کد خبر: ۸۳۳۳۷۶
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۱

پیشنهاد یک نماینده درباره قیمت خرید تضمینی گندم

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم امری ناگزیر است، گفت: تعیین قیمت محصولات کشاورزی در هر سال باید متناسب با تورم و قیمت جهانی آن محصول تعیین شود.
پیشنهاد یک نماینده درباره قیمت خرید تضمینی گندم
آفتاب‌‌نیوز :

علیرضا عباسی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم، گفت:گندم یک کالای استراتژیک است و باید تلاش کنیم نیاز کشور در داخل تامین شود.

وی افزود:با توجه به تحولات بین‌المللی ممکن است تولید گندم در جهان کاهش یابد و یا از این محصول به عنوان سلاح استفاده شود و در اختیار سایر کشور‌ها قرار ندهند لذا ما باید خود را برای همه شرایط آماده کنیم و در زمینه تولید گندم به خود کفایی برسیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس خاطر نشان کرد:یکی از اقداماتی که مجلس در این دوره انجام داد موضوع اصلاح شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی بود و یکی از این موارد این بود که تولید کنندگان در شورای مذکور حضور داشته باشن و برای قیمت تمام شده نظر بدهند.

عباسی ادامه داد:نکته دیگر این بود که پیش از آغاز فصل کشت قیمت محصولات کشاورزی تعیین شود که بر اساس این قیمت کشاورز کشت یک محصول را انتخاب کند.

وی با بیان اینکه تعیین قیمت محصولات کشاورزی در هر سال باید متناسب با تورم و قیمت جهانی آن محصول تعیین شود، گفت:اگر قیمت محصول با قیمت جهانی آن اختلاف زیادی داشته باشد، قطعا فروش محصول به دولت انجان نمی‌شود و امکان قاچاق آن به خارج از کشور وجود دارد لذا باید بین قیمت داخل و خارج تناسب وجود داشته باشد.

نماینده کرج در مجلس با یادآوری اینکه قیمت خرید گندم در شهریور سال گذشته ۱۱ هزار و پانصد تومان بعلاوه هزار و پانصد تومان یارانه کشت تعیین شد، گفت:سال گذشته این قیمت با توجه به تورم، قیمت ارز و قیمت جهانی گندم قیمت مناسبی بود.

عباسی با بیان اینکه اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم امری ناگذیر است، اظهار کرد: با توجه به تورم و افزایش قیمت ارز و قیمت جهانی گندم این نگرانی وجود دارد که کشاورزان با قیمت فعلی گندم را به دولت نفروشند که این باعث می‌شود دولت گندم وارد کند همچنین عدم تغییر خرید تضمینی گندم و رقم پایین آن این نگرانی را به وجود میآورد که گندم جایگزین نهاده‌های دامی شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس خاطر نشان کرد:اعضای کمسیون در جلسه‌ای که با مسئولان مربوطه در کمسیون کشاورزی داشتند بر اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم تاکید کردند، اما اینکه به چه قیمتی برسد باید در شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی تعیین شود؛ و یا اینکه پیشنهاد شد که قیمت پایه تعیین شود، اما یارانه کشت و یا جایزه تحویل گندم به دولت در نظر گرفته شود تا کشاورز ترغیب شود که محصول خود را به دولت بدهد.

نماینده کرج در مجلس در پایان تاکید کرد:البته افزایش قیمت خرید تضمینی گندم باید منطقی باشد و آثار تورمی محصولی مثل گندم را در نظر بگیریم چرا که قیمت گند بر بسیاری از محصولات اثر دارد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۸
0
5
معلومه دولتیها چکار میکنند.
12000 تومان یعنی تولید صفر.
بیدل
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۸
7
9
با این اوضاع بی آبی کشور احمقانه ترین فکر خودکفایی در تولید گندم است اگر بجای ستیزه جویی با جهان و سرسپردگی به کشورهای کمونیست اعتدال در رفتارمان را انجام دهیم نیازی به خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی نیست.
شاهین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۸
1
16
ما به دولت نمیدیم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۸
0
10
سلام علیرض عباسی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ماها سواد نداریم از حضرت عالی تقاظ مندیم کشاورزان کمک کنید برای تضمینی قیمت گندم آخر ۱۷ هزار تومان صرف دارد کشاورز پر از گرد وخاک زحمت فراوان ما کشاورز دیم کار هستیم مسال باران بارید حتی به قول کارشناسان حجم آب تابستان کم است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۸
4
9
همه جا را با دشت مغان مقایسه نکنید منطقه ما سالی یک بار کندم میشه کاشت یعنی یه زمین فقط میتوان سالی یکبار محصول کاشت ویک سال هم زمین باید استراحت کند تا برای کاشت کندم سال دیگر آماده شود البته زمین های ما بدلیل نبود آب تبدیل به دیم شده اند منطقه ما اگر کندم را25000تومان هم بخرن باز هم سودی ندارد وسلام
عباس
|
Germany
|
۲۱:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۸
3
13
گندم باوجود خرج بالا وتورم بی رویه کمتراز۲۵تومان ضرره
کمترباشه،اینده نمیشه کاشت،
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۸
2
10
باید حداقل 18تومان قیمت گذاری شود.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۸
1
1
دولت همین یارانه را بدهد یعنی نان دو برابر شود که هنوز واقعا چیزی نیست و گندم هم هجده هزار تومان شود به عبارتی دولت با این یارانه که الان می دهد می تواند گندم را هجده هزار بخرد و کشاورز را تشویق کند...گندم هجده هزار تومان و نان و به دو برابر قیمت برسد ..اصراف کاهش پیدا می کند ...دولت همین یارانه را می دهد...کشاورزان رضایت پیدا می کنند...الان اتباع محترم افعان ده تایی بربری می خرند و اگر بپرسی یارانه می گیرید می گویند نه ..البته عزیز ما هستند
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین