کد خبر: ۸۰۱۶۱۴
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۱

از باید‌ها و نباید‌های پزشکی کاشت ناخن تا محدودیت‌های فقهی آن

فطرت انسان‌ها به گونه‌ای است که همواره به دنبال زیبایی هستند همین امر سبب می‌شود افراد به صورت مداوم به دنبال ایجاد تغییر در زندگی خود باشند و مسائلی همچون محیط منزل و... نیز تحت تاثیر این زیبایی طلبی انسان‌ها قرار دارند اما این موضوع زمانی مشکل‌ساز می‌شود که از حالت طبیعی خارج و شکل افراطی پیدا کند.
از باید‌ها و نباید‌های پزشکی کاشت ناخن تا محدودیت‌های فقهی آن
آفتاب‌‌نیوز :

زیبایی‌طلبی یکی از ویژگی‌های فطری انسان‌ها به شمار می‌آید که موضوعی پسندیده است و موجب می‌شود افراد به تمامی اشکال زیبایی گرایش پیدا کند و شاید بتوان گفت یکی از عوامل پیشرفت بشر نیز همین زیبایی‌طلبی باشد.

زیبایی اشکال بسیار گوناگونی دارد برای مثال امروزه شاهد هستیم انسان‌ها در تمامی نقاط دنیا به دنبال ساخت خودرو، تلفن همراه، منازل و حتی البسه با ظاهرهای زیباتر از گذشته هستند و به همین دلیل نیز گفته می‌شود این گرایش به زیبایی عامل پیشرفت انسان‌ها می‌شود.

نوع دیگری از زیبایی‌طلبی به شکل ظاهری افراد مرتبط است یعنی انسان‌ها همواره به دنبال این هستند که لباس‌های زیبا تهیه کرده و به بهترین شکل در اجتماع ظاهر شوند، گاهی نیز افرادی برای زیباتر شدن به دنبال عمل‌های زیبایی گوناگون، استفاده از لوازم آرایشی مختلف، رنگ مو، کاشت ناخن و... می‌روند که اینگونه اقدامات در برخی موارد نیز آسیب‌هایی به سلامتی فرد وارد می‌کنند.

کاشت ناخن یکی از موضوعاتی است که امروزه درمیان بانوان علاقه‌مندان بسیاری پیدا کرده اما این کار علاوه‌بر اینکه ممکن است سلامت ناخن‌ها و دست افراد را در معرض خطر قرار دهد از نظر فقهی نیز مشکلاتی در وضو و غسل ایجاد می‌کند.

کاشت ناخن در محیط‌های آلوده ریسک ابتلا به عفونت‌های قارچی و باکتریایی را افزایش می‌دهد

عاطفه شجری_متخصص پوست، مو و زیبایی در چهارمحال و بختیاری درگفت‌وگو با ایسنا درخصوص معایب و مزایای کاشت ناخن، اظهار کرد: امروزه کاشت ناخن در اجتماع رواج بالایی پیدا کرده چراکه براساس طبیعت هر انسانی به زیبایی و زیباتر شدن گرایش دارد، نکته قابل توجه این است که کاشت ناخن انواع گوناگونی دارد ک یک کار آرایشگاهی محسوب می‌شود یعنی تحت نظر پزشک متخصص انجام نمی‌شود.

وی با بیان اینکه کاشت ناخن دارای برخی مزیت‌ها است، افزود: برای مثال افرادی که عادت دارند ناخن‌های خود را بجوند می‌توانند برای جلوگیری از این کار اقدام به کاشت ناخن کنند همچنین اشخاصی که دارای ناخن‌های آسیب‌دیده یا بدفرم هستند می‌توانند از این روش استفاده کنند، درحقیقت برخی بیماری‌های ناخنی وجود دارد که موجب آسیب به ناخن و تغییر شکل ظاهری آن‌ها می‌شوند بنابراین از بین بردن حالت بدفرم ناخن‌ها یکی دیگر از مزایای کاشت ناخن محسوب می‌شود.

این متخصص پوست، مو و زیبایی در چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه کاشت ناخن دارای برخی اصول است، ادامه داد: برای مثال رعایت نظافت ناخن‌ها پس از انجام کاشت یکی از این اصول به شمار می‌آید تا به این صورت از نظر ابتلا به آلودگی‌های میکروبی و انگلی برای فرد مشکلی ایجاد نشود.

شجری عنوان کرد: زمانی که ناخن طبیعی تراش داده می‌شود تا ناخن جدید گذاشته شود به بستر ناخن آسیب وارد می‌شود همچنین با توجه به اینکه در هنگام کاشت ناخن پودری روی ناخن فرد گذاشته می‌شود با پخش شدن این پودرها و بخارات در فضا احتمال دارد برخی حساسیت‌ها و آلرژی‌ها در فرد بروز پیدا کنند در کنار این موضوع احتمال ابتلا به بیماری‌هایی همچون اگزما نیز وجود دارد.

وی اضافه کرد: اگر بیش از چندماه یک لایه و یا حتی رنگ روی ناخن انسان وجود داشته باشد بستر ناخن دچار تغییر رنگ می‌شود و برای بازگشت ناخن به رنگ نرمال و طبعی باید برای یک مدت کاشت ناخن برداشته شود علاوه‌بر این اگر کاشت ناخن در یک محیط آلوده انجام شود ریسک ابتلا به عفونت‌های قارچی و باکتریایی افزایش پیدا می‌کند درواقع این موضوع که کاشت ناخن در چه مکانی و توسط چه افرادی انجام می‌شود از اهمیت بالایی برخوردار است.

این متخصص پوست، مو و زیبایی در چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: فردی که کار کاشت ناخن را انجام می‌دهد باید برخی بیماری‌ها مانند زگیل‌ها، وارت‌های اطراف ناخن و دست را بشناسد چراکه برخی وسائل مورد استفاده در کاشت ناخن برای افراد یکسان است و درنتیجه ریسک ابتلا به عفونت‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

شجری یادآور شد: درصورتی که افراد به دلیل علاقه خود اقدام به کاشت ناخن می‌کنند توصیه می‌شود همواره ناخن‌های خود را مرطوب کنند و نظافت زیر آن‌ها را با حساسیت بالایی انجام دهند همچنین مصرف برخی مکمل‌ها که حاوی بیوتین هستند می‌توانند به حفظ کیفیت و استحکام صفحه ناخن افراد کمک کنند، انجام کاشت ناخن در فرم کوتاه نیز توصیه می‌شود چراکه در کاشت ناخن‌های بلند احتمال آسیب به ناخن افزایش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه معمولا پیش از ورود بیماران به اتاق عمل زیورآلات آن‌ها خارج و ناخن‌ها نیز باید بدون لاک و یا کاشت باشند، بیان کرد: در حین عمل‌های جراحی مواردی همچون سیانوز یا هیپوکسی علاوه‌بر دستگاه‌های موجود از طریق علائم بالینی مانند تغییر رنگ ناخن نیز قابل تشخیص هستند به همین دلیل نیز یکی از قوانین نداشتن لایه پوشاننده بر روی ناخن است.

این متخصص پوست، مو و زیبایی در چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: برای داشتن ناخن‌های طبیعی زیبا و مستحکم افراد می‌توانند از کرم‌های مخصوص دست و ناخن استفاده کنند که اکثر این مرطوب‌کننده‌ها نیز پایه روغنی دارند همچنین مصرف مکمل‌هایی که حاوی خانواده گروه بیوتین هستند نیز استحکام ناخن را افزایش می‌دهند، از لحاظ زیبایی ظاهری نیز می‌توان به جای کاشت ناخن که برداشتن آن به تخصص نیاز دارد از لاک ناخن استفاده شود که به راحتی نیز پاک می‌شوند.

شرایط فقهی کاشت ناخن

حجت‌الاسلام والمسلمین سجاد بیگی_کارشناس مرکز ملی پاسخ‌گویی به سؤالات دینی قم و رابط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علمی و کاربردی چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به رواج آرایش‌های نوظهور، اظهار کرد: کاشت ناخن نیز یکی از نوع آرایش‌ها است البته انسان‌ همواره به زیبایی علاقه‌مند است و این موضوع یک امر فطری به شمار می‌آید اما در عصر امروز شاهد نوعی تنوع‌طلبی در جامعه هستیم.

وی با تاکید بر اینکه شرع مرز طاعت و معصیت را از یکدیگر جدا می‌کند، افزود: انسان متشرع که به احکام شرعی پایبند است نباید تسلیم موضوعاتی شود که دربرابر شرع قرار می‌گیرند.

رابط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علمی و کاربردی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: از لحاظ شرعی کاشت ناخن در صحت وضو و غسل مانع ایجاد می‌کند و براساس نظر مراجع تقلید درهنگام انجام غسل باید تمامی بدن شسته شود در وضو نیز باید آب به صورت کامل به اعضای مشخص شده، برسد.

بیگی عنوان کرد: براساس کتب فقهی نیز یکی از شرایط مهم برای صحت وضو و غسل نبودن مانع است مانند رنگ و یا چیزی که جرم دارد و قابل برطرف شدن است به این ترتیب با توجه به مقدمه واجب بودن غسل و وضو سایر عبادات نیز باطل خواهند بود.

وی با اشاره به رساله توضیح‌المسائل رهبر معظم انقلاب اسلامی، اضافه کرد: براین اساس کاشت ناخن برای افرادی که ضرورت ندارد جایز نیست ضرورت نیز یعنی زمانی که ناخن‌های طبیعی یک خانم در اثر بیماری یا حادثه از بین رفته باشند و این موضوع برای او در جامعه یک عیب به حساب می‌آید که در این موارد فرد می‌تواند در حد ضرورت از کاشت ناخن استفاده کند.

رابط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علمی و کاربردی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: براساس نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی اگر کاشت ناخن انجام شد برای اولین نماز و غسل باید مانع برطرف شود هرچند این کار برای فرد هزینه داشته باشد که نظر اکثر مراجع تقلید نیز به همین صورت است بنابراین انجام کاشت ناخن و وضو جبیره‌ای صحیح نیست و این کار مورد تایید مراجع تقلید نیست مگر در موارد ضرورت که بیان شد.

بیگی خاطرنشان کرد: اگر برطرف کردن مانع و برداشتن کاشت ناخن تا پایان وقت نماز امکان نداشته باشد و یا مشقت به همراه دارد باید علاوه‌بر وضو یا غسل جبیره، تیمم نیز انجام شود پس از برداشتن مانع از روی ناخن نیز براساس احتیاط واجب باید قضای نماز خوانده شده به جا آورده شود و علت نیز این است که مانع وضو و غسل به صورت عمدی توسط فرد ایجاد شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین