کد خبر: ۸۳۳۳۹۴
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۷

نشانه‌های آلرژی فصلی و تفاوت آن با سرماخوردگی و آنفلوآنزا

فوق تخصص آسم و آلرژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به نشانه‌های حساسیت‌های فصلی وجوه افتراق آن با سرماخوردگی و آنفلوآنزا را یادآوری کرد.
نشانه‌های آلرژی فصلی و تفاوت آن با سرماخوردگی و آنفلوآنزا
آفتاب‌‌نیوز :

حسام‌الدین نبوی‌زاده، گفت: آلرژی یا حساسیت فصلی، اغلب با فرا رسیدن فصل بهار گریبان گیر بسیاری از افراد می‌شود. آلرژی زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی فرد نسبت به یک ماده بی ضرر، که به عنوان آلرژن شناخته می‌شود، بیش از حد واکنش نشان می‌دهد.

به گزارش علوم پزشکی شیراز، نبوی‌زاده اضافه کرد: شدت آلرژی در هر فردی نسبت به فرد دیگر متفاوت است و این تفاوت تنها به میزان حساسیت سیستم ایمنی بدن فرد در مقابل مواد حساسیت زا ارتباط دارد.

این پزشک فوق تخصص آسم و آلرژی گفت: این علائم می‌تواند در سنین خردسالی، کودکی، نوجوانی یا بزرگسالی بروز کند و این در حالی است که احتمال دارد آلرژی‌ها در سنین بزرگسالی بهتر شده و کاهش پیدا کند.

او ادامه داد: علت اصلی آلرژی بهاری، گرده‌هایی است که در طول فصل رشد و تکثیر می‌شود. زمانی که گرده افشانی گل‌ها فرا می‌رسد و باد بیش از همیشه می‌وزد، احتمال اینکه علائم آلرژی بیشتر شود، افزایش می‌یابد؛ زیرا در این صورت گرده‌ها می‌تواند مسافت بیشتری را طی کرده و همچنین سریع‌تر حرکت کند.

عضو هیئت علمی علوم پزشکی شیراز در خصوص نشانه‌های حساسیت فصلی یا آلرژی را شامل سوزش چشم و آبریزش چشم و بینی، تورم گلو، گرفتگی صدا، قرمزی چشم‌ها، پف چشم و سیاه شدن زیر چشم، خارش شدید چشم، گوش و بینی ذکر کرد.

نبوی‌زاده ادامه داد: این علایم در مواجهه با دود، بو و گرد و غبار و موادی که فرد به آن آلرژی دارد، تشدید می‌شود. بسیاری از آلرژی ها، به صورت ارثی، از طریق ژن‌ها از پدر و مادر به کودک انتقال می‌یابد.

این پزشک فوق تخصص، در مورد افتراق بین آلرژی و سرماخوردگی، گفت: هنگام بروز علائم آلرژی، بینی و چشمان فرد دچار خارش می‌شود. در صورتی که در سرماخوردگی چنین حالتی به وجود نمی‌آید.

نبوی‌زاده ادامه داد: خلط فرد در هنگام بروز آلرژی مانند آب شفاف است، اما در سرما خوردگی مایل به زرد بوده، غلیظ و تیره‌تر است، آلرژی فصلی اغلب هیچ‌گاه با تب یا بدن‌درد همراه نیست، اگر علائم سرماخوردگی بیش از دو هفته طول کشید، به احتمال زیاد شما دچار آلرژی هستید.

عضو هیئت علمی علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: از آنجایی که تنگی نفس در آلرژی می‌تواند منجر به مشکلات قلبی و یا حتی مغزی شود، از این رو افرادی که مبتلا به آلرژی هستند و علائم تنگی نفس نیز دارند، باید تحت نظر پزشک باشند تا سلامتی آن‌ها به خطر نیفتد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین