کد خبر: ۸۱۸۳۵۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۸
این تبعه بلژیک همچنین به اتهام جاسوسی بازداشت شده بود
دادگاه انقلاب اسلامی تهران برای ۴ عنوان اتهامی تبعه بلژیک که چندی پیش دستگیر شده بود حکم بدوی صادر کرد. در واکنش به صدور این حکم، بلژیک سفیر ایران را احضار کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

خبرگزاری قوه قضائیه نوشت: بر اساس حکم صادر شده از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران الیویر وند کاستیل، فرزند برنارد، متولد سال ۱۹۸۱ با ۴ عنوان اتهامی در دادگاه محاکمه شده است که در پایان دادگاه انقلاب اسلامی تهران در هر ۴ عنوان اتهامی وی را مستحق مجازات دانسته است.

میزان افزود: بر اساس کیفرخواست صادر شده الیویر وند کاستیل متهم بوده است به جاسوسی علیه جمهوری اسلامی ایران به نفع سرویس اطلاعاتی بیگانه، همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، قاچاق حرفه‌ای ارز به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار و پولشویی به همین میزان.

دادگاه پس از برگزاری جلسات دادگاه با حضور معاون دادستان، متهم و وکیل مدافع وی در نهایت در رابطه با اتهام اول، جاسوسی علیه جمهوری اسلامی ایران به نفع سرویس اطلاعاتی بیگانه، تبعه بلژیک را به ۱۲.۵ سال حبس محکوم کرده است. همچنین دادگاه انقلاب اسلامی تهران در مورد اتهام دوم، همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، نیز وند کاستیل را به ۱۲.۵ سال حبس محکوم کرده است.

در مورد اتهام سوم، قاچاق حرفه‌ای ارز به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار، رئیس دادگاه برای تبعه بلژیک ۲.۵ سال حبس، ضبط ارز قاچاق، پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر بهای ریالی دلار‌ها به قیمت روز و ۷۴ ضربه شلاق حکم صادر کرده است.

در مورد اتهام چهارم، پولشویی به میزان ۵۰۰ هزار دلار، هم دادگاه انقلاب اسلامی تهران برای این فرد ۱۲.۵ سال حبس و مصادره اصل مال درآمد و عواید حاصل از ارتکاب جرم منشا و جرم پولشویی در نظر گرفته است.

حکم صادر شده بدوی و ظرف ۲۰ روز در دادگاه تجدید نظر قابل اعتراض است.

تکمیلی/ بلژیک سفیر ایران را احضار کرد

وزارت خارجه بلژیک امروز در واکنش به صدور این حکم، سفیر تهران را احضار کرد.

وزارت خارجه بلژیک امروز سه شنبه در اقدامی مداخله جویانه اعلام کرد که در اعتراض به محکومیت یک شهروند این کشور در ایران، سفیر تهران را احضار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «حاجا لحبیب» (Hadja Lahbib) وزیر امور خارجه بلژیک در توئیتر با ادعای «بازداشت خودسرانه» شهروند این کشور (الیویر وند کاستیل؛ Olivier Vandecasteele) در ایران، اقدام تهران در تلاش برای حفظ امنیت شهروندانش را محکوم کرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۰
5
52
این ...رو غیر خودتون کسی باور نمیکنه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین