کد خبر: ۸۳۱۱۱۸
تاریخ انتشار : ۰۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۰
یک مرجع تقلید تاکید کرد: جامعه‌ای به أحسن الأحوال می‌رسد که قبول و نکول آن محقّقانه باشد؛ نه در امور دیگران دخالت می‌کند نه اجازه می‌دهد که دیگران در امور آن دخالت کنند. اگر آن عقل اندیشور، مراکز علمی کشور را به خوبی اداره کرد و اگر آن عقلی که مسئول انگیزه است کشور را به عدل و داد اداره کرد، مجموع علم صائب و عمل صالح، «أحسن الأقوال و الأحوال» یک مملکت است.
آفتاب‌‌نیوز :

آیت‌الله جوادی آملی در پیامی فرارسیدن نوروز را تبریک گفت.

دفتر آیت الله جوادی آملی با باز نشر سخنان او با عنوان «جامعه برین» این گونه آورده است:

«یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یا مُدَبِّرَ اللَّیلِ وَ النَّهَارِ یا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ»

سال نو را به همه شما بزرگواران تهنیت عرض می‌کنیم! از ذات اقدس الهی، سعادت و صلاح و فلاح ملّت و مملکت را از خدای سبحان مسئلت می‌کنیم! از خدای سبحان که مقلّب حال و احوال است مسئلت می‌کنیم که حالِ جامعه را به زیباترین و برجسته‌ترین حال، متحوّل کند!

وقتی حال جامعه، احسن می‌شود که هم حسن نظری پیدا کند و هم حسن عملی؛ در حکمت نظری، حُسن به اندیشه‌های دقیق و عمیق علمی و پیشرفت‌های علمی فضای کشور است و حُسن عملی، به عدل و داد یک ملّت است.

اگر آن عقل اندیشور، مراکز علمی کشور را به خوبی اداره کرد و اگر آن عقلی که مسئول انگیزه است کشور را به عدل و داد اداره کرد، مجموع علم صائب و عمل صالح، «أحسن الأقوال و الأحوال» یک مملکت است.

جامعه‌ای به أحسن الأحوال می‌رسد که قبول و نکول آن محقّقانه باشد. چنین جامعه‌ای خیرخواه دیگران است، چنین جامعه‌ای بدی کسی را نمی‌خواهد، چنین جامعه‌ای صلاح و فلاح را در استقلال خود می‌داند، در امنیت خود می‌داند؛ نه در امور دیگران دخالت می‌کند نه اجازه می‌دهد که دیگران در امور آن دخالت کنند، استقلال خود را حفظ می‌کند، امنیت خود را حفظ می‌کند، امانت خود را حفظ می‌کند و دیگران را در سایه استقلال و امنیت و امانتِ خود نگه می‌دارد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین