کد خبر: ۸۰۱۷۱۸
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۸

عربستان برای گران‌ترین نقاشی دنیا گالری می‌سازد؟

یک مورخ هنری مدعی شده است، عربستان سعودی قصد دارد گالری هنری را برای نمایش نقاشی «سالواتور موندی» اثر «لئوناردو داوینچی» بنا کند.
عربستان برای گران‌ترین نقاشی دنیا گالری می‌سازد؟
آفتاب‌‌نیوز :

 تابلو نقاشی «سالواتور موندی»‌ اثر «لئوناردو داوینچی» از زمانی که در حراجی سال ۲۰۱۷ به قیمت ۴۵۰ میلیون دلار فروخته شد، از نظرها مخفی شده است و موقعیت مکانی و وضعیت آن نامشخص است.

به گزارش آرت‌نیوزپیپر، اما «مارتین کِمپ»‌ مورخ هنری اهل بریتانیا در «جشنواره ادبی چلتنهام» اعلام کرد ممکن است به‌زودی بتواند اطلاعات بیشتری درباره این نقاشی ارائه کند.

«کمپ» اعلام کرد به عربستان سعودی فراخوانده شده بود تا به دعوت از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی، این تابلو نقاشی را بررسی کند. به گفته «کمپ»، ولیعهد عربستان سعودی قصد دارد ساختمانی را به عنوان گالری هنری بنا کند و گران‌ترین تابلو نقاشی جهان را در آن به نمایش بگذارد.

«سالواتور موندی»‌ به طور رسمی در شعبه نیویورک حراجی کریستیز توسط «بدر بن عبدالله» که گمان می‌رود نماینده «بن سلمان» بوده خریداری شد. این نقاشی به قیمت ۴۵۰ میلیون دلار چکش خورد و به گران‌ترین تابلو نقاش تبدیل شد که تاکنون در یک حراجی فروخته شده است. این نقاشی از زمانی که در حراجی کریستیز فروخته شده است در هیچ مکانی به نمایش گذاشته نشده است.

«کمپ» در «جشنواره ادبی چلتنهام» اعلام کرد: «این نقاشی در عربستان سعودی است و این کشور در حال ساختن گالری هنری است که فکر می‌کنم تا سال ۲۰۲۴ ساخت آن به اتمام برسد.»

«کمپ» که استاد دانشگاه ممتاز بازنشسته در رشته تاریخ هنر دانشگاه آکسفورد است، پس از اینکه «سالواتور موندی»‌ در سال ۲۰۰۵ فقط به قیمت ۱,۱۷۵ دلار به دلالان هنری نیو اورلینز فروخته شد، نقش تاثیرگذاری در نسبت دادن این نقاشی به «لئوناردو داوینچی» نقاش ایتالیایی رنسانس داشت.

۱۲ سال بعد، پرتره‌ای از مسیح (ع) در مقابل مجموعه‌داران هنری در نیویورک به نمایش درآمد. این آخرین‌باری بود که این نقاشی در مقابل عموم مردم به نمایش گذاشته شد. از آن زمان تاکنون گزارش‌های تایید نشده‌ای از حضور این نقاشی در انباری واقع در سوئیس و کشتی شخصی «محمد بن سلمان» خبر داده‌اند.

پرتره مسیح (ع) اثر «داوینچی» که از آن به عنوان «نسخه مردانه مونالیزا» هم یاد می‌شود، مسیح (ع) را درحالی به تصویر می‌کشد که دست راستش را برای مناجات بلند کرده است و یک گوی شفاف در دست چپش قرار دارد.

این نقاشی در سال ۲۰۰۵ در گالری «سن چارلز» در نیو اورلینز واقع در ایالات متحده ارائه شده بود. با توجه به اینکه نسخه‌های متعددی از تصویر این نقاشی وجود دارد، بسیاری از کارشناسان هنری گمان می‌کردند این نقاشی نسخه تقلبی تابلو اصلی باشد.

این نقاشی در نمایشگاه‌های هنری بزرگی از جمله نمایشگاه سال ۲۰۱۱ آثار «داوینچی» در «گالری ملی لندن» به نمایش گذاشته شد.

با این حال هنوز مورخان هنری درباره اصالت این نقاشی هم‌نظر نیستند. برخی معتقدند «داوینچی» فقط در خلق بخش‌هایی از این نقاشی نقش داشته است و اصالت آن به طور کلی قابل تایید نیست.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین