کد خبر: ۸۱۱۵۴۷
تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۶
رئیس‌جمهور در مورد اشتغال معلولان گفت: در وزارت کار اقدامات خوبی برای حل این مسأله انجام شده است سازمان بهزیستی لیست افراد آماده کار را به همه سازمان‌های دولتی ارایه کنند
آفتاب‌‌نیوز :

سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز جمعه (۱۰ آذر) به مناسبت گرامی داشت روز جهانی معلولان ضمن تبریک روز جهانی معلولان گفت: برخی از مشکلات جامعه معلولان در این جلسه مطرح شد، جامعه معلولان توانایی دارند با همتشان گام‌های را در جهت علم، ورزش و. بردارند.

وی افزود: ماه مبارک رمضان گذشته در شهر قزوین به کارخانه‌ای رفتم که مدیران و کارکنان آن کارخانه معلول بودند، ولی تولیدات کارخانه با کیفیت و نام آور بود، علاوه بر حوزه کارآفرینی در حوزه‌های علمی نیز اثرات ارزشمندی از جانب معلولان وجود دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه تلاش پدران و مادران برای به ثمر نشستن استعداد‌های فرزندان معلولشان اقدام بزرگی است، تصریح کرد: برای معلولان باید فرصت‌های اجتماعی برابر قرار داده شود، همه دستگاه‌ها وظیفه دارند زمینه رشد، شکوفایی و کار معلولان را فراهم کنند.

رئیسی با بیان اینکه وضعیت شهری باید به گونه‌ای باشد که برای معلولان سختی ایجاد نکند، گفت: توانمند سازی معلولان وظیفه همه است ما هم در دولت باید نسبت به این قضیه نگاه خاصی داشته باشیم. اقداماتِ در حال انجام، کافی نیست باید خانواده‌های معلولان احساس کنند که کار متفاوتی در حال انجام است و باید اقدامی جهادی صورت بگیرد؛ این اقدام باید به نحوی باشد که مشکلات معلولان را کاهش دهد.

رئیس جمهور تصریح کرد: خواسته‌های این قشر باید شنیده شود؛ خواسته‌های آنان به حق است و توجه به معلولان نه به عنوان ترحم بلکه باید به عنوان فرهنگ تلقی شود. توجه به افراد دارای معلولیت در عمل هم باید در بخش‌های مختلف دولت و نهاد‌های مردمی دنبال شود چراکه وظیفه‌ای شرعی و انسانی برای همه است.

وی با اشاره به گرانیِ تجهیزات مورد نیاز معلولان گفت: این بخش یکی از حوزه‌هایی است که دولت می‌تواند کمک کند تا این عزیزان برای تامین تجهیزات دچار مشکل نشوند، در این بخش می‌شود یارانه پرداخت کرد و قسمتی از آن را در هزینه‌های دولتی تامین کرد.

رئیسی در مورد اشتغال معلولان گفت: در وزارت کار اقدامات خوبی برای حل این مسأله انجام شده است سازمان بهزیستی لیست افراد آماده کار را به همه سازمان‌های دولتی ارایه کنند و برای کار‌هایی که معلولان از عهده آن‌ها بر می‌آیند این عزیزان در اولویت باشند. اگر امکان اشتغال معلولان در دستگاه ها‌ی دولتی وجود دارد این کار باید با جدیت انجام شود.

وی در مورد مشکلات مسکن معلولان تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی باید تهیه مسکن برای معلولان و خانواده‌های آن‌ها را باید در اولویت قرار دهند. تمام افراد جامعه باید به عنوان حقوق معلولان به آن‌ها توجه کنند.

رئیسی با بیان اینکه حق معلولان است که جامعه به آن‌ها توجه خاص کند، گفت: بخشی از قوانین مربوط به معلولان اجرا نشده که دولتمردان باید آن را عملی کنند، معلولان توقع دارند به استعدادهایشان توجه شود آن‌ها در عمل جمله ما می‌توانیم را ثابت کردند.

رئیس‌جمهور در پایان خاطرنشان کرد: از کار‌های انجام شده تا الآن تقدیر می‌کنیم، اما باید در خدمت مادران، پدران، مربیان و توانبخشان گامی نو برداریم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین