کد خبر: ۸۱۲۴۶۰
تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۲
محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز چهارشنبه (۱۶ آذر) در جمع دانشجویان دانشگاه الزهرا (س) حاضر شد.
آفتاب‌‌نیوز :

صحبت های وزیر فرهنگ و ارشاد در مراسم روز دانشجو در دانشگاه الزهرا تهران را می خوانید:

*ما در دولت جدید با یک وضعیتی در حوزه فرهنگ مواجه بودیم. من به عنوان فعال فرهنگی و یک دانشگاهی که سال‌های سال است در عرصه‌های مختلف این بخش هستم، با نقد‌های بسیاری مسئولیت این امر را گرفتم. حدود ۱۵ ماه از آغاز دولت اگر از بنده بپرسید آیا توانستید مسیر اصلاحی مدنظر را جلو ببرید، می‌گویم بله. در بسیاری از بخش‌ها حرکت‌های جدید و مهمی صورت گرفته است.

*از روزی که مسئولیت این کار را پذیرفتم، با یک سند تحولی کارم را شروع کردم و ماه به ماه و فصل به فصل ارزیابی می‌کنم، چه میزان از این برنامه‌ها اجرا شده است. حتماً ناکامی داشتیم و حتماً در جا‌هایی به اهدافمان نرسیدیم. در حوزه ساخت فیلم با وجود مباحثی که دشمنان مطرح می‌کنند، ۹۵ فیلم مجوز ساخت گرفتند. برای جشنواره پیش رو اگر سال گذشته ۷۰ فیلم در بخش انتخاب حاضر شدند، امسال ۷۵ فیلم در بخش داخلی و ۵۷۰ فیلم در بخش بین‌المللی به جشنواره ارسال شده است.

*عده‌ای اقتصاد، فرهنگ و معیشت هنرمندان را به بازی‌های سیاسی گره می‌زنند. قبل از محرم و صفر بیشترین حجم برنامه‌های هنری را در قیاس با سالیان قبل داشتیم. بسیاری از برنامه‌های مردمی و کنسرت‌ها را به دلیل اغتشاش تعطیل کردند. امروز هر هنرمندی می‌خواهد برنامه هنری بگذارد، با فحاشی و تهدید جلوی او را می‌گیرند. این مسئله چه نسبتی با آزادی بیان و آزادی کار دارد؟ شغل و معیشت‌شان همین است. مگر یک برنامه هنری برگزار می‌شود، صرفاً برای او درآمدزایی ندارد! عده‌ای معیشت آن‌ها را به بازی‌های سیاسی خود گره زده‌اند.

*بهترین دوره‌ای که می‌توان تمام مشکلات حوزه فرهنگ و هنر و صنفی را حل کرد، همین دوره است، چرا که یک دولت متعهد به آزادی بیان و اساس کار خود را گفتگو با اصحاب فرهنگ قرار داده است، روی کار آمده است. آقای رئیسی در سال ۱۳۹۸ بسیاری از دانشجویانی که احکام قضایی در حال اجرا داشتند، همه را عفو کرد. همین هنرمندانی که علیه انقلاب و ایران اقدام می‌کنند، احکام زندان ۷ ساله و ۵ ساله داشتند.

*سلیقه و رویکرد برای ما محترم است. باید با زبان قانون صحبت کنیم. اگر قانون بین ما و مردم ملاک باشد، هرج و مرج نمی‌شود. یک فیلم با رعایت تمام الزامات قانونی باید مجوز بگیرد. مواردی که می‌گویید، در دوره‌های قبل مجوز پخش گرفتند و ما امروز با انبوهی از مجوز‌های صادر شده مواجهیم که باید پخش شوند. با تمام افرادی که درگیر تولید هستند، گفتگو و تلاش می‌کنیم در نمایش آثار هنری کمترین مشکل برای عموم جامعه به وجود آید.

*مسئولیت نظارت Vod‌ها از ما گرفته شده، مجوز تولید و پخش با جای دیگری است. اخیراً ساز و کار جدیدی تعریف کرده‌ایم تا وزارت ارشاد در حوزه تنظیم‌گری و حکمرانی اقدام کند.

* نداشتن آزادی پس از بیان، این یک اتهام است. انقلاب اسلامی و رهبران انقلاب همه از دردکشیدگانی‌اند که در جایگاه مسئولیت هستند. رهبر انقلاب تبعید و شکنجه شده است. اصل ۲۷ قانون اساسی باید اجرا شود. هر که اعتراضی دارد به لحاظ قانونی انجام دهد. وقتی با سلاح سرد و گرم به نیروی امنیتی و نیروی انتظامی حمله می‌کنند، اسم این اعتراض نیست، بلکه اغتشاش است. خودِ معترضین باید علیه او اقدام کنند. امنیتی که حاکم است، مرهون شهدای حرم است. مطالبات مردمی نباید به جایی ختم شود که از درون آن ناامنی بیرون بیاید.

*من باید مجوز به فیلمی بدهم که بتوانم با خانواده‌ام به سینما بروم و آن را ببینم. حتماً سینما و تئاتر و کنسرت ما باید محلی برای حضور خانواده‌ها باشد. هر که بخواهد این مسئله را نقض کند، از ارزش‌های حاکم بر سینمای ما تعدی می‌کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین