کد خبر: ۸۰۶۹۱۱
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰
بیش از ۵۹۰ پزشک متخصص کودکان و رشته‌های وابسته در مورد رفتار ناصحیح با کودکان و نوجوانان کشور هشدار دادند.
آفتاب‌‌نیوز :

شفقنا نوشت: متن نامه متخصصان پزشکی در حوزه کودکان و رشته‌های وابسته بدین شرح است:

ن والقلم…

قسم به سفیدی و پاکی

قسم به لباس سفید درمان

قسم به سوگندنامه پزشکی

سالیانی است که بین اقشار مختلف درمانی و مردم تفرقه افکندند، تا در پس تخریب جامعه پزشکی، سؤمدیریت‌ها و کمبود‌ها و نقصان‌ها را پنهان کنند. سالیانی است که سعی بر جداسازی پر نفرت مردم از پزشکانی است که خود فرزندان این وطن و جزئی ازمردم هستند و به عشق خدمت به هم میهنانشان وارد حرفه پزشکی شده اند.

امروز جامعه پزشکی، عضوی از جامعه عزادار ایران است که در بحران‌ها و حوادث طبیعی، جنگ تحمیلی و کرونا، در حفظ سلامتی مردمان این وطن ایستادگی کرده‌اند، باز با مردم همدردند و درمان را در اتحاد و کنار هم ایستادن می‌دانند.

در شرایط کنونی بر اثر بحران‌های اجتماعی جاری در کشور، آسیب پذیری کودکان افزایش یافته است. همزمان در سویی دیگر، جامعه پزشکی ایران که در تجمعی مدنی، خواستار برخورد صحیح با این ناملایمات جهت حفظ هرچه بیشتر سلامت جسمی و روحی مردم به ویژه کودکان و نوجوانان این مرز و بوم بوده، مورد تعرض خشونت‌بار نیرو‌های امنیتی قرار می‌گیرد.

حال، در این ایام سی و چهارمین دوره همایش کودکان ایران، که بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین همایش کشوری طب اطفال ایران است، توسط گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز طبی کودکان (قطب علمی اطفال کشور) برگزار می‌شود. ما متخصصین کودکان و تمامی رشته‌های علوم پزشکی وابسته که هر ساله در این همایش علمی شرکت کرده ایم، ضمن تشکر از زحمات برگزار کنندگان این همایش فرصت را مغتنم می‌شماریم تا به عنوان جمعی از جامعه پزشکی که درگیری مستقیم با سلامت جسمی و روانی کودکان و نوجوانان دارند، ضمن ابراز همدلی و همراهی با مردم میهن عزیزمان، نگرانی‌ها و انتظارات خود را پیرامون بحران‌های جاری اعلام نماییم:

۱- پر واضح است که کودکان و نوجوانان، آینده سازان کشور به شمار می‌روند و با توجه به اینکه در سال‌های تکامل جسمی، روانی و عاطفی خود قرار دارند، همواره جزء آسیب‌پذیرترین افشار اجتماعی بوده اند. فلذا آسیب‌های ناشی از بحران‌های اجتماعی و محتوای خشونت آمیز اخبار، می‌تواند منجر به عوارض ماندگاری برای آنان و درنتیجه آینده کشور شود. بر اساس قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب سال ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی و کنوانسیون جهانی حقوق کودک با عضویت جمهوری اسلامی ایران، شرایط ویژه اجتماعی و آسیب پذیری کودکان و نوجوانان همواره باید مد نظر سیاست گزاران، سازمان‌ها و رسانه‌ها باشد. بدین جهت دفاع از حقوق کودکان و نوجوانان همواره وظیفه همگانی بوده و دغدغه دردمندان و جامعه علمی و دانشگاهی به ویژه جامعه پزشکی کشور بوده است. اشتغال ذهنی این قشر به مسائل سیاسی/اجتماعی، تا زمان رسیدن به سنی که قادر به تحلیل، دفاع از حقوق خود و حفظ تعادل روحی خود باشند به نفع آنان نبوده و می‌تواند منجر به سوء استفاده از آنان در زمینه‌های متعدد، به ویژه دست آویز شدن در جریانات مدنی شود؛ لذا دست اندرکاران در رده‌های مختلف، بویژه مسئولین آموزش و پرورش، معلمین و رسانه‌های عمومی به ویژه صدا و سیما، باید از انتشار مستقیم محتوای اخبار خشونت‌بار و ثقیل، اشاعه افکار جهت‌دار حزبی/سیاسی و گفتار‌های مغایر با روح لطیف این گروه سنی، به شدت پرهیز نمایند.

۲- برخورد خشونت آمیز با کودکان و نوجوانان اعم از برخورد‌های فیزیکی، توهین و تهدید کلامی و استرس‌های روانی و اجبار دانش آموزان به شرکت در برنامه‌های خاص، سوء رفتار با این قشر محسوب می‌شود. فلذا ضمن تقبیح این گونه رفتارها، توقف فوری آن مورد درخواست مجامع علمی و درمانی از جمله امضا کنندگان این نامه می‌باشد.

۳- محافظت بیشتر از کودکان در ابعاد جسمی، روانی، عاطفی و اجتماعی در بحران‌ها، و از بین بردن بستر هرگونه آسیب در زمینه‌های مذکور به این قشر، وظیفه همگانی، به ویژه نهاد‌های درمانی، آموزشی و رسانه‌ای می‌باشد.

۴- وظیفه انسانی و حرفه‌ای انجمن‌ها و مجامع علمی غیر دولتی مرتبط با سلامت کودکان، به ویژه انجمن علمی کودکان ایران و انجمن‌های فوق تخصصی مربوطه، حمایت همه جانبه از سلامت کودکان در تمامی حوزه‌ها به ویژه در شرایط بحرانی فعلی است. انتظار می‌رود دست اندرکاران و مسئولین این انجمن ها، نقش موثرتری را در شرایط عمومی ایفا، و قاطعانه و صریح، حمایت بیشتری از سلامت این گروه سنی بنمایند.

۵- در پایان ضمن حمایت از مسئولین سازمان نظام پزشکی کشور (به ویژه در شهر‌های بزرگ مانند تهران، مشهد، شیراز و اصفهان) که تلاش نمودند بستر اعتراض مدنی را جهت ابراز نظر جامعه پزشکی به برخورد ناصحیح و خشونت‌آمیز با معترضین به نحو شایسته و قانونی فراهم آورند، انتظار می‌رود این سازمان، همچنان حامی حقوق اعضای سازمان در برابر تضییع حقوق جامعه پزشکی کشور در برخورد‌های توهین آمیز و خشونت‌بار با این خدمتگزاران مردمی و مدافعان عرصه سلامت بوده و در این راه از هیچ کوششی دریغ ننمایند.

منبع: شفقنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین