کد خبر: ۸۰۱۶۵۱
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰

پسر عموی بن‌سلمان، غرب را به جهاد تهدید کرد

شاهزاده سعود الشعلان در پیامی «به غرب» در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود می‌گوید: «هر کس وجود این پادشاهی (سعودی) را به چالش بکشد همه ما آماده جهاد و شهادت خواهیم بود».
پسر عموی بن‌سلمان، غرب را به جهاد تهدید کرد
آفتاب‌‌نیوز :

«سعود الشعلان» رهبر قبیله و نوه ملک عبدالعزیز با افزایش تنش‌ها میان عربستان سعودی با امریکا بر سر کاهش توید نفت اوپک پلاس غرب را تهدید کرد.

به گزارش میدل ایست آی، پسر عموی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در بحبوحه تیرگی روابط ریاض و واشنگتن به دلیل تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت تهدیدی خشونت‌آمیز علیه غرب مطرح کرده است. شاهزاده سعود الشعلان در پیامی «به غرب» در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود می‌گوید: «هر کس وجود این پادشاهی (سعودی) را به چالش بکشد همه ما آماده جهاد و شهادت خواهیم بود». او به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی هشدار خود را مطرح می‌کند. سعود الشعلان یکی از رهبران قبیله و نوه ملک عبدالعزیز بنیانگذار عربستان سعودی است.

مداخله او در حالی صورت می‌گیرد که روابط بین ایالات متحده و عربستان سعودی به شدت کاهش یافته است. با افزایش قیمت انرژی در پی حمله روسیه به اوکراین در فوریه واشنگتن با اعضای کارتل نفت اوپک پلاس به ویژه عربستان سعودی برای افزایش تولید لابی کرده است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در ماه ژوئیه به عربستان سعودی سفر کرد علیرغم اینکه قبلا قول داده بود که عربستان سعودی را پس از قتل جمال خاشقجی در سال ۲۰۱۸ میلادی به عنوان کشوری یاغی قلمداد نماید به دلیل نیاز به انرژی با انجام سفر به عربستان سعودی باور داشت که سعودی‌ها با افزایش تولید نفت موافقت خواهند کرد. این در حالیست که با تصمیم هفته گذشته برای کاهش تولید نفت اوپک پلاس به میزان دو میلیون بشکه در روز قیمت نفت در سطح جهانی افزایش خواهد یافت.

پسر عموی بن‌سلمان، غرب را به جهاد تهدید کرد

واشنگتن با خشم واکنش نشان داده و عربستان سعودی را به کمک به روسیه برای کاهش فشار تحریم‌های اعمال شده بر این کشور به دلیل جنگ اوکراین متهم کرده است.

کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد که به دنبال همکاری با کنگره برای ارزیابی روابط واشنگتن با ریاض است. نمایندگان امریکایی تدابیری از جمله جمله توقف فروش تسلیحات به عربستان سعودی را در نظر گرفته اند.

علیرغم اظهارات شعلان «علی شهابی» لابی‌گر سعودی گفته که او فردی بدون منصب رسمی و دولتی در خاندان سلطنتی است و اظهارات‌اش شخصی است و دولت عربستان سعودی را نمایندگی نمی‌کند.

منبع: فرارو
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین