کد خبر: ۸۳۳۵۰۵
تاریخ انتشار : ۱۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۲
اخبار مربوط به تفاهمات ریاض و صنعا چقدر صحت دارد؟

آیا جنگ یمن به پایان خود نزدیک شده است؟

اگر اخبار مربوط به تصمیم عربستان سعودی برای پایان دادن به جنگ یمن صحت داشته باشد، که البته در سایه تسریع در روند همگرایی عربستان و ایران، صحیح هم به نظر می‌رسد، این به معنای یک نقطه عطف بزرگ در منطقه است که می‌تواند روابط بین دو قدرت بزرگ جزیره عربی یعنی عربستان و یمن را از تقابل، به همکاری و بستن صحفه درگیری بین آن‌ها تا دهه‌های آتی بکشاند.
آیا جنگ یمن به پایان خود نزدیک شده است؟
آفتاب‌‌نیوز :

عبدالباری عطوان تحیلگر جهان عرب با اشاره به این موضوع در روزنامه اینترنتی رای الیوم چنین نوشته است: «شبکه المیادین نزدیک به جنبش انصارالله یمن به نقل از منابعی در یمن تایید کرده است که خالد بن سلمان وزیر دفاع عربستان سعودی و جانشین ولیعهد این کشور و حامل پرونده یمن، «رشاد العلیمی» رئیس شورای ریاست جمهوری یمن و اعضای آن را به ریاض فراخوانده و آن‌ها را در جریان فرمول تفاهمات اخیر با دولت صنعا بر سر تمدید یکساله آتش بس، کاهش شدت محاصره و برخی دیگر از راه حل‌های پیشنهادی بحران یمن قرار داده است.»

رهبری عربستان سعودی متوجه شده اند که این جنگ که چند روز پیش وارد نهمین سال خود شد و طرف‌های حاضر در آن را از نظر مادی و جانی خسته کرده است، نمی‌تواند براساس راه حل نظامی یکسره شود و کوتاه‌ترین راه برای پایان آن، گفتگو و مذاکره با حریف است و چنین موضوعی عملا چه غیرمستقیم از طریق میانجیگران و چه بعد‌ها مستقیم، رخ داده است.

رهبری عربستان سعودی در سایه «یک کودتای سیاسی» به دقت برنامه ریزی شده، گام‌های راهبردی برداشت که همه را چه در منطقه و چه در جهان غافلگیر کرد. می‌توان این گام‌ها را در موارد زیر خلاصه کرد:

اولا: گسستن ارتباط تدریجی با آمریکا پس از ناکامی در محافظت از آن‌ها و خارج کردن موشک هایش- پاتریوت و تاد- از پایگاه‌های آمریکایی در لحظه حساس و حرکت به سمت شرق یعنی چین و شمال یعنی روسیه به عنوان رهبران نظم نوین جهانی.

دوم: گفتگوی محرمانه با رقیب خود یعنی ایران بزرگترین حامی انصارالله یمن که با وساطت چین به توافق تاریخی بین دو طرف منتهی شد.

سوم: ابتکار «هوشمندانه» عربستان به عنوان مقدمه‌ای برای حل و فصل همه جانبه جنگ یمن که در «سیستم آتش بش تدریجی و تمدیدپذیر» زیر نظر «صوری» سازمان ملل نمود می‌یابد چرا که این آتش بس در کاهش شدت خصومت‌ها و تنش‌ها موفق بوده است.

اما جنبه مسکوت حل و فصل اوضاع یمن که تا این لحظه نامشخص بوده، ویژگی‌ها و جزئیات حل و فصل نهایی بحران یمن است که احتمالا در گفتگو‌های عربستان و ایران حاصل شده است و از گام بعدی آشتی یمن در جریان یک جلسه مفصل در ریاض ظرف هفته‌ها یا ماه‌های آتی سخن به میان می‌آید که ممکن است طی آن خطوط اصلی یک ابتکار مبتنی بر مشارکت در حکومت یمن ترسیم شود.

قطعا جناح‌های زیادی هستند که از تفاهمات عربستان سعودی با دولت صنعا متضرر می‌شوند بنابراین برای مانع تراشی در برابر آن تلاش خواهند کرد و قابل انتظار هم هست، اما قطار حل و فصل با سرعت به حرکت درآمده و چوب گذاشتن لای چرخ آن دشوار شده است، زیرا گزینه‌ها هولناک است و اکثریت مردم یمن- اگر نگوییم همه انها- آن‌ها را رد می‌کنند.

منبع: شفقنا
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین