کد خبر: ۸۱۰۱۸۵
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۸
معاون وزارت خارجه گفته " مهسا امینی کشته نشده، بلکه فوت کرده"
معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در ارتباط با آمار و ارقامی که در ارتباط با تلفات حوادث اخیر ایران منتشر می‌شود، بدون اعلام آماری گفت: چنین داده‌هایی قطعاً صحت ندارد. کمیته‌ای تحت نظارت وزارت کشور برای رسیدن به آمار درست تشکیل شده است و طبق آمار رسمی، ۵۰ نفر از نیرو‌های پلیس در اغتشاشات به شهادت رسیده‌اند و چند صد نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.
آفتاب‌‌نیوز :

علی باقری معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران در جریان سفر خود به هند در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری ای‌ان‌آی درباره ناآرامی‌های اخیر در کشورمان با تاکید بر این‌که «خانم مهسا امینی کشته نشده، بلکه فوت کرده است»، اظهار داشت: ما در رابطه با تحولات ایران شاهد فضاسازی‌هایی از سوی رسانه‌های غربی بوده‌ایم که بی‌اساس و مغالطه‌آمیز است. ما شاهد این هستیم که حقوق ملت ایران توسط قدرت‌های غربی نقض می‌شود. این قدرت‌های غربی درباره مردم افغانستان، فلسطین یا یمن حرفی نمی‌زنند. آن‌ها این اقدامات را تقبیح یا محکوم نمی‌کنند. چه کسی قاتل حقیقی این مردم است؟

به نوشته ایسنا؛ باقری که روز چهارشنبه با سوبرامانیام جایشانکار دیدار کرد، در این باره اظهار داشت: من روز گذشته نشست سازنده‌ای با وزیر جایشانکار درخصوص موضوعات دوجانبه داشتم. در این دیدار ما درباره مهم‌ترین مسائل مربوط به روابط دوجانبه گفتگو کردیم. هر دو طرف تاکید داشتیم که در این عرصه می‌بایست همکاری و مشارکت با یکدیگر را برای تقویت روابط دوجانبه افزایش و به تعاملات خود ادامه دهیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی درباره همکاری‌های اقتصادی با بیان این‌که دو کشور شریک هستند و یکدیگر را کامل می‌کنند، تصریح کرد: اقتصاد دو کشور تکمیل کننده یکدیگر است. ایران دارای منابع عظیم انرژی است و انرژی مورد نیاز هند را تأمین و به تامین امنیت این کشور در حوزه انرژی کمک می‌کند. از طرفی دیگر، هند یکی از تأمین‌کنندگان اصلی مواد غذایی است و در همین زمینه می‌تواند به ایران کمک کند.

باقری با تاکید بر این‌که «علاوه بر همکاری اقتصادی، ایران و هند در حوزه‌ها و زمینه‌های مختلف دیگر نیز می‌توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند»، افزود: دو کشور با استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی و فن‌آوری خود می‌توانند به کشور‌های منطقه، به‌ویژه افغانستان پس از خروج نیرو‌های آمریکا و ناتو از این کشور کمک کنند.

معاون سیاسی وزیر امورخارجه درباره نقش ایران به‌عنوان تامین کننده نیاز هند در حوزه نفت بیان کرد: ایران همواره آماده است تا انرژی را به سایر کشورها، به‌ویژه هند صادر کند. این، در راستای سیاست‌های ما برای برقراری امنیت در کشور‌های دیگر است. اما کشور‌های غربی سیاست‌هایی را در جهان اتخاذ می‌کنند که در راستای تضمین منافعشان است. این سیاست‌ها منجر به بروز مشکلاتی در بازار‌های انرژی و اقتصاد شده است.

وی در ادامه به تحریم‌های آمریکا علیه سه کشور بزرگ تولید کننده نفت، یعنی ایران، روسیه و ونزوئلا اشاره کرد و گفت: آن‌ها از طریق این تحریم‌ها نقشی کلیدی در بی‌ثبات کردن امنیت انرژی در جهان ایفا کرده‌اند.

باقری درباره بندر چابهار و لزوم توسعه این منطقه نیز خاطر نشان کرد: یکی از اصلی‌ترین موضوعات مورد بحث من در دیدار با طرف هندی بندر چابهار و لزوم تسریع روند تکمیل پروژه چابهار است. ما تاکنون پیشرفت‌های خوبی در این زمینه داشته‌ایم، اما برای کامل کردن این پروژه نیازمند افزایش و تشدید تلاش‌های و همکاری‌هایمان هستیم.

وی در پایان تاکید کرد که پروژه چابهار نه تنها برای ایران و هند، بلکه برای سایر کشور‌های منطقه حائز اهمیت است و نقش بسیار مهمی در تکمیل کریدور بین‌المللی ترانزیت شمال -جنوب و ایجاد ارتباط در منطقه‌مان دارد.

باقری همچنین در مصاحبه با شبکه «ان دی تی وی» هند در پاسخ به سؤالی در ارتباط با حوادث اخیر ایران تصریح کرد: «قدرت‌های خارجی روایات غلط و اشتباهی درباره رویداد‌های ایران مطرح می‌کنند. درک تفاوت میان تجمعات صلح‌آمیز و تجمعات خشونت‌آمیز حائز اهمیت است. به نام خدا، تمایل دارم تأکید کنم که انتقاد و اعتراض یکی از ارکان دموکراسی و بر اساس اعتقادات دینی ما است که در قانون اساسی ایران نیز منعکس شده است. این حق به مردم داده شده است و همه ما موظفیم دیدگاه‌ها و انتقادات مختلف مردم را ببینیم و بشنویم».

به نوشته فارس؛ معاون سیاسی وزیر خارجه ایران سپس با توجه به تفاوت میان اعتراضات صلح‌آمیز و تجمعات خشونت‌آمیز گفت: «با این حال باید به تفاوت تجمع مسالمت‌آمیز و تجمع خشونت‌آمیز توجه کرد. همچنین باید به مداخله قدرت‌های خارجی در امور داخلی ایران و روایت‌های غلطی که از حوادثی که در ایران رخ می‌دهد و در راستای منافع خودشان است، توجه کنیم. در سال‌های گذشته، این قدرت‌ها و دولت‌ها در قبال ایران، همین سیاست را ادامه داده‌اند».

این دیپلمات ایرانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که چه شواهدی در ارتباط با مداخله آمریکا و اروپا در امور ایران وجود دارد، گفت: «جستجوی مدرک و شواهد در این خصوص دشوار نیست. تنها کافی است به رسانه‌های تحت حمایت این قدرت‌ها و اظهاراتی که این قدرت‌ها مطرح می‌کنند، توجه کنید. ببینید برخی از قدرت‌های اروپایی چگونه در ایران مداخله می‌کنند. اگر به رویکرد و خبرسازی که آن‌ها دارند، به ویژه در رسانه‌های فارسی زبان مستقر در لندن بروید، عمق دخالت آن‌ها در امور داخلی ایران را خواهید دید».

باقری سپس قدرت‌های خارجی را عامل تحریک ناآرامی های داخل ایران دانست و گفت: «در یک نظام دموکراتیک، مردم آزادند که نظرات و اعتراضات خود را بیان کنند، اما آن چه اهمیت دارد مسیری است که رژیم‌های خارجی به این اعتراضات می‌دهند. رژیم‌های غربی سعی می‌کنند این اعتراض‌ها و اظهارات مردم را به سمت و سوی خاصی سوق دهند».

وی در ارتباط با آمار و ارقامی که در ارتباط با تلفات حوادث اخیر ایران منتشر می‌شود(برخی نهادهای حقوق بشری خارج از کشور مدعی کشته شدن بیش از ۴۰۰ نفر شده‌اند) گفت: «چنین داده‌هایی قطعاً صحت ندارد. کمیته‌ای تحت نظارت وزارت کشور برای رسیدن به آمار درست تشکیل شده است و طبق آمار رسمی، ۵۰ نفر از نیرو‌های پلیس در اغتشاشات به شهادت رسیده‌اند و چند صد نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

معلوم نیست چطور آقای باقری، آمار دقیق شهدای نیروهای امنیتی را اعلام می‌کند ولی از آمار معترضان کشته شده بی‌اطلاع است! البته وقتی قاطعانه آمارهای اعلام شده توسط منابع خارجی را رد می کند، قطعا بی اطلاع هم نیست! با گذشت بیش از دو ماه از اعتراضات و تداوم آن، مسئولان آمار حتی تقریبی معترضان جانباخته را اعلام نکرده‌اند. در تمامی اعتراضات گذشته نیز مسئولان هیچ وقت آمار دقیقی از جانباختگان اعلام نکرده بودند.

باقری در ادامه بار دیگر تصریح کرد: «مردم آزاد هستند، آن‌ها با هیچ مانعی برای بیان آزادانه نظرات خود مواجه نیستند و ما برای آن‌ها چارچوب قانونی برای بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود داریم».

باقری در پایان در خصوص نقش زنان در جامعه ایران گفت: «پس از پیروزی انقلاب اسلامی، زنان ایران پیشرفت‌های چشمگیری داشتند پس چطور چنین چیزی ممکن است؟ زنان نقش کلیدی در دولت ایران دارند و به عنوان مدیران و دانشگاهیان در کشور پست‌های بالایی دارند. آیا در کشوری که آزادی برای زنان وجود ندارد این امکان وجود داشت؟».

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
1
151
چطور آمار ۵۰ کشته امنیتی ...رو قبول میکنن اما آمار ۴۰۰ کشته مردم صحت نداره؟! از شمایی که هنوز آمار کشته های آبان ۹۸ رو هم نمیدین عجیب نیست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
82
14
۵۶ نیروی پلیس کشته شده این نشون بوده اعتراض نبوده جنگ شهری بوده
مرغ حق
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
2
120
مردم «آزاد» هستند، آن‌ها با هیچ مانعی برای بیان آزادانه نظرات خود مواجه نیستند و ...
بعله آزاد هستند برای فقر و فلاکت، برای بستن لنگ به دور خود و خوردن نان خشک، برای تماشای سورچرانی ویژه خواران، برای ...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
2
134
کلا برای این گروه مردم مهم نیستند
حالا چه ۱ نفر
چه ۱ هواپیما
چه ۴۰۰ نفر
چه ۵۰ تا کودک
چه ۱۵۰۰ یا هر تعداد دیگر
مجید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
2
107
قطعا صحت ندارد یعنی اینکه ایشون میدونن چند کشته.خوب ایشون اعلام کنن خودشون.بعد هم اجازه بدن خانواده های کشته شده ها بیان وزارت کشور ببینن درسته یانه.(البته قطعا غالب کشته شده ها فوت شدن.یا خودکشی یا بیماری زمینه ای یا مواد مخدر یا شهاب سنگ یا .....)
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
3
104
بله آزادی اعتراض دارن آزادی بعد از اعتراض ندارن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین