کد خبر: ۸۲۲۹۰۷
تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۴

چرا تعداد دقیق عفو متهمان و محکومان مشخص نیست؟

مدیرکل روابط عمومی قوه قضائیه درباره اعلام عفو گسترده زندانیان از سوی رهبر معظم انقلاب همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: فعلا تعداد کسانی که مشمول عفو معیاری قرار می‌گیرند به صورت دقیق مشخص نیست.
چرا تعداد دقیق عفو متهمان و محکومان مشخص نیست؟
آفتاب‌‌نیوز :

مدیرکل روابط عمومی قوه قضائیه درباره اعلام عفو گسترده زندانیان از سوی رهبر معظم انقلاب همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: فعلا تعداد کسانی که مشمول عفو معیاری قرار می‌گیرند به صورت دقیق مشخص نیست و پس از انطباق شرایط زندانیان تا قبل از پایان سال انشالله در عید دیگری عدد نهایی اعلام میشود تا آن روز به تدریج استانها عدد آزادی را اعلام می‌کنند.

محمدیارم پور با اشاره به اعلام عفو گسترده زندانیان از سوی رهبر معظم انقلاب همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: در عفو معیاری تعداد کسانی که مورد عفو قرار می گیرند تا بعد از اجرای فرمان رهبر معظم انقلاب به صورت دقیق مشخص نیست و عفو های قبلی که تعداد مشخص است موردی بود ولی در عفو امروز که مورد موافقت مقام معظم رهبری قرار گرفته عفو معیاری مطرح است.

وی افزود: عفوهایی که از سوی رئیس قوه قضائیه خدمت مقام معظم رهبری پیشنهاد می‌شود دو قِسم است. قسمت اول عفوهای موردی هستند و منظور از عفوهای موردی یعنی این که از ابتدا برای هر فرد محکوم یک پرونده مستقل تشکیل می‌شود و پس از طی فرایند و تشریفات قانونی عفو می شود و قِسم دوم عفوهایی است که خدمت مقام معظم رهبری اعلام می‌شود عفوهای معیاری است.

وی ادامه داد: در عفوهای معیاری پرونده‌های اشخاص به تفکیک مورد بررسی قرار نمی‌گیرد، بلکه رئیس قوه قضائیه معیارهایی برای عفو یا تخفیف مجازات محضر مقام معظم رهبری اعلام می‌دارند و براساس آن معیارها و موافقت مقام معظم رهبری، مراجع قضایی سراسر کشور این معیارها را با مصادیق و اشخاص همه محکومین تطبیق می‌دهند و اسامی افرادی را که مشمول عفو واقع می‌شوند اعلام و نتیجه این محبت رهبری و رأفت اسلامی را درباره آنان اِعمال می‌‎دارند.

وی تصریح کرد: در عفو معیاری امکان اعلام عدد در ابتدا وجود ندارد.

وی در پایان گفت: تمایز عفو اخیر با عفوهای سال گذشته از ان جهت است که شامل محکومان و متهمان میشود و این موضوع بی بدیل است یعنی در سالهای گذشته متهمان مشمول نبودند این موضوع از ان جهت حائز اهمیت است که افراد و جوانانی که به ویژه در حوادث اخیر پرونده قضایی برایشان تشکیل شده است بدون ثبت و سوء پیشینه شدن عفو شدند یعنی به اینده محکومان ومتهمان مشمول عفو، نگاه ویژه پدرانه‌ای شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین