کد خبر: ۸۳۳۶۲۸
تاریخ انتشار : ۱۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۶

تصاویر| گور دخمه‌های سیراف

گور دخمه‌های سیراف یا گورستان سنگی سیراف جزو آثار ملی ایران در استان بوشهر است که در سال ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۵۰۲ ثبت شده است. این مجموعه متعلق به دوران حکومت ساسانیان، آخرین حکومت پیش از حمله اعراب به ایران بوده است. گور دخمه‌های سیراف واقع در قبرستان سیراف در واقع از ابتدا به این منظور ساخته نشده بود. این گور‌ها به صورت دخمه‌ها و گودال‌هایی است که بر پهنه دره لیر و کوهستان سنگی سیراف کنده شده است. هدف اولیه از ایجاد گودال‌ها برای جمع آوری آب بوده است.
تصاویر| گور دخمه‌های سیراف
آفتاب‌‌نیوز :

در گودال‌ها لایه‌ای از ماده ساروج دیده می‌شود که خاصیت نفوذ ناپذیری نسبت به آب دارد. در واقع آب جمع شده در آنها به درون خاک نفوذ نکرده و باقی می‌ماند. بدین ترتیب هدف از ایجاد گودال استفاده از آب جمع شده در آن بوده است. بعدها از این گودال‌ها به عنوان گور برای دفن مردگان استفاده شد. طول گودال‌ها بیش از دو متر و عرض آن نیم متر است. ارتفاع آنها نیز اغلب نیم متر است که به صورت ردیف بندی شده قرار دارند.

در میانه گودال‌ها راه پله‌های عریضی کنده شده است که به سوی بالای تپه ادامه می‌یابد. علاوه بر گودال‌های کنده شده بر دامنه کوه، تعداد زیادی دخمه در نقاط مختلف کوه دیده می‌شود که برخی از آنها در ارتفاعات کوه هستند. این دخمه‌ها برای دستیابی بهتر پرندگان به اجساد مردگان در ارتفاعات کنده شده است. از گور دخمه‌های سیراف در قبرستان سنگی سیراف به عنوان گورستان مسلمانان نیز استفاده می‌شده است. تعدادی قبر متعلق به مسلمانان در گورستان دیده می‌شود که جملات قرآنی بر روی آنها نوشته شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین