کد خبر: ۸۳۱۱۲۱
تاریخ انتشار : ۰۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۳
مسائل اساسی با افکار عمومی مطرح شود| برای تحول تلاش کنیم
رهبر انقلاب اسلامی در اولین روز سال نو، در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، تحول به معنای «تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف و معیوب» را نیاز اساسی کشور خواندند و با اشاره به اهداف و خواسته‌های کاملاً ضد تحولی دشمنان گفتند: باید با اراده قاطع، تکیه بر اعتماد به نفس ملی، امیدواری و هوشیاری، کار سنگین و دشوار تحول را آغاز و نقاط ضعف عمدتاً اقتصادی را به نقاط برجسته و درخشان تبدیل کنیم.
آفتاب‌‌نیوز :

سخنرانی رهبر انقلاب اسلامی به مناسبت فرارسیدن سال نو در حرم امام رضا (ع) آغاز شد. این مراسم از ساعت ۱۵ امروز (سه‌شنبه - یکم فروردین) با حضور زائران و مجاوران بارگاه رضوی آغاز شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ایام نوروز سه سال گذشته برای رعایت توصیه‌های بهداشتی جلوگیری از گسترش بیماری کرونا به مشهد سفر نکردند و سخنرانی نوروزی یکم فروردین سال‌های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ به صورت زنده و تلویزیونی برگزار شده بود.

گزیده‌ای از بیانات رهبری انقلاب اسلامی در سخنرانی نوروزی حرم امام رضا (ع) را در ادامه می‌خوانید:

- ما تحول را از خدا می‌خواهیم، اما باید خودمان هم تلاش کنیم. تلاش ماست که موجب می‌شود خدا تفضل خود را شامل حال ما کند و این مطلوب برآورده شود.

- مسائل اساسی باید با افکار عمومی مطرح شود. افکار عمومی با نیاز‌های اساسی آشنا شود. اندیشه‌ها فعال خواهد شد و جوان‌های صاحب‌فکر هم درباره مسائل مهمی که مطرح می‌شود فعال می‌شوند.

- - برای این‌که خواسته‌های بزرگ تحقق یابد باید در افکار عمومی مردم مطرح شود.

- باید تبیین مراد ما از تحول انجام شود. تحول یعنی دگرگونی، دشمنان نظام اسلامی هم می‌گویند دگرگونی، اما آنچه مورد نظر آنان است درست نقطه مقابل آن چیزی است که مورد نظر ماست.

- دشمنان از آن دگرگونی که مطرح می‌کنند و در داخل هم برخی می‌گویند تغییر هویت جمهوری اسلامی است. اینان با هویت جمهوری اسلامی مخالف هستند و اگر می‌گویند تغییر و تحول و انقلاب مقصودشان این است که هویت جمهوری اسلامی تغییر کند.

- هدف دشمنان حذف تمام چیز‌هایی است که مردم را به یاد اسلام ناب و انقلاب می‌اندازد. هدف آنان تبدیل حکومت مردم‌سالاری به یک حکومت باب میل استکبار است یا این‌که فردی مطیع آنان روی کار بیاید یا این‌که دموکراسی غربی که دموکراسی دروغ و فریب است روی کار آید و تحت فرمان آنان باشد.

- کسانی که در داخل مثلاً از تغییر قانون اساسی می‌گویند همان حرف بیگانگان را می‌زنند که گاهی حرف این عناصر داخلی از روی غفلت و بی‌توجهی است و گاهی با انگیزه‌های دیگر آن را تکرار می‌کنند.

- آن‌چه که بنده به عنوان تحول عرض می‌کنم به کلی با این تحول متفاوت است و عبارت از تغییر بخش‌ها و نقاط معیوب چه در نظام و چه در جامعه است.

- باید با اراده قاطع ضعف‌ها را برطرف کنیم و به نقاط قوت بدل سازیم. این کار به اعتماد به نفس ملی نیاز دارد، اگر ملتی به توانایی خود اعتماد دارد، قادر به اقدامات تحولی است.

- ملت ما از اعتماد به نفس برخوردار و استقلال‌خواه و شجاع است و در عرصه‌های مختلف نشان داده به خود و توانایی‌هایش اعتماد دارد.

- برای تحول به اعتماد به نفس ملی و هوشیاری نیازمندیم وگرنه ممکن است به نقاط قوت خود ضربه بزنیم.

- برخی دلسوز و علاقه‌مند به نظام اسلامی و انقلاب هستند، اما گاهی غفلت می‌کنند و برای یک حرکت خوب و اصلاحی، بی‌دقتی می‌کنند و به نقاط خوب و قوت ضربه وارد می‌کنند.

- اگر بخواهیم به نقاط قوت ضربه وارد نشود باید آن را بشناسیم، من از جوانان عزیز توقع زیادی دارم که بنشینند و فکر کنند. یکی از مهمترین نقاط قوت ملت ایران و نظام اسلامی ما این است که بنیه درونی آن قوی و مستحکم است.

- استحکام درونی بنیه نظام اسلامی و ملت ایران، ناشی از ایمان است. حتی کسانی که ممکن است به چشم به نظر برسد به برخی احکام اسلامی پایبندی درستی ندارند در دل ایمان قوی دارند. اولین نشانه استحکام این است که ملت ما بر زنجیره خصومت‌های پی‌درپی چند ده ساله غلبه کرده است

- یک مثال واضح در همین اغتشاشات اخیر است که همه [دشمنان]هم وارد آن شدند و رییس‌جمهوری آمریکا صریحا از آن حمایت کرد و برخی از کشور‌های اروپایی هم روسای جمهور و دولت‌شان صریحا از این اغتشاشات - که درصد خیلی خیلی کمی از ملت ایران بودند - حمایت کردند.

- هدف اغتشاشات ضعیف کردن جمهوری اسلامی بود، اما آن‌چه رخ داد عکس هدف آنان بود و نشان داد جمهوری اسلامی قوی است نه ضعیف و بر این توطئه فائق آمد.

- ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ از همه ۲۲ بهمن‌های چند سال اخیر پرشورتر و پرجمعیت‌تر بود.

- نشانه دیگر از استحکام، پیشرفت‌های بزرگ ملت ایران است که دشمنان از بیان آن به شدت ناراضی است، اما واقعیت دارد.

- بی‌سابقه‌ترین فشار اقتصادی را به ایران وارد کردند، اما همزمان در حوزه علم و فناوری پیشرفت کردیم و در برخی حوزه‌ها در رده‌های اول (بین سه، پنج یا ده کشور اول) دنیا قرار گرفتیم.

- در بخش دفاعی (که دشمنان هم به آن اعتراف می‌کنند تا آتویی علیه ایران داشته باشند)، هوافضا و زیست فناوری پیشرفت‌های جدی داشتیم و در زیرساخت‌های کشور هم همین مسیر را طی کردیم.

- غربی‌ها (آمریکا و اروپایی‌ها) فشار آوردند که ایران منزوی شود و ارتباط‌ها با ایران قطع شود، اما آن‌چه رخ داد نتیجه عکس داد. بله رابطه ما با اروپا ضعیف شد، اما رابطه ما با بخش مهم کشور‌های آسیا صددردصد افزایش یافت و این مسیر ادامه خواهد داشت.

- ما منزوی که نشدیم به عکس مطرح شدیم و با آفریقا و آمریکای لاتین هم ارتباط قوی جزو برنامه‌های ماست و این برنامه را دنبال می‌کنیم.

- با اروپایی‌ها هم قهر نیستیم و با هرکدام از کشور‌های اروپایی که سیاست‌های آمریکا را کورکورانه تبعیت نکنند حاضریم ارتباط داشته باشیم.

- ما نقاط قوت زیادی داریم و مسئولان هم به توان داخلی بیشتر از قبل تکیه کرده‌اند.

- نظام ما جمهوری اسلامی است؛ نه جمهوری باید ضربه ببینید نه اسلامی

- روی نقاط قوت باید تکیه کرد و آن را افزایش داد، برجسته کرد و گسترش داد، اما نقاط ضعفی هم وجود دارد؛ اگر ما در کشور چهار تا پنج نقطه ضعف مهم داشته باشیم در رأس همه این‌ها مسئله اقتصاد کشور است که انصافاً یکی از نقاط ضعف ماست و بسیاری از آن‌ها میراث گذشتگان (برخی قبل از انقلاب و برخی بعد از انقلاب) است.

- بخش‌های مهم اقتصاد باید در اختیار مردم باشد و بنگاه‌های دولتی و شرکت‌های شبه‌دولتی - که با تعبیر زشت خصولتی از آن یاد می‌کنند - نباید با بنگاه‌های خصوصی رقابت کنند.

- دولت باید تصدی‌گری را کم کند و نظارت را زیاد کند و مراقبت داشته باشد و این یکی از مهمترین عیوب اقتصاد ما (شاید بزرگترینش) همین است که دولت‌ها یا به سمت واگذاری نرفتند یا طوری عمل شد که به سود مردم نبود. دولت با دقت و نظارت لازم، مدیریت‌های اقتصادی را باید به مردم بسپارد.

- عیب بزرگ دیگر اقتصاد ما صادرات نفت خام است. ما باید بند ناف اقتصاد را از صادرات نفت خام ببریم که خوشبختانه حرکت به سمت صادرات غیرنفتی براساس گزارش‌ها در حال انجام است.

- یکی دیگر از عیوب اقتصاد ما وابستگی به دلار است. ما هم باید به این سمت برویم که وابستگی به دلار را قطع کنیم.

- یکی از مهمترین مسائلی که نیاز داریم تا وضع اقتصاد کشور بهتر شود، رشد مستمر و سریع است. ما به رشد اقتصادی مستمر و سریع نیازمندیم.

- یکی از اشکالات مهمی که داریم این است که روی راه‌های مشارکت مردم فکر نکرده‌ایم. توصیه می‌کنم که راه‌های مشارکت عموم مردم در عرصه اقتصادی را مشخص کنند.

- یکی از مشکلات اقتصاد ما کم‌تحرکی در تجارت خارجی است. می‌توانیم تجارت خارجی را افزایش دهیم و پیش ببریم. روش‌های ما هم در زمینه تجارت خارجی گاهی نادرست است که باید اصلاح شود

- بخش دیگری که احتیاج به تحول دارد و باید مورد توجه مجلس باشد، توجه به امر تقنین است. قانونگذاری باید به شکل کامل و سنجیده‌تر از امروز انجام انجام بگیرد.

- دشمنان جمهوری اسلامی درست نقطه مقابل این حرکت تحولی، تلاش و اقدام می‌کنند و هدف‌شان ضربه زدن به نقاط قوت است و ناچار باید این موارد را با مردم در میان بگذاریم تا بدانند.

- امروز دشمن در جنگ ترکیبی حمله نظامی نمی‌کند، اما راه‌های دیگری دارد. مردم وقتی با اوضاع آشنا شوند هر حادثه‌ای پیش آید با روشن‌بینی به آن نگاه می‌کنند.

- در جنگ ترکیبی حمله نظامی وجود ندارد، اما حمله به ارزش‌ها و باور‌های دینی و سیاسی وجود دارد و هدف خاموش‌کردن امیدهاست تا شعله امید در دل جوانان ما خاموش شود.

- دشمنان می‌خواهند در کشور دوقطبی و اختلاف‌افکنی ایجاد کنند، اعتقاد مردم را تضعیف کنند و اگر توانستند در کشور حتی جنگ داخلی ایجاد کنند که البته تیرشان هم به سنگ خورده است.

- دشمنان نسبت به رسانه‌های رسمی بی‌اعتمادی ایجاد می‌کنند می‌گویند به رادیو تلویزیون گوش نکنید خلاف واقع است، به گزارش مسئولان گوش نکنید خلاف واقع است، به سخنان رهبری گوش نکنید تکراری است! آیا این سخنان تکراری است؟

- سال‌هاست می‌گویند می‌خواهند جمهوری اسلامی را به زانو درآوردند، در مقابل می‌گویم غلط می‌کنید و این تکرار نیست، این استقامت است.

- به حول و قوه الهی در آینده هم ملت ایران به دشمنانش سیلی می‌زند، ملت ایران قوی است و قادر به رفع عیوب خود و تحول است و جبهه مقاومت را حمایت می‌کند.

- ما صریحا اعلام می‌کنیم که حضور در جنگ اوکراین را قاطعانه رد می‌کنیم. به دروغ ادعا کردند ایران در جنگ اوکراین مشارکت دارد، ابدا چنین نیست و مقدمات این جنگ را آمریکا فراهم کرد و بازهم سود این جنگ را کارخانه‌های اسلحه‌سازی آمریکا می‌برد و به همین دلیل مانع از پایان جنگ اوکراین می‌شوند.

- ما درباره تولیدات داخلی تعصب نداریم، تعصب در بسیاری موارد خوب نیست، اما اینجا خوب است، باید تعصب داشته باشیم. گاهی کیفیت جنس داخلی از خارجی کمتر نیست و حتی بیشتر است. چرا به کارگر ایرانی کمک نمی‌کنیم که جنس ایرانی را ساخته است؟ وقتی حمایت نمی‌کنیم آن کارگر بیکار می‌شود.

- گاهی گذشت لازم است، اما گذشت نمی‌کنیم. ممکن است دو نفر در یک مسئله مثلاً سیاسی اختلاف‌نظر داشته باشند، خب داشته باشند چرا باید یقه هم را بگیرند و دوقطبی در جامعه ایجاد شود؟ جا‌هایی باید گذشت کرد.

- دشمن سعی می‌کند جوانان ما را ناامید کند، اما باید امیدآفرینی کنیم و همه موظف به آن هستند. این کار خودفریبی و پنهان‌کردن ضعف‌ها نیست، ضعف‌ها را باید گفت، اما امید به آینده هم باید باشد.

-وضع ما امروز - الحمدلله - وضع خوبی است، درست عکس وضع ما را امروز در منطقه دولت آمریکا دارد. ما می‌دانیم در منطقه چه می‌کنیم، اما آمریکا متحیر است که در منطقه بماند یا برود اگر بماند که انزجار از او بیشتر می‌شود و اگر بروند مطامع خود را از دست می‌دهند.

مشروح سخنان رهبری

رهبر انقلاب اسلامی در اولین روز سال نو، در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، تحول به معنای «تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف و معیوب» را نیاز اساسی کشور خواندند و با اشاره به اهداف و خواسته‌های کاملاً ضد تحولی دشمنان گفتند: باید با اراده قاطع، تکیه بر اعتماد به نفس ملی، امیدواری و هوشیاری، کار سنگین و دشوار تحول را آغاز و نقاط ضعف عمدتاً اقتصادی را به نقاط برجسته و درخشان تبدیل کنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به دعای عمومی ملت ایران هنگام تحویل سال نو برای تبدیل و تحول حال‌شان به احسن احوال گفتند: برای هر تحولی باید ضمن توسل و طلب از پروردگار، سعی و تلاش و استقامت کرد.

رهبر انقلاب آگاهی افکار عمومی از مسائل اساسی کشور را، زمینه ساز فعال شدن جوانانِ صاحب فکر و اصحاب اندیشه و خِرد خواندند و افزودند: طرح مسئله تحول با مردم مثل هر مسئله‌ی مهم دیگر، ضروری است چرا که اگر افکار عمومی از یک فکر و ایده استقبال نکند، آن فکر به عمل در نمی‌آید و به تدریج به فراموشی سپرده می‌شود.

ایشان در مرزبندی مفهوم حقیقی تحول و دگرگونی با آنچه دشمنان از آن به‌عنوان تغییر و تحول یاد می‌کنند، گفتند: دشمنان از طرح موضوع تحول، خواسته‌های ضد تحولی و کاملاً مخالف اهداف نظام دارند که متأسفانه در داخل هم برخی به تبعیت یا تقلید از آن‌ها و یا با انگیزه‌های دیگر، همان حرف‌ها را با تغییراتی تکرار می‌کنند، که تغییر قانون اساسی یا ساختار نظام از جمله این حرف‌ها است.

ایشان هدف اصلی دشمنان از طرح مفهوم «تحول ساختاری»، «تغییر»، «انقلاب» یا کلمات مشابه را تغییر هویت جمهوری اسلامی دانستند و افزودند: هدف دشمن، حذف نقاط قوت کشور و نظام، و فراموش شدن مسائلی است که مردم را به یاد انقلاب و اسلام ناب و انقلابی می‌اندازد که تکرار نام امام، مطرح شدن تعالیم امام، مسئله ولایت فقیه، ۲۲ بهمن و حضور پر شور مردم در انتخابات از جمله این موارد است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تبدیل نظام مردم سالاری اسلامی به حکومتی فردی و مطیع، یا حکومتی به ظاهر دموکراسی، اما در عمل گوش به فرمان غربی‌ها را، هدف نهایی سخنان ظاهراً تحولی مستکبران خواندند و گفتند: آن‌ها در هر کاری به دنبال تسلط سیاسی و اقتصادی بر ایران و غارت کشور هستند.

ایشان بعد از این مرزبندی، شناسایی نقاط قوت و ضعف کشور را پیش زمینه ضروری تحول برشمردند و گفتند: پیمودن مسیر دشوار تحول، نیاز به اعتماد به نفس ملی دارد.

رهبر انقلاب ملت ایران را برخوردار از اعتماد به نفس دانستند وبا اشاره به عزت نفس، استقلال خواهی و شجاعت ملت گفتند: دومین عنصر مهم در طی کردن مسیر تحول، هوشیاری است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای غفلت و بی توجهی به هوشیاری را موجب ضربه زدن احتمالی به نقاط قوت دانستند و افزودند: برخی دلسوزان و علاقمندان به نظام و انقلاب گاهی برای یک حرکت خوب و اصلاحی، با غفلت و بی دقتی به نقاط قوت نظام ضربه می‌زنند که باید مراقب این گونه غفلت‌ها بود.

رهبر انقلاب لازمه مراقبت از نقاط قوت را شناسایی آن‌ها خواندند و با ذکر برخی نقاط قوت ملت ایران، از جوانان خواستند روی این گونه مسائل فکر و اندیشه و هم افزایی کنند.

ایشان «بنیه درونی قوی و مستحکم ملت ایران» را از نقاط قوت بارز کشور دانستند و گفتند: این قوت و استحکام درونی ناشی از ایمان مردم است چرا که حتی افرادی که در ظاهر به برخی احکام اسلامی پایبندی کاملی ندارند، به خدا، قرآن و ائمه هدی ایمان دارند.

ایشان در تبیین نشانه‌های آشکار استحکام درونی ملت ایران، به «غلبه ملت بر زنجیره خصومت‌های پی در پی چند ده ساله مستکبران جهان» اشاره کردند و گفتند: کدام کشور و انقلاب توانسته سال‌های متمادی در مقابل ضربات پی در پی قدرتمندترین کشور‌های جهان بایستد و به زانو در نیاید؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «کودتا، تحریم، فشار‌های سیاسی، تهاجم رسانه‌ای بی سابقه، توطئه‌های امنیتی و تحریم‌های بی سابقه اقتصادی» را ابعادی از توطئه‌های پیوسته دشمنان خواندند و افزودند: در دور اخیرِ این خصومت ها، رؤسای آمریکا و برخی کشور‌های اروپایی از اغتشاشاتی که سال گذشته درصد بسیار اندکی به راه انداخته بودند، صریحاً پشتیبانی کردند و با انواع حمایت‌های تسلیحاتی، سیاسی، مالی، امنیتی و رسانه‌ای تلاش کردند جمهوری اسلامی را لااقل تضعیف کنند، اما در میدان، درست بر عکس این هدف، تحقق یافت و جمهوری اسلامی بر این توطئه جهانی پیروز شد و نشان داد قوی و مستحکم است.

رهبر انقلاب اسلامی، ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ را به عنوان مظهری از بنیه‌ی قوی درونی نظام، بسیار پر شور‌تر و پر جمعیت‌تر از مراسم مشابه سال‌های گذشته دانستند و افزودند: پیشرفت‌های بزرگ ملت در عرصه‌های گوناگون نشانه‌های دیگری از این استحکام درونی است.

ایشان پیشرفت در دوران محاصره اقتصادی و شدیدترین فشار‌های ممکن را، عملکرد درخشان ملت خواندند و گفتند: آمریکایی‌ها با همه‌ی دروغگویی‌شان اذعان کردند که فشار‌های اقتصادی آن‌ها بر ملت ایران در تاریخ بی سابقه بوده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پیشرفت در علم وفناوری و قرار گرفتن در رده کشور‌های برتر دنیا در عرصه‌هایی نظیر نانو و زیست فناوری، پیشرفت در عرصه‌های سلامت، هوافضا، هسته‌ای، دفاعی، زیر ساخت ها، مراکز درمانی و بهداشتی، پالایشگاه و دیگر عرصه‌ها را یادآوری کردند و گفتند: در حوزه روابط خارجی هم تلاش دشمنان برای انزوای ایران شکست خورده و جمهوری اسلامی با محکم کردن صد در صدی روابط خود با آسیا، از این پس نیز به گسترش ارتباطات سیاسی، اقتصادی، علمی و فنی با کشور‌های مهم این منطقه ادامه خواهد داد.

ایشان افزودند: عضویت در برخی پیمان‌های مهم منطقه‌ای و تقویت روابط با آفریقا و آمریکای لاتین از دیگر پیشرفت‌های حوزه ارتباطات خارجی است، ضمن این که با اروپایی‌ها هم قهر نیستیم و اگر از تبعیت آمریکا دست بردارند حاضریم با آن‌ها کار کنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ایمان، احساس عزت ملی و تکیه بر توان داخلی را از جمله عوامل و زمینه‌های پیشرفت ملت ایران برشمردند و گفتند: دیگر نقاط قوت نظام نیز از جمله جمهوریت و اسلامیت، باید تقویت شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از برشمردن نقاط قوت کشور، به تبیین نقاط ضعف و نیازمند تحول پرداختند و گفتند: در رأس همه نقاط ضعف، مسئله اقتصاد و سیاست‌های اقتصادی است که بسیاری از آن‌ها میراث گذشتگان از انقلاب و برخی از آن‌ها مربوط به پس از انقلاب است.

ایشان مهمترین مشکل و نقطه ضعف اقتصاد کشور را دولتی بودن اقتصاد و تصدی‌گری افراطیِ برخاسته از سیاست‌های اقتصادی دهه ۶۰ دانستند و افزودند: نتیجه این افراط، کنار ماندن مردم از فعالیت‌های بزرگ و ثروت‌ساز اقتصادی و بروز مشکلاتی است که امروز در کشور مشاهده می‌کنیم.

رهبر انقلاب هدف از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ را سپردن فعالیت‌های اقتصادی به مردم خواندند و گفتند: بخش‌های مهم اقتصاد و تولید باید در اختیار مردم باشد و همچنان‌که بار‌ها تکرار کرده‌ایم بنگاه‌ها و شرکت‌های دولتی و شبه دولتی که بعضاً با تعبیر زشت خصولتی از آن‌ها یاد می‌شود، نباید با بنگاه‌های خصوصی رقابت کنند.

ایشان محقق نشدن عدالت اقتصادی را با الگوی دادن کلید اقتصاد به دولت، نشانه خطا بودن این شیوه خواندند و تأکید کردند: دولت باید تصدی‌گری و دخالت در اقتصاد را کم، و با واگذار کردن کار‌ها به خود مردم، بر امور نظارت و مراقبت کند البته این مسئله را به دولت‌های متعدد سفارش کرده‌ایم، اما واگذاری‌ها یا انجام نگرفت یا به شکلی غلط انجام شد که نتیحه آن به ضرر مردم بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عیب دیگر اقتصاد کشور را وابستگی به نفت خام برشمردند و گفتند: بند ناف اقتصاد را باید از صادرات نفت خام جدا کنیم و برای کسب درآمد بیشتر به فعالیت‌های غیرنفتی بپردازیم که خوشبختانه بر اساس گزارش‌ها، کار‌های خوبی در این زمینه آغاز شده است.

وابستگی اقتصاد کشور به دلار، نقطه ضعف دیگری بود که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند و افزودند: برخی کشور‌هایی که مورد تحریم غرب قرار گرفتند با قطع وابستگی خود به دلار و کار کردن با پول‌های محلی، وضع بهتری پیدا کردند که ما نیز باید همین کار را انجام دهیم.

ایشان از رشد اقتصادی ضعیف کشور در دهه ۹۰ به عنوان نقطه ضعفی دیگر یاد و خاطرنشان کردند: در بعضی از سال‌های دهه ۹۰ رشد اقتصادی زیر یک بود و در زمان تصدی دولت فعلی نیز میزان رشد اقتصادی، بسیار پایین بود در حالی که برای بهبود اقتصاد کشور، نیازمند رشد اقتصادی سریع و مستمر هستیم که لازمه آن افزایش تولید با کمک و هدایت مردم است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس را به ترغیب و هدایت مردم به ایفای نقش مولد در اقتصاد کشور و ایجاد اعتماد برای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی بخش خصوصی فراخواندند و گفتند: اگر از توانایی‌های مردم در اقتصاد استفاده شود و تولید افزایش یابد، حتماً وضع معیشت عمومی و تورم بهبود خواهد یافت و شعار سال محقق می‌شود.

ایشان غفلت از راه‌های مشارکت مردم در مسائل اقتصادی را نقطه ضعفی دیگر برشمردند و با توصیه به مسئولان و صاحبنظران و علاقه‌مندان به سرنوشت کشور برای یافتن راه‌های مشارکت مردم در اقتصاد، خاطرنشان کردند: هر جا مردم وارد شدند پیشرفت کردیم مانند دفاع مقدس و مسائل سیاسی، بنابراین مشخص شدن چگونگی فعال شدن مردم در اقتصاد، در این عرصه نیز پیروز و موفق خواهیم شد.

«افزایش تحرک در تجارت خارجی»، «تقویت شرکت‌ها و فعالیت‌های دانش‌بنیان»، «تحول در قانون‌گذاری بر اساس سیاست‌های تقنینی» و «پرهیز از ایجاد هزینه‌های قطعی برای درآمد‌های غیرقطعی در بودجه‌های سالیانه» عیوب دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن‌ها اشاره کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اطلاع‌رسانی به مردم در خصوص جنگ ترکیبی و سیاست‌های دشمن در این زمینه را لازم دانستند و گفتند: در جنگ ترکیبی، حمله نظامی وجود ندارد بلکه تبلیغات‌چی‌های خارجی و دنباله‌رو‌های آن‌ها در داخل با وسوسه، به باور‌های دینی و سیاسی مردم حمله می‌کنند تا با دگرگون نشان دادن حقایق، اراده ملت را سست و شعله امید را در دل جوانان خاموش و آن‌ها را از آینده و کار و پیشرفت مأیوس کنند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: دشمنان در جنگ ترکیبی می‌خواهند اختلاف‌افکنی کنند، دوقطبی در کشور درست کنند، نرم‌افزار واقعی قدرت ملت را که ایمان و ارزش‌های دینی و ملی است، از دست مردم خارج کنند تا در کشور بی‌ثباتی و ناامنی و اگر بتوانند جنگ داخلی ایجاد کنند که البته سرشان به سنگ خورده و باز هم خواهد خورد.

ایشان با اشاره به استفاده از انواع ابزار‌ها و عوامل در جنگ ترکیبی همچون عوامل فرهنگی، امنیتی، اقتصادی، نفوذ برای ایجاد یأس و غفلت از توانایی خود، افزودند: آن‌ها سعی می‌کنند مردم را به راه‌های اطلاع‌رسانی ما بدبین و از آن جدا کنند با این ادعا که به رادیو تلویزیون و به گزارش‌های مسئولان گوش ندهید چرا که خلاف واقع است یا اینکه به حرف‌های رهبری توجه نکنید، زیرا این حرف‌ها تکراری است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ردّ ادعا‌های بدخواهان، خاطرنشان کردند: جبهه دشمن سال‌ها است که با صدای بلند اعلام می‌کند که می‌خواهیم جمهوری اسلامی را به زانو درآوریم و در مقابل، رهبری می‌گوید «غلط می‌کنید»، این تکرار نیست بلکه استقامت و ایستادن پای سخن حق طبق دستور پروردگار است.

ایشان با تجلیل از حضور مستمر مردم در صحنه، نمونه اخیر بیداری و ایستادگی مردم را مقابله با اغتشاشات اخیر خواندند و تأکید کردند: مردم به همه کسانی که در اغتشاشات تحریک یا از اغتشاشگران حمایت کردند سیلی زدند و به حول و قوه الهی در آینده نیز ملت ایران به دشمنان خود سیلی خواهد زد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: بنده قاطعاً اعلام می‌کنم ملت ایران قوی و در حال پیشرفت و قادر به رفع عیوب خود و ایجاد تحول است.

ایشان با تأکید بر ادامه حمایت نظام از جبهه مقاومت، ادعای دروغ مشارکت ایران در جنگ اوکراین را رد کردند و گفتند: ما حضور در جنگ اوکراین را قاطعاً و صریحاً رد می‌کنیم و ابداً چنین چیزی صحت ندارد. جنگ اوکراین را آمریکا برای گسترش ناتو به شرق راه انداخت و اکنون نیز در حالی که مردم اوکراین گرفتار و دچار مشکلات هستند، بیشترین سود را از جنگ، آمریکا و کارخانجات اسلحه‌سازی آن می‌برند و به همین علت، مانع کار‌های لازم برای خاتمه جنگ می‌شوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از برشمردن عیوب اصلی اقتصاد کشور که باید با برنامه‌های تحولی برطرف شوند، به چند مورد از نقاط ضعف موجود در میان مردم هم اشاره کردند و گفتند: «اسراف در مصرف آب، برق، گاز، نان و بنزین»، «تجمل‌گرایی افراطی که بعضاً تبدیل به مسابقه تجمل‌گرایی، و موجب افزایش هزینه‌ها از جمله هزینه‌های ازدواج شده است»، «تعصب نداشتن به تولید داخلی که گاهی با کیفیت‌تر از تولید خارجی است، اما استفاده نکردن از آن موجب بیکاری کارگر ایرانی می‌شود» و «اغماض و گذشت نکردن در قبال اختلاف نظر‌های کوچک از جمله در مسائل سیاسی و تبدیل کردن آن‌ها به دوقطبی در جامعه» از جمله عیوب و اشکال‌هایی است که باید در رفتار‌های عمومی برطرف و اصلاح شود.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در توصیه‌ای مهم، همه افراد دارای توانایی سخن گفتن با مردم و صاحبان رسانه چه در فضای مجازی و مطبوعات و چه در صداوسیما را به امیدآفرینی فراخواندند و گفتند: سعی دشمن ناامید کردن جوانان است و ما در مقابل باید با مسائل پرشمار امیدزا در کشور امیدآفرینی کنیم. همه این وظیفه را جدی بگیرند.

ایشان امیدآفرینی را به معنای پنهان کردن ضعف‌ها و خودفریبی ندانستند و افزودند: ضعف‌ها هم باید بیان شود، اما در کنار آنها، باید نقاط امیدبخش و آینده و افق روشن نیز نشان داده شود و در مقابل چشم همگان قرار بگیرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اشاره‌ای به سردرگمی آمریکایی‌ها در منطقه گفتند: راه و سیاست نظام در منطقه روشن است و می‌دانیم چه کار می‌کنیم، اما آمریکایی ها، متحیر و درمانده اند چرا که اگر در منطقه بمانند، مانند افغانستان با نفرت روز افزونِ ملت‌ها مواجهه و مجبور به ترک منطقه می‌شوند و اگر بروند هم، مطامع خود را از دست می‌دهند که این سر در گمی نشانه ضعف آشکار آن‌ها است.

رهبر انقلاب همچنین با سپاسِ خداوند برای دیدار حضوری مجدد با مردم متدین مشهد و زوار عزیز حرم حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام از همه دانشمندان، محققان، پزشکان، پرستاران، داوطلبان مردمی، مراکز تولید و تزریق واکسن و لوازم بهداشتی و دیگر کسانی که در سال‌های اخیر در مهار بلیه عمومی کرونا فعال بودند، تشکر و قدردانی کردند.

در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی در سخنانی، لازمه پایبندی به عهد و پیمان با امام رضا علیه‌السلام را حاکم کردن سبک زندگی رضوی و پیاده کردن آموزه‌های آن حضرت در زندگی فردی و اجتماعی دانست و با بیان گزارشی از فعالیت‌های این آستان مقدس، گفت: ترویج زیارت با معرفت، توجه به نیازمندان از جمله در بخش حاشیه مشهد، گسترش برنامه‌های اجتماعی آستان قدس، تسهیل زیارت، تکریم زائران، تخصص‌گرایی و جوانگرایی از جمله رویکرد‌ها و اقدامات آستان قدس رضوی بوده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین