کد خبر: ۸۳۴۰۰۸
تاریخ انتشار : ۲۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۸

"پنتاگون سالانه ۲۵۰ میلیون دلار به خانواده بارزانی برای سرکوب مخالفان می‌دهد"

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی فاش کرد، پنتاگون به خانواده بارزانی سالانه ۲۵۰ میلیون دلار به منظور صرف این پول برای سرکوب مخالفانش پرداخت کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :

پنتاگون به خانواده بارزانی که حاکم بر منطقه کردستان عراق است، سالانه ۲۵۰ میلیون دلار پول داده تا با استفاده از آن مخالفانش را سرکوب کند و متذکر شد که متوقف کردن صادرات نفت کردستان به ترکیه ضرری معادل ۲۲ میلیون دلار در روز به دولت این منطقه وارد کرد.

بر اساس این گزارش این وضعیت منجر به تشدید نگرانی درباره ثبات این منطقه واقع در شمال عراق شد.

به گزارش روزنامه آمریکایی واشنگتن اگزماینر، "کردهای شمال عراق به بارزانی وفادار نیستند بلکه آنها به پولی که دولت او توزیع می‌کند وفادار بوده و بنا براین از لحظه ای که بارزانی نتواند به حامیانش پول پرداخت کند، بهار عربی شروع خواهد شد."

در ادامه این گزارش آمده است: "خانواده بارزانی به جای آنکه برای ایجاد ثبات در عراق کار کنند، برای تضعیف آن کار کردند چون باور داشتند که بعد از آن غرب دیگر نخواهد توانست از آنها چشم پوشی کند و این یک توطئه باجگیری آشکار است. از سوی دیگر پنتاگون هر ساله ۲۵۰ میلیون دلار به بارزانی پول داده تا با استفاده از این پول از شبه نظامیان کردی که از آنها برای سرکوب مخالفانش و طرفدارانشان استفاده  می‌کند، حمایت کند."

در این گزارش آمده است: شهروندان عادی کرد از تجارت نفت سود نمی‌برند و بارزانی بخش عمده درآمد حاصل از فروش نفت را به حسابهای شخصی خانوادگی و شرکتهایش منتقل کرده در حالی که همزمان کارمندان بخش دولتی و شاید ۷۰ درصد از کارمندان منطقه کردستان دستمزد دریافت نکردند.

این نشریه تاکید کرد، "دولت شیاع السودانی احتمالا با تصویب توافق مربوط به فروش نفت با مسرور بارزانی که به موجب آن او به عنوان معاون مدیر شرکت نفت عراق منصوب خواهد شد مرتکب اشتباه شد. وزارت منابع طبیعی متعلق به بارزانی بر حسابی که در آن عواید فروش نفت کردستان واریز خواهد شد نظارت خواهد کرد در حالی که خانواده بارزانی هرگز  به وعده‌هایش عمل نکرده است."

در ادامه این مطلب نوشته شده است: "اعطای نظارت بر این حساب به بارزانی به مثابه تقویت فساد او به قیمت بی اعتنایی به طرفهای کرد رقیبی که بیشتر در موفقیت عراق سرمایه‌گذاری می‌کنند است. از سوی دیگر تیم مصطفی الکاظمی، نخست وزیر سابق عراق ناظر بر "دزدی قرن" شامل دزدیدن ۲.۵ میلیارد دلار درآمد مالیاتی عراق بود. صنعت نفت کرستان درگیر یک دزدی بزرگتر شده چون حجم پول بزرگتری را برای اضافه کردن به هولدینگ‌های خصوصی خانواده حاکم بر منطقه به دست خواهد آورد."

در این گزارش بیان شد، "فراتر از چیزهای خوبی که خانواده بارزانی به دیپلماتهای آمریکایی پیشنهاد می‌کند، او خبرنگاران را به خاطر صحبت کردن با مقامهای آمریکایی به زندان می‌اندازد، در تلاشی منحرف به مسلح کردن داعش با هدف استفاده از آن به عنوان اهرم علیه بغداد کمک کرد و حاکمیت محلی را به ترکیه فروخت. این در حالی است که کردها می‌گویند به بغداد یا یک گروه فراگیرتر از احزاب کرد برای کنترل حسابهای مخصوص پرداخت حقوق های آنها بیشتر از فرزندان خانواده بارزانی اعتماد می‌کنند."

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین