روز‌های مختلف هفته بپرهیزید.

عدم تخمین لباس‌هایی که می‌پوشیم: به گفته محققان، لباس مردان باعث می‌شود که به طور متوسط، ۱،۱ کیلوگرم به وزن واقعی آن‌ها اضافه گردد. وزن زنان نیز با محاسبه لباس، ۰.۹ گرم بیشتر از میزان واقعی است.

عدم محاسبه عضلات: وزن ماهیچه‌ها از چربی‌ها بیشتر است، اما چربی‌ها حجم بیشتری را نسبت به ماهیچه‌ها در بدن اشغال می‌کنند. به همین دلیل افرادی که چربی بیشتری دارند، نسبت به کسانی که دارای ماهیچه هستند، چاقتر نشان می‌دهند. انجام ورزش‌های استقامتی باعث عضله سازی می‌شود و ترازو عددی بیش از حد انتظار را به ما نشان می‌دهد. با این که این عدد بالا رفته، سایز بدن در حال کاهش است و فرد فاصله کمتری با رسیدن به تناسب اندام دارد.

نوشیدن آب زیاد: نوشیدن ۴۷۵ میلی لیتر آب در روز، وزن را تا نیم کیلوگرم افزایش می‌دهد بنابراین هیچگاه بعد از نوشیدن آب، خود را وزن نکنید.

انجام ورزش‌های شدید: وزن کردن بعد از انجام یک جلسه ورزش شدید همراه با تعریق، وزن ما را کمتر از حد معمول نشان می‌دهد، زیرا مایعات زیادی را از دست داده ایم. وزن واقعی در این هنگام نیم تا یک کیلوگرم بیشتر از وزنی است که ترازو نشان می‌دهد.

مصرف بیش از حد کربوهیدرات یا نمک: مصرف غذا‌های شور، باعث احتباس آب در بدن می‌شود و وزن را به طور موقت افزایش می‌دهد. کربوهیدرات‌ها نیز همین خاصیت را دارند. مقادیر اضافی آن‌ها به شکل گلیکوژن در کبد ذخیره می‌شود. کلیکوژن آب را جذب می‌کند؛ بنابراین بعد از مصرف این دو گروه غذایی، خود را وزن نکنید.

ابتلا به یبوست: عدم اجابت مزاج بین دو تا سه روز، در حدود نیم تا دو کیلوگرم وزن کاذب به شما اضافه می‌کند. با اجابت مزاج وزن شما به حالت طبیعی بر می‌گردد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین