کد خبر: ۸۲۲۵۳۳
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۱

رییس قوه قضاییه: وکلا به اندازه توان پرونده قبول کنند

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه کاهش فرآیندهای دادرسی مورد تاکید است، گفت: تجدید وقت‌هایی که برخی وکلا به دلیل حجم بالای پرونده‌های تحت وکالت درخواست می‌کنند از علل طولانی شدن فرآیند دادرسی است، لذا وکلا به اندازه توان پرونده قبول کنند.
رییس قوه قضاییه: وکلا به اندازه توان پرونده قبول کنند
آفتاب‌‌نیوز :

براساس گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین اژه ای روز جمعه در نخستین همایش سراسری هیأت مدیره‌های استانی مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران قوه قضاییه در مشهد افزود: کاهش هزینه‌های دادرسی یکی از اهداف است، لذا تاکنون با کاهش برگزاری آزمون‌های وکالت و تقلیل پذیرفته‌شدگان این آزمون‌ها مخالفت کرده‌ام، چراکه با این قبیل کاهش‌ها و تقلیل‌ها، هزینه‌های دادرسی برای مردم افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به شأن و جایگاه بالای نهاد وکالت و قضاوت خاطرنشان کرد: در مرتبه نخست قضات، وکلا و کارشناسان هستند که باید پاسدار جایگاه و شأن بالای خود باشند، ممکن است در میان خانواده بزرگ و شریف قضات، وکلا و کارشناسان، معدودی مراعات این شأن و جایگاه را نکنند و به اعتماد مردم خلل ایجاد کنند، لذا باید خیرخواهانه به امر به معروف و نهی از منکر این قبیل همکاران همت گماشت.

رییس دستگاه قضا به حضور مستمر مسوولان و اعضای مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران قوه قضاییه در مساجد به منظور کمک و مساعدت حقوقی به مردم تاکید کرد و خواستار استمرار و تقویت این قبیل اقدامات و ابتکارات شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای اظهار کرد: قانون ناظر بر وکالت سالهاست تغییر نکرده است، حال آنکه بسیاری از قوانین مشابه که بعد از این قانون تصویب شده‌اند، تغییر یافته‌اند لذا در مرکز وکلا، نسبت به بررسی این امر اقدام کنید که آیا تغییر قانون ناظر بر نهاد وکالت مطلوب است یا خیر؟ آیا علی‌رغم این مطلوب بودن، اجازه این تغییر داده نشده است؟

وی با بیان اینکه معضلاتی در مبحث کارشناسی پرونده‌های قضایی وجود دارد، افزود: ما به معیارهای کارشناسی انتقاد داریم، اختلاف‌نظرهای کارشناسی در قبال یک پرونده واحد، سبب ایجاد نارضایتی و افزایش هزینه‌کرد مردم می‌شود. ضروری است تا با یک بررسی مدون و جامع، راهکارهای کاهش و تقلیل زمان فرآیند کارشناسی و کاستن از اختلافات کارشناسی‌ها در قبال یک پرونده واحد اتخاذ شود.

رییس عدلیه با اشاره به اهمیت مقوله صلح و سازش پرونده‌های مختلف قضایی اعم از حقوقی و خانوادگی و مالی، گفت: شما در مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران قوه قضاییه می‌توانید در معرفی و تبیین ساز و کارهای ناظر در زمینه صلح و به سازش کشاندن پرونده‌های قضایی به ما کمک کنید.

رییس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه نیز اظهار کرد: امروز خانواده ۸۰ هزار نفری مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه برای اولین بار در طول بیش از ۲۰ سال گذشته میزبان رییس عدلیه است.

حسن عبدلیان پور افزود: مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه در دوره تحول و تعالی قوه قضاییه نسبت به جذب و تربیت وکیل، کارشناس و مشاور خانواده در تراز انقلاب اسلامی اقدام نموده است.

وی بیان کرد: اعضای هیات مدیره و بازرسان وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه در کنار ارائه خدمات حقوقی به جامعه و کمک به قضات در کشف حقیقت و اجرای عدالت اجازه نخواهند داد معاندان و دشمنان مردم خدشه‌ای به نظام و ارزش‌های آن وارد کنند و ضمن پیگیری توطئه‌های دشمنان در مجامع بین‌المللی، به استیفای حق ملت ایران می‌پردازند.

عبدالیان پور خاطرنشان کرد: در مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه در راستای تکالیف مندرج در سند تحول قضایی به عنوان سربازان انقلاب اسلامی با مدیریت جهادی و عمل به رهنمودهای رییس قوه قضاییه، با تمام توان مسیر رشد و توسعه مرکز را ادامه می دهد.

یکی از هموطنان اهل سنت و رییس مرکز کارشناسان رسمی استان کردستان نیز در این جلسه با بیان اینکه ایثار، فداکاری و از خود گذشتگی هموطنان اهل سنت در دفاع از میهن و مشارکت آنان در عرصه‌های سازندگی ایران اسلامی بر کسی پوشیده نیست، گفت: این در حالی است که اکنون چندین کشور سلطه‌گر و مستکبر در صدد اجرای سیاست‌های تفرقه‌افکنانه خود در ایران هستند.

سوما عبداللهی افزود: بر خود لازم و واجب می‌دانیم تا با همکاری و مشارکت همه‌جانبه در تمامی عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، دست بدخواهان، توطئه‌گران و تفرقه‌جویان را از سر میهن اسلامی کوتاه کنیم.

وی بیان کرد: نقش قوه قضاییه در راستای حمایت از مشارکت همه هموطنان در تمامی عرصه‌ها و ایجاد زمینه‌های تعامل و ارتباط بیشتر جهت پیشبرد اهداف عالیه وحدت و انسجام ملی، نقشی بی‌بدیل، مؤثر و قابل توجه است.

رییس مرکز کارشناسان رسمی استان کردستان خاطرنشان کرد: تقاضای ما از رییس دستگاه قضا این است که از مشاوران اهل سنت در موضوعات مهم و کلیدی حقوقی یا کارشناسی استفاده شود تا در جهاد بزرگ تبیین یاریگر دستگاه قضا باشند.

یکی از وکلای مسیحی مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه نیز در این جلسه با اشاره به جمله‌ای از حضرت علی(ع) که می‌فرمایند بزرگترین گناه ترس است، گفت: همه حاضران در این جلسه اولین شجاعتشان این است که حقوق خوانده‌اند.

شارا نظریان افزود: در دوره کنونی مدیریت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه به سبب آنکه مدیران از بدنه این مرکز هستند، مشکلات وکلا، کارشناسان و مشاوران را به خوبی درک کرده و در جهت رفع این مشکلات تلاش می‌کنند.

وی افزود: رسالت اصلی مرکز وکلا دفاع از حقوق افرادی است که به دلیل مسائل معیشتی توان گرفتن وکیل ندارند.

تجلیل از خانواده‌های شهیدان نوری، شهرکی، دوست‌محمدی، اصلانی و کوچکترین شهید حادثه تروریستی شاهچراغ «شهید اسلامی‌راد» بخش دیگری از همایش سراسری هیأت مدیره‌های مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه بود.

در پایان این همایش تعدادی از نخبگان مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه به مناسبت میلاد باسعادت حضرت علی(ع) و روز مرد، مورد تجلیل قرار گرفتند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین