کد خبر: ۸۲۰۶۲۰
تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۵
کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه:
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه مذاکره مستقیم دوجانبه‌ای با دولت آمریکا نداریم، گفت: طرف‌های دیگر در مواضع نشان دادند که نسبت به اصل برجام اهتمام دارند.
آفتاب‌‌نیوز :

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان صبح امروز (دوشنبه) در جریان نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: مطالبات مالی ایران از کره جنوبی حق قانونی ملت ایران است. موضوع این مطالبات و ضرورت پرداخت آن مرتبط با هیچ موضوع و پرونده دیگری نیست و دولت کره متعهد و مسئول است که در چارچوب مناسبات دوجانبه حقوق قانونی ملت ایران را بدون هیچگونه قید و شرطی پرداخت کند.

وی افزود: مذاکرات با دولت کره در کانال‌ها و سطوح مختلف انجام شد و همچنان ادامه دارد. متاسفانه همکاری دولت کره در این ارتباط رضایت بخش نیست و حتی در موارد غیر تحریمی هم که دولت کره می‌توانست در آن زمینه‌ها اقدام کند و بخشی از مطالبات ایران را پرداخت کند اقدام شایسته و لازم را انجام نداده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد: البته کمک جزئی در پرداخت بخشی از التزامات مالی مربوط به حق عضویت ایران در سازمان ملل کرده است و از محل همان منابع پرداخت کرده است.

وی افزود: همکاری دولت کره شایسته نیست و انتظارات ایران به صورت جدی باقی است و انتظار داریم و این انتظار دولت و ملت ایران است که دولت کره جنوبی در این ارتباط به مسئولیت‌های قانونی و تعهدات شناخته شده خود عمل کند. ایران متناسب با روند همکاری دولت کره جنوبی در این ارتباط از شیوه‌های متناسب و لازم در روند کار استفاده خواهد کرد.

کنعانی در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات برجام و همچنین برخی اخبار در خصوص دیدار دو مقام ایرانی و آمریکایی گفت: توضیحات وزیر خارجه جدیدترین اظهارنظر رسمی وزارت خارجه در عالیترین سطح بود و گمان می‌کنم کافی باشد.

وی افزود: تبادل پیام‌ها از کانال‌های مختلف ادامه دارد و به قوت خودش باقی است. موضوع هسته‌ای صرفا موضوع ایران نیست. همانطور که سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرد آقای بورل در این ارتباط در تعامل با طرف‌های ذی‌ربط از جمله با طرف ایرانی و طرف آمریکایی است و از این چارچوب تبادل پیام‌ها و دیدگاه‌ها ادامه دارد و از طریق چارچوب‌های ارتباطی دیگری که در سطوح مختلف در کانال‌های دیپلماتیک وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: عدم برگزاری جلسات رسمی مذاکرات به معنای عدم تبادل پیام و دیدگاه نیست. در این زمینه مواضع و دیدگاه‌های ایران روشن است. موضوع هسته‌ای موضوعی است که اگر منافع ایران در آن وجود دارد، حتما منافع طرف‌های دیگر هم از جمله دولت آمریکا و از جمله اعضای اروپایی برجام نیز در آن است و به نظر می‌رسد همه طرف‌ها نسبت به این موضوع اهتمام دارند.

وی افزود: روند پیگیری موضوع هسته‌ای و رفع تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه علیه ایران در چارچوب‌های دیپلماتیک مورد اهتمام ایران است.

کنعانی گفت: طرف‌های دیگر در مواضع نشان دادند که نسبت به اصل برجام اهتمام دارند و تا الان نسبت به حفظ آن تأکید داشتند باید ببینیم تا چه میزازن با اقدام عملی اعضای غربی برجام در حفظ توافق و ازسرگیری اجرای آن روبرو خواهیم بود و همکاری سازنده آن‌ها را خواهیم دید. مذاکره مستقیم دوجانبه‌ای با دولت آمریکا نداریم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین