کد خبر: ۸۳۲۰۴۷
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۹
روزنامه وال استریت ژورنال امروز پنج‌شنبه از ورود رهبر تایوان به نیویورک برای اولین بار پس از سه سال خبر داد. توقف کوتاه او در جریان سفر به جزایر خودمختار گوآتمالا و بلیز در آمریکای مرکزی انجام شد.
آفتاب‌‌نیوز :

تسای اینگ ون، رئیس‌جمهوری تایوان در یک سفر دیپلماتیک ۱۰ روزه به آمریکای جنوبی و مرکزی است که شامل عبور از طریق ایالات متحده می‌شود. در اوایل ماه مارس، کوین مک‌کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده گفت که در پنج آوریل با تسای در جریان توقف او در لس آنجلس در راه بازگشت به تایوان ملاقات خواهد کرد. تایوان هنوز چنین ملاقاتی را تایید نکرده است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت که گذر تسای اینگ ون از طریق ایالات متحده خصوصی، غیر رسمی و مطابق با سیاست چین واحد است.

در همان روز، مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین هم گفت که چین قاطعانه با هرگونه تعامل رسمی بین ایالات متحده و تایوان و همچنین هرگونه سفر تسای به ایالات متحده به هر بهانه‌ای مخالف است و برنامه تسای را برای توقف در ایالات متحده صرفا با این عنوان که موقت است، «روغ» خواند.

تنش‌ها بر سر تایوان، پس از آن که نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا در اوایل اوت ۲۰۲۲ به این جزیره خودگردان رفت، شعله‌ور شد. چین این سفر را محکوم کرد و آن را اقدامی برای حمایت از نیروهای جدایی‌طلب محلی تلقی کرد و مانورهای نظامی بزرگی را در نزدیکی این جزیره انجام داد که چین آن را بخشی از خود می‌داند. دولت چین بارها اعلام کرده است که پکن مایل است به طور مسالمت‌آمیز با تایوان متحد شود. با این حال، در صورت لزوم، هرگز استفاده از نیروی نظامی را کنار نخواهد گذاشت.

در همین حال کاخ سفید روز چهارشنبه از چین خواست تا از عبور «عادی» رئیس‌جمهوری تایوان از ایالات متحده به عنوان «بهانه‌ای برای افزایش فعالیت‌های تهاجمی علیه تایوان استفاده نکند.»

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که ورود تسای اینگ ون، رئیس‌جمهوری تایوان به ایالات متحده، جدیدترین مورد از یک سری ترانزیت‌های معمول است.

او گفت: «جمهوری خلق چین نباید از این ترانزیت به عنوان بهانه‌ای برای افزایش هرگونه فعالیت در اطراف تنگه تایوان استفاده کند. ما حواسمان هست که اوضاع در حال حاضر بین ایالات متحده و چین متشنج است؛ اما از پکن می‌خواهیم تا خطوط ارتباطی را باز نگه دارد.»

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین