کد خبر: ۸۲۰۹۹۵
تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۶
دلیل این تناقض ۴۶۵ هزار نفری چیست؟
در حالی که وزیر کار روز گذشته از تحقق ایجاد یک میلیون شغل در یک‌سال اخیر خبرداد مرکز آمار تعداد اشتغال‌های ایجاد شده در پاییز امسال نسبت به پاییز سال قبل را ۵۳۵ هزار نفراعلام کرد. دلیل این تناقض ۴۶۵ هزار نفری چیست؟
آفتاب‌‌نیوز :

روزنامه خراسان در ادامه نوشت: یک نکته قابل تامل در داده‌های اشتغال پاییز، به تغییرات اشتغال بخش‌های اصلی اقتصاد یعنی کشاورزی، صنعت و خدمات برمی گردد. در این مدت، سهم شاغلان بخش‌های کشاورزی و صنعت از کل اشتغال کاهشی و سهم شاغلان بخش خدمات از کل اشتغال افزایش یافته است. در پاییز امسال بیش از ۵۵۲ هزار نفر در بخش خدمات مشغول به کار شده اند.

داده‌های مرکز آمار ایران، حاکی از افزایش تعداد شاغلان در پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته به میزان ۵۳۵ هزار نفر است. با این حال، اظهارات دیروز وزیر کار درباره اشتغال ایجاد شده در یک سال اخیر با واکنش رسانه‌ها مواجه شد.

سیدصولت مرتضوی در حاشیه جلسه دیروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از وعده داده‌شده درباره یک میلیون فرصت شغلی تحقق یافته و از یک میلیون فرصت شغلی در سال عبور کردیم. وی افزود: شاید سوال این باشد که شیوه‌های صحت‌سنجی شما چگونه است؟ اولا گزارش‌های مرکز آمار ایران که گزارش فصلی آن روز گذشته منتشر شد، موید این عرایض درباره ایجاد اشتغال است.

مرتضوی ادامه داد: شیوه دوم صحت‌سنجی و راستی‌آزمایی ما، سامانه رصدی است که در وزارتخانه و ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سراسر کشور پیشخوان دارد و قابل مشاهده است. ما به سه روش پیامکی، تلفنی و بازدید میدانی راستی آزمایی انجام می‌دهیم. علاوه بر این ها، یک میزان سنجش دیگری هم داریم که بر اساس بیمه‌های ایجاد شده است. طبق گزارش سازمان تامین اجتماعی از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بیمه شده جدید داریم که به واسطه این هم می‌توان اعلام کرد که این میزان اشتغال ایجاد شده است.

ادعای دولت درباره ایجاد یک میلیون شغل/ ۴۶۵ هزار اشتغال گم شده!

مسئله مهم برای مردم و رسانه ها، پایداری اشتغال ایجادشده و به عبارت دیگر اشتغال خالص است. اگر آمار‌های وزارت کار به طور مداوم بیمه افراد شاغل را شامل شود، می‌توان اتکای بیشتری به آن پیدا کرد. در غیر این صورت و از آن جایی که احتمالاً اشتغال غیررسمی نیز کمتر در رصد آمار‌های رسمی اشتغال قرار می‌گیرد، به نظر می‌رسد آمار‌های مرکز آمار قابلیت اتکای بیشتری خواهند داشت. در هر صورت باید گفت طبق گزارش ۱۸۶۹۳ مرکز پژوهش‌های مجلس با عنوان آسیب شناسی حمایت از تولید و اشتغال در کشور نیز تکمیل و سامان دهی نظام آمار و اطلاعات بازار کار (هم در سمت عرضه و هم در سمت تقاضای بازار کار) یکی از اصلاحات ضروری در این حوزه به شمار می‌رود.

نکته مهم دیگر درباره آمار‌های اشتغال‌زایی یک سال اخیر اثر مثبت عبور از تبعات کرونا و رونق گرفتن فعالیت‌هایی است که به دلیل شیوع کرونا محدود شده بود و این اتفاق اگرچه به دلیل عملکرد مثبت دولت در زمینه واکسیناسیون ایجاد شد، اما لزوما ناشی از رونق چشمگیر و ایجاد اشتغال جدید نیست بلکه بخش عمده آن ناشی از بازگشت شاغلان قبلی به سر کار است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین