کد خبر: ۸۰۷۱۷۴
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۱
ایران خواستار توافقی است که تضمین کننده حقوق ملت ایران باشد
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بیانیه گروه ۷ در خصوص تحولات داخلی ایران، خلاف منشور ملل متحد بوده و عملا محرک و مروج اغتشاش و حملات تروریستی در داخل ایران است و صادر کنندگان این بیانیه باید در قبال این مواضع به ملت ایران پاسخگو باشند.
آفتاب‌‌نیوز :

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه در پاسخ به سوالی در مورد اینکه وزرای خارجه گروه ۷، هفته گذشته در پایان نشست خود در آلمان، بیانیه‌ای را در مورد موضوعات مختلف منتشر کردند که بخشی از آن در مورد جمهوری اسلامی ایران بود، واکنش شما به این بخش از بیانیه وزرای خارجه گروه ۷ چیست، گفت: میزان ساختگی و بی پایه بودن ادعاها و اتهاماتی که در بخش مربوط به ایران در این بیانیه آمده، مایه شگفتی است. ما مفاد این بیانیه در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران را قویا محکوم کرده و مردود می‌دانیم.

وی ادامه داد: مداخله در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران در شرایطی صورت می‌گیرد که عمده اعضای گروه ۷ برخلاف مسئولیت‌های بین المللی خود در مقابله با تروریسم، حتی از محکوم کردن حمله تروریستی در حرم شاهچراغ که منجر به شهادت و مجروح شدن جمعی از هموطنان که در میان آنها تعدادی زن و کودک هم بودند، طفره رفتند. این بخوبی ثابت می‌کند که آنها همچنان تروریسم را به خوب و بد تقسیم می‌کند که نشان دهنده تناقض در شعار و عمل آنهاست.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: بیانیه گروه ۷ در خصوص تحولات داخلی ایران، خلاف منشور ملل متحد بوده و عملا محرک و مروج اغتشاش و حملات تروریستی در داخل ایران است و صادر کنندگان این بیانیه باید در قبال این مواضع به ملت ایران پاسخگو باشند.

کنعانی تاکید کرد: در این بیانیه همچنین ادعاهایی در مورد تحویل پهپاد و موشک به روسیه علیه اوکراین مطرح شده که سراسر بی اساس است، وزیر امور خارجه قبلا پاسخ این اتهامات را داده است.

وی افزود: اما تاکید می‌کنم که ارائه تفسیر مغالطه آمیز از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد توسط ناقضین آن غیر قابل قبول است. ناقضین قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام نمی‌توانند پایبندترین طرف به تعهداتش را به عدم پایبندی به توافق متهم کنند. جمهوری اسلامی ایران علاوه بر پایبندی به تعهداتش، همواره در مذاکرات احیای توافقی که سایرین باعث تضعیف آن بوده‌اند، حاضر بوده و خواهد بود تا در مذاکرات منطقی و سازنده، به توافقی دست یابد که تضمین کننده حقوق قانونی ملت ایران در چارچوب یک توافق خوب، قوی و پایدار باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بیانیه گروه ۷ همچنین اتهاماتی را در مورد مسائل منطقه‌ای متوجه جمهوری اسلامی ایران می‌کند. این درحالی است که جمهوری اسلامی لنگر مهم ثبات و امنیت در منطقه است. این فضاسازی‌ها مردود است. دولت جمهوری اسلامی ایران به سیاست حسن همجواری و همسایگی خود به طریق سازنده ادامه می‌دهد و آنرا به نفع ارتقای ثبات و امنیت در منطقه می‌داند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین