کد خبر: ۸۳۳۷۴۰
تاریخ انتشار : ۲۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۶

هواشناسی ۱۴۰۲/۰۱/۲۰؛ کاهش ۱۲درجه‌ای دما و هشدار طغیان رودخانه‌ها و برخورد صاعقه در ۳ استان

رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارش باران در نقاط مختلف کشور و کاهش ۸ تا ۱۲ درجه‌ای دما در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل طی امروز خبر داد.
هواشناسی ۱۴۰۲/۰۱/۲۰؛ کاهش ۱۲درجه‌ای دما و هشدار طغیان رودخانه‌ها و برخورد صاعقه در ۳ استان
آفتاب‌‌نیوز :

صادق ضیائیان درباره وضعیت جوی کشور طی چند روز آینده اظهار کرد: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی امروز (۲۰ فروردین) در برخی نقاط آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، ارتفاعات البرز، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، ارتفاعات و دامنه‌ها در جنوب کرمان و شمال هرمزگان بارش پراکنده رخ می‌دهد.

وی به ایسنا گفت: از بعدازظهر دوشنبه (۲۱ فروردین) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان ابرناکی، رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا خاطرنشان کرد که سه‌شنبه (۲۲ فروردین) با ورود سامانه بارشی به غرب کشور ابرناکی و بارش باران در مناطق مرزی کشور آغاز می‌شود.

ضیائیان ادامه داد: چهارشنبه (۲۳ فروردین) سامانه بارشی در نوار غربی تقویت می‌شود و در این نواحی رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید و در نواحی مستعد تگرگ رخ خواهد داد.

وی افرود: پنج‌شنبه (۲۴ فروردین) علاوه بر نوار غربی کشور، در سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی، بخش‌هایی از مرکز کشور همچنین در استان‌های بوشهر و غرب فارس سامانه بارشی فعالیت خواهد داشت.

به گفته ضیاییان امروز در بخش‌هایی از شمال غرب، شمال شرق، مرکز، استان‌های واقع بر دامنه‌های جنوبی البرز و سواحل دریای خزر وزش باد شدید و در نواحی مستعد خیزش گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. این شرایط چهارشنبه و پنج‌شنبه در نیمه شرقی کشور، بخش‌هایی از مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز انتظار می‌رود.

وی همچنین اظهار کرد: امروز در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه رخ خواهد داد و از دوشنبه تا پنج‌شنبه در این مناطق روند افزایش دما انتظار می‌رود.

ضیاییان خاطرنشان کرد که امروز دریای خزر مواج خواهد بود.

رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۲۱ فروردین) نیمه ابری، گاهی وزش باد با حداقل دمای ۱۵ و حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتیگراد و در روز سه‌شنبه (۲۳ فروردین) نیمه ابری همراه با وزش باد، گاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۷ و حداکثر دمای ۲۷ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان همچنین اعلام کرد که طی امروز و فردا (۲۰ و ۲۱ فروردین) شهرکرد با دمای ۱- و ۳- درجه سانتیگراد سردترین و بندرعباس با دمای ۳۲ و ۳۴ درجه سانتیگراد گرم‌ترین مرکز استان کشور است.

کاهش ۱۲درجه‌ای دما در برخی استان‌ها/ هشدار طغیان رودخانه‌ها و برخورد صاعقه در ۳ استان

سازمان هواشناسی از کاهش ۸ تا ۱۲ درجه‌ای دما در برخی مناطق کشور خبر داد و برای ۳ استان هشدار طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر و برخورد صاعقه صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسیامروز در برخی مناطق آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، ارتفاعات البرز، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، ارتفاعات و دامنه‌ها در جنوب کرمان و شمال هرمزگان بارش‌های پراکنده روی می‌دهد.

از بعدازظهر فردا در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان ابرناکی، رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

روز سه‌شنبه با ورود سامانه بارشی به غرب کشور ابرناکی و بارش باران در مناطق مرزی غرب کشور آغاز می‌شود. روز چهارشنبه سامانه بارشی در نوار غربی تقویت می‌شود و در این مناطق رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید و در مناطق مستعد ریزش تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

پنجشنبه علاوه بر نوار غربی کشور در سواحل غربی دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز و تهران، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی، بخش‌هایی از مرکز و استان‌های بوشهر و غربی فارس سامانه بارشی فعال است.

امروز در بخش‌هایی از شمال‌غرب، شمال شرق، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز و سواحل دریای خزر وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک پیش‌بینی شده است.

این شرایط روز چهارشنبه و پنجشنبه در نیمه شرقی کشور، بخش‌هایی از مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز انتظار می‌رود. امروز همچنین در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل کاهش محسوس دما ۸ تا ۱۲ درجه‌ای روی می‌دهد و از روز دوشنبه تا پنجشنبه در این مناطق روند افزایش دما انتظار می‌رود.

توصیف سامانه: رشد ابر‌های همرفتی و وقوع رگبار و رعدبرق

زمان شروع: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۰

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۰

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۰: ارتفاعات و دامنه در مرکز و نیمه جنوبی کرمان، ارتفاعات هرمزگان و ارتفاعات شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، صاعقه، احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها.

توصیه: اجتناب از اتراق در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفر‌های برون‌شهری، در صورت سفر با خودرو به‌همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد بیش از ۲۶ نات با شمالی‌شدن جریانات و افزایش ارتفاع امواج در سواحل بین ۱.۵ تا ۲ متر و در فراسواحل بیش از ۲.۵ متر

زمان پایان: ظهر یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۰

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد و توسعه سامانه از غرب به شرق طی عصر شنبه تا ظهر یکشنبه، به‌ویژه افزایش سرعت وزش باد در سواحل استان مازندران بیش از ۴۰ نات طی شب شنبه تا بامداد یکشنبه و افزایش ارتفاع امواج قابل ملاحظه تا ۱.۷ متر و بیشترین ارتفاع امواج ۲.۷ متر، در بقیه مناطق دریای خزر افزایش ارتفاع امواج تا ۱.۵ متر.

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، در دریای خزر.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناور‌های کوچک و متوسط صیادی و گردشگری، غرق شدن شناور‌های نیمه‌سنگین و اختلال در تردد شناور‌های سنگین و فوق‌سنگین، اختلال در ورود و خروج شناور‌ها به حوضچه بنادر، آسیب دیدن شناور‌های سنگین.

توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، به‌ویژه غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناور‌های سبک، نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی، مسافربری و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت، جمع‌آوری تور‌های صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در سواحل و دور از سواحل.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین