کد خبر: ۸۳۱۲۶۳
تاریخ انتشار : ۰۳ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۲
شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد "بستنی‌های رنگارنگی که در مغازه‌ها می‌بینیم چطور درست می‌شود؟ " برای پاسخ به این سوال سری به یک کارخانه بستنی‌سازی اطراف تهران زدیم تا با فرآیند تولید بستنی بیشتر آشنا شویم.
آفتاب‌‌نیوز :

بر اساس این بازدید، اولین گام فرآیند تولید بستنی به اینگونه است که شیر توسط تانکر به صورت پلمب شده وارد کارخانه می‌شود. روی شیر قبل از تخلیه در آزمایشگاه آزمون‌های میکروبی و شیمیایی لازم انجام می‌شود و پس از تایید کیفیت و سلامت، شیر درون مخازن ذخیره تخلیه می‌شود.

به شیر به عنوان ماده اصلی تشکیل‌دهنده بستنی مواد دیگری مانند شکر، شیرخشک، گلوکز، چربی (گیاهی و حیوانی)، مواد پایدار کننده و مواد طعم دهنده اضافه می‌شود. همچینین این مواد بسته به طعم محصول می‌تواند شامل کاکائو، زعفران، وانیل و طعم‌دهنده‌های میوه باشد.

برای تولید بستنی، ابتدا باید میکس یا مخلوط اولیه بستنی تهیه شود. این عمل در سالن فرآیند صورت می‌گیرد. مواد مورد نیاز طبق فرمول موجود و با ترکیب خاص و تحت حرارت ۵۰ تا ۶۰درجه سانتی گراد با هم مخلوط می‌شوند. مخلوط آماده شده، پاستوریزه و هموژنیژه می‌شود و به درون تانکر‌های دو جداره مجهز به آب سرد انتقال یافته و در آنجا به مدت چهار تا ۲۴ ساعت نگهداری می‌شود تا برای فریز کردن و هوادهی آماده شود.

مخلوط نهایی از طریق لوله وارد بخش تولید و بسته‌بندی می‌شود. در اولین قسمت بسته بندی مخلوط وارد فریزر شده و در آنجا عمل انجماد و هوادهی نیز صورت می‌گیرد و بستنی به صورت منجمد در دمای منفی ۵ درجه از فریزر خارج می‌شود.

بسته به نوع بستنی و دستگاه مورد نظر، مخلوط نهایی به صورت قیفی، چوبی، لیوانی و... شکل می‌گیرد و سپس وارد تونل انجماد با دمای منفی ۳۰ درجه شده و پس از طی مدت زمان ۳۰ تا ۵۰ دقیقه از تونل خارج و بسته بندی می‌شود. در مورد بستنی‌های چوبی که روکش شکلات دارند شکلات در سالن مجزا ساخته می‌شود و از طریق لوله به سالن تولید انتقال می‌یابد.

قبل از بسته‌بندی بستنی چوبی، بستنی منجمد در ایستگاهی درون مخزن شکلات به دمای حدود ۴۰ درجه وارد می‌شود و گرمای شکلات و سردی بستنی سبب می‌شود شکلات به صورت روکش به بستنی بچسبد.

در پایان نیز محصولات پس از بسته بندی، درون کارتن شمارش و به سردخانه منفی ۲۴ تا ۳۰ درجه منتقل می‌شوند و پس از طی دروه قرنطینه و انجام آزمایشات لازم مجوز صدور به بازار داده می‌شود.

بستنی یخی

بستنی‌های یخی بر پایه آب هستند، اما فرآیند تولید آن‌ها مشابه با بستنی‌های شیری است و این محصولات معمولا به صورت لیوانی و چوبی تولید و بسته بندی می‌شوند.

در بستنی لیوانی مخلوط آماده شده درون لیوان پر شده و پس از بسته بندی در سردخانه منجمد می‌شود. در بستنی چوبی نیز مخلوط آماده شده پس از فریزر از طریق فیلر (پرکن) درون قالب تزریق می‌شود. در زیر قالب‌ها سیال سردکننده وجود دارد که دمای بستنی را کاهش داده و منجمد می‌کند.

در پایان نیز قبل از انجماد کامل چوب زنی شده و پس از طی دوره کامل انجماد در ایستگاهی با پاشش آب گرم به زیر قالب‌ها بستنی از قالب جدا شده و پس از بسته بندی کارتن گذاری به سردخانه زیر صفر منتقل می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین