کد خبر: ۸۱۶۶۰۷
تعداد نظرات: ۳۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۲ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۸
مشکلات معیشتی در حال حاضر امان مردم را بریده است

با این اعتراضات و دولت ناکارآمد و مجلس بی‌اثر، چرا نباید انتخابات زودرس، یک گزینه روی میز باشد؟

با این نوع چینش مجالس نمی‌توان ادعا کرد که قوه مقننه صدای تمام ملت ایران است. مجلسی می‌تواند مدعی باشد که خانه ملت است که مانند مجلس اول باشد. در مجلس دوره اول در ابتدای انقلاب، یک مجلس بدون نظارت استصوابی شکل گرفت که در آن همه گروه‌های قومی، مذهبی و جریاناتی که در شکل گیری انقلاب نقش داشتند، حضور یافتند و دارای نماینده بودند. شاید بتوان گفت که یکی از مهمترین مکانیزم‌های برون رفت از بحران برگشتن به همان مجلس اول است. افراطیونی که بر طبل حذف حداکثری کوبیدند خیابان را به انتخاب ناگزیر بخشی از جریان‌های جامعه تبدیل کردند./ این مسئله حیاتی است که حاکمیت یک کمیته فراگیر با هدف آسیب‌شناسی اعتراضات اخیر تشکیل دهد. شناسایی و پاسخ به مطالبات معترضان باید بخشی از اهداف چنین کمیته‌ای باشد.
با این اعتراضات و دولت ناکارآمد و مجلس بی‌اثر، چرا نباید انتخابات زودرس، یک گزینه روی میز باشد؟
آفتاب‌‌نیوز :

بسیاری از چهره‌های اصولگرا در این روز‌ها از جمله محمدباقر قالیباف همچون طیف منتقد دولت بر لزوم اصلاحات در مدیریت کشور تاکید می‌کنند، هرچند کمتر به جزئیات و فرایند این تغییرات اشاره می‌نمایند. حسن روحانی رئیس جمهور سابق کشور به تازگی بر لزوم فراهم نمودن مقدمات و بستر لازم برای پر کردن شکاف میان حاکمیت و مردم تاکید کرد و بر اصلاحات ضروری جهت آشتی دوباره با صندوق رای صحه گذاشت. 

محمدعلی وکیلی، نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی به آفتاب‌نیوز گفت: این حرف بسیار درستی است که بازگشت مردم به سمت صندوق رای، نیازمند زمینه‌سازی‌های مختلفی است، در همه جای دنیا، فاکتور توزیع قدرت به صورت یک بالانسر عمل می‌کند، به ویژه در بحران‌ها این توزیع قدرت و توزیع واقعی رای در صندوق‌ها است که بعضاً به عنوان عامل برون رفت از بحران عمل می‌نمایید. این رای مردم است که می‌تواند مشروعیت‌آفرین باشد و صدای مردم از طریق صندوق رای پژواک می‌یابد.

وی در ادامه افزود: وقتی نهاد سیاست شامل ارکانی مانند مجلس و قوه مجریه کارکرد خود را از دست می‌دهد و احیاناً نقش ضدکارکردی پیدا می‌کند، مردم این احساس را پیدا می‌کنند که مشارکت آن‌ها نقشی در تولید واقعی قدرت ندارد و این بر یاس آن‌ها می‌افزاید. وقتی مردم از همه طیف‌ها نتوانند صدای واقعی خودشان را از تریبون‌های مجلس بشنوند و قدرت یکدست شده، صدای بخش عمده‌ای از جامعه را حذف کند، طبیعی است که در چنین شرایطی صندوق رای ماهیت وجودی و کارکرد خود را از دست می‌دهد. در این خصوص نیز که برخی اصولگرایان گفته‌اند اصلاح‌طلبان نماینده واقعی معترضین نیستند، باید گفت که اصلاحات برعکس برخی جریان‌ها، هرگز ادعا نکرده که صدای تمام طیف‌ها و نگرش‌های مختلف درون جامعه است، با این همه پایگاه رای اصلاح‌طلبان همیشه بیشتر از طیف مقابل بوده و در انتخاباتی که آن‌ها تا حدی امکان حضور داشته‌اند، مردم نیز مشارکت قابل قبولی داشته‌اند. ثانیاً یک تفاوت ماهیتی دیگر اصلاح‌طلبان واقعی این است که تلاش کردند به سمت قدرت غش نکنند، بلکه سعی نمودند پژواک صدای مردم در گوش حاکمیت باشند و مطالبات مردم را به اشکال مختلف تکرار کنند.

وکیلی همچنین بیان کرد: مجلس کنونی حتی صدا و پژواک طیف اقلیتی که ادعای نمایندگی‌اش را دارد هم نیست، مجلسی می‌تواند مدعی باشد که خانه ملت است که مانند مجلس اول باشد. در مجلس دوره اول در ابتدای انقلاب، یک مجلس بدون نظارت استصوابی شکل گرفت که در آن همه گروه‌های قومی، مذهبی و جریاناتی که در شکل‌گیری انقلاب نقش داشتند، حضور یافتند و دارای نماینده بودند. شاید بتوان گفت که یکی از مهمترین مکانیزم‌های برون رفت از بحران برگشتن به همان مجلس اول است، بعید می‌دانم این مجالس اصلاح طلبی_اصولگرایی با همان مدل آشنا و تحت نظارت استصوابی بتواند به تنهای حلال چالش‌ها و بحران‌های کشور باشد، این نوع مجلس کارکرد اقناعی و نهادی خود را در برابر جامعه از دست داده است. با این نوع چینش مجالس نمی‌توان ادعا کرد که قوه مقننه صدای تمام ملت ایران است. در طول سالیان بخش عمده‌ای از صدا‌های جامعه در مجلس پس رانده شدند. افراطیونی که بر طبل حذف حداکثری کوبیدند خیابان را به انتخاب ناگزیر بخشی از جریان‌های جامعه تبدیل کردند.

این نماینده سابق که فارغ التحصیل دکتری علوم سیاسی و فقه و اصول است، در تشریح ساختار قدرت در ایران، افزود: باید اذعان کرد که پلتفرم نهاد سیاست در ایران آسیب دیده است، برای ترمیم این ساختار و ترویج و نسج آشتی در همه ارکان جامعه باید ۲ کار ضروری صورت پذیرد، ابتدا در مورد عنصر نظارت استصوابی یک بازنگری جدی صورت گیرد، دوماً حتی اگر نظارت استصوابی هم حذف شود با این نظام انتخابات فعلی بعید است بتوان مجلس و دولتی قوی و پویا تشکیل داد، به همین دلیل اصلاح نظام انتخابات نیز از ضروریات و پیش‌فرض‌های جذب دوباره توده مردم به سمت گزینه صندوق رای است.

وکیلی در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال موفقیت دولت سید ابراهیم رئیسی در حل بحران‌های مختلف به ویژه چالش بزرگ اقتصادی، گفت: با این دست فرمانی که ما از این دولت دیده‌ایم، بعید می‌دانیم که بتواند برای حل مشکل اقتصاد کاری اساسی انجام دهد. از بسیاری اعضا و ارکان دولت که پیش از این در رسای حل مشکلات اقتصادی رجز‌ها خواندند، در این روز‌ها جزء سخنرانی و مشتی سخنان بی‌اثر، چیزی دیده نمی‌شود.

چرا نباید انتخابات زودرس به عنوان یک گزینه روی میز باشد؟

جلال جلالی‌زاده، فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب‌نیوز گفت: این مسئله حیاتی است که حاکمیت یک کمیته فراگیر با هدف آسیب‌شناسی اعتراضات اخیر تشکیل دهد. شناسایی و پاسخ به مطالبات معترضان باید بخشی از اهداف چنین کمیته‌ای باشد. همچنین چنین شورا و کمیته‌ای باید به غیر از فراگیر بودن، از ویژگی اختیارمندبودن نیز برخوردار باشد و از توانایی تصمیم و اجرا برخوردار باشد. بسیاری از مسائل پیش آمده در طی چند ماه اخیر تنها معلول و برون‌داد برخی علل هستند که نیاز به عارضه‌یابی دارند. ساختار غیرکارآمد فعلی دولت، مجلس و قوه قضاییه و نحوه عملکرد آنها، خود بخشی از مطالبات است. در حال حاضر ظاهراً گشت ارشاد جمع شده است، اما آزادی‌های سیاسی، مدنی و اقتصادی و همچنین رفاه اجتماعی، خواسته قاطبه مردم ایران است. مجلس فعلی چنان منفعل گشته است که تقریباً هیچ نقشی در مسائل مهم، حیاتی و حتی رخداد‌های معمول حاکمیت ایفا نمی‌کند.

جلالی‌زاده اظهار داشت: اگر تغییر قانون اساسی مطلوب حاکمیت نیست، لااقل اصول مغفول مانده آن را اجرا کنند. مشکلات معیشتی در حال حاضر امان مردم را بریده است، بی‌توجهی مسئولین به چنین بحران و چالش مهمی، با چه منطق و خردی پذیرفتنی است. زمانی که از آزادی‌های مدنی، سیاسی و اجتماعی صحبت می‌شود، یکی از مصادیقش همین نظارت استصوابی است. سوال این است که با چنین وضعیت بحرانی و دولت ناکارآمد و مجلس بی‌اثری، چرا نباید انتخابات زودرس به عنوان یک گزینه روی میز باشد.  انتخاباتی که برون دادش نمایندگان و مسئولینی باشد که به صورت واقعی پاسخگوی مردم و وعده‌هایشان باشند. البته در این بین برخی در کنار حاکمیت، نسبت به انفعال، سکوت و یا پاره‌ای اظهارات تعدادی از اصلاح‌طلبان انتقاداتی را مطرح می‌کنند. این منتقدان حق دارند. برخی اصلاح‌طلبان همه هم و غمشان منافع شخصی خودشان است و اینکه بتوانند به قدرت باز گردند و از مواهب مادی آن برخوردار شوند. مردم اگر ببینند اصلاح‌طلبان در مواقع سختی و اضطرار غایب هستند و در زمانه انتخاب از آن‌ها رای طلب می‌کنند، حتماً متوجه این مسئله خواهند شد. هم حاکمیت و هم اصلاح‌طلبان نیازمند تغییر، دگرگونی و طرحی نو هستند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۳۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
234
22
در روزهایی که دشمنان ایران و رسانه‌های فارسی‌زبان ضدانقلاب خارج‌نشین اخبار خوب و امیدبخش را بایکوت می‌کنند و پمپاژ ناامیدی به ایرانیان را در دستور کار خود قرار داده‌اند اقدامات اجرایی دولت در گره‌گشایی از مشکلات کشور و گزارش‌های پی‌درپی از پیشرفت مصوبات دولت نباید از چشم‌ها دور بماند. در این شرایط باید نسبت به نشر و انعکاس اخبار امیدبخش در جامعه اهتمام ویژه داشت.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
این بدبختای اصلاحطلب تا رسیدن به قدرت همین راه ادامه میدن اما کور خوندن ارزوی دوباره به قدرت رسیدن به گور میبرن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
مهدی طائب، فرمانده قرارگاه عمار: باید در سه مرحله نظامی، امنیتی و اقتصادی ابرقدرت بشویم که در بُعد نظامی و امنیتی ابرقدرت شدیم و در حوزه اقتصادی آغاز شده و این کار با اقتصاد مقاومتی عملی می شود.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
کدام اخبار امید بخشی ؟؟؟؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
ببخشید دقیق بفرمائید کدام پیشرفت و کدام اخبار امید بخش
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
ببخشید کدوم اخبار خوب رو ؟ البته برا ...خبر خوب زیاده ولی چیزی از این سفره پر نعمت به مردم نرسیده !
احمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
دوست عزیز گره گشائی در کار نیست ، باید واقع بین باشید . نه از لحاظ اقتصادی و نه سیاسی و نه بین المللی و نه فرهنگی و نه اجتماعی در شرایط خوبی نیستیم ، یعنی در حد .... این مجموعه یک دست امیدی باقی نگذاشته برای مردم.
فقیط ادعای این رو داریم که انرژی هسته ای داریم و خودکفا شدیم.
همه کشورها از ایران به نفع خودشون بهره برداری می کنن ولی سیاستهای دولت این هست که ناچاره به همه باج بده ، مثل چین!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
کامنتی چند حساب میکنند؟ اگر شما واقعا از ملت هستید چرا تا الان نظرتان ۸۳ تا منفی و فقط ۶ تا مثبت خورده ؟ ضمنا ۲ تا از اون گره های گشوده شده را فقط نام ببرید ، مثال و توضیحات هم نمی‌خواهد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
9
199
...ماهیت همه آنها ( اصلاح طلب / اصوالگرا و ...) برای مردم رو شده است !!!!!!!!!!!1
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
ببخشيد اشتباهى منفى دادم با نظر شما كاملاً موافقم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
7
77
حتما روی چشم
چایی دارچین هم می دهیم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
14
136
با انتخابات مجلس موسسان و تغییر قانون اساسی موافقیم....
پاسخ ها
حسنک وزیر ...
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
با احترام به سایر دوستان ، بشین بینیم بابا ... مجلس موسسان کیلو چنده ؟؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
7
43
تا حالا همینجوری گذشته و از این ببعد هم خواهد گذشت
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
78
7
معمولا مدعیان اصلاح در جایگاه های مهم بگونه ای سخن می گویند و عمل میکنند که گویی در پی براندازی یا اقلا استحاله نظام هستند و این باعث بی اعتمادی به اهالی مدعی اصلاح شده است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
عطش قدرت دوباره اینارو با این روز انداخته اما کور خوندن تو این قضایای اخیر نظام فهمیده اینا دست کمی از ضدانقلاب ندارن جایگاهی در حکومت ندارن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
9
145
فقط رفراندوم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
2
95
اگر انتخابات مجلس آزاد و بودن نظارت استصوابی باشد که دوباره اینها رای نمی آورند! یادتان رفته حتی حداد عادل هم رای نیاورد و نتوانست وارد مجلس شود ....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
6
134
تا نظر اکثریت مردم در همه ارکان حاکم نشود فایده ای ندارد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
شما اقلیتی بیش نیستید بشینید ...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
23
41
عجب
تو اون هشت سال چیکار کردین که دوباره میخواین برگردین؟
پاسخ ها
شهروند
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
بهتره بگیم چه کار تونستید انجام بدید ، اصلاح طلبان ایده های خوب و راه بلد هستند منتهی قدرت ندراند و حاکمیت به اونها اجازه نمی ده . موضوع برجام 2 که آقای روحانی مطرح کرد و به صلاح مردم بود چطور تو نطفه خفه کردن رو یادمون هست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
92
20
ظاهرا جامعه هم به سمت ارامش میرود اصلاح طلبان رضایت ندارند ارامش حاکم شود!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
اشتباهی مثبت‌دادم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
7
120
این قدر ممکلت در حال پیشرفته سرمون داره گیج میره بگید یکم یواش تر بره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
5
57
لطفا پیشرفتهارالیست کنیدوتوهمون رسانه های میلی تون چاپ ومنتشرکنیدکه همه مردم بفهمنداینایی که برمسندقدرت هستندچقدر...؟؟؟
کنجکاو
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
3
75
رفراندوم قانون اساسی با مشارکت ناظران بین المللی لازمه اصلاحات مردم پسند است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
2
36
چون در حال حاضر سکه داران و دلار داران و کلا سرمایه داران پشتیبان هستند تا اموالشان از رونق نیافتد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
4
52
قطار انقلاب با سرعت داره میره ولی فقط ترن و خط ریلش مال ۱۰۰ پیشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
6
60
با انتخابات آزاد موافقیم.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
8
57
انتخابات بشه گه چی
کی بیاد
چی کار کنه. عملکرد گذشتگان در این چهل سال
چی بوده برا مردم که باز یه گروه دیگشون بیاد و دوبار شورای نگهبان و......سر باز کنند
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین