کد خبر: ۸۳۴۲۰۸
تاریخ انتشار : ۲۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۳

ناصر رفیعی: مسئولان کشور به حرف‌های مردم گوش کنند

حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی، ۲۲ فروردین در حرم حضرت معصومه (س) با بیان اینکه امیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه می‌فرماید من از ۶ چیز تعجب می‌کنم، عنوان کرد: تعجب در جایی صورت می‌گیرد که انسان انتظار ندارد و نسبت به امر غیر عادی واکنش نشان می‌دهد.
ناصر رفیعی: مسئولان کشور به حرف‌های مردم گوش کنند
آفتاب‌‌نیوز :

وی اولین مورد از تعجب امیرالمومنین (ع) را نسبت به افراد بخیل دانست و گفت: حضرت فرمودند تعجب می‌کنم از افراد بخیل که از فقر خود در آینده می‌ترسند و مال جمع می‌کنند ولی همان فقر را الان برای خود فراهم کرده‌اند. بخیل‌ترین آدم کسی است که در واجباتش کوتاهی کند، در روایت داریم بخل سوء ظن به خدا است و در دعای ابو حمزه ثمالی می‌خوانیم که خدایا ما خجالت می‌کشیم که تو نعمت می‌دهی ولی ما آن را در راه تو خرج نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه امیرالمومنین (ع) فرمودند کار خیر را انجام دهید و کوچک نشمارید، افزود: گاهی اطعام و یک لقمه نان انسان را بهشتی می‌کند، همانطور که گاهی یک کلمه زندگی را متلاشی می‌کند و یک اشتباه کشور را به آشوب می‌کشد در کارهای خیر هم یک کار ساده گاهی آثار فراوانی دارد.

رفیعی با بیان اینکه برخی کارهای کوچک آثار بزرگ دارد، اظهار کرد: پیامبر(ص) در میان مردم به اُذُن معروف بودند زیرا به حرف مردم گوش می‌دادند و اگر امروز هم مسئولان کشور به حرف‌های مردم گوش کنند و ببینند که مردم چه می‌خواهند آثار فراوانی در جامعه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تعجب دوم امیرالمومنین (ع) از انسان‌های متکبری است که از نطفه‌ای متعفن به دنیا آمده و در آخر هم به مردار متعفن تبدیل می‌شوند، گفت: حضرت در نهج البلاغه فرمودند از انسان مسکین‌تر کسی نیست زیرا با یک جرعه آب خفه می‌شود، از نیش یک پشه دردمند می‌شود، از یک دقیقه بعد خود خبر ندارد و هر کاری می‌کند نوشته می‌شود.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: حضرت علی (ع) در ادامه روایت فرمودند تعجب می‌کنم از کسی که در وجود خدا شک می‌کند در حالی که مخلوقات خدا را می‌بیند؛ کسی که این مخلوقات را میبیند و خدا را انکار می‌کند مانند کسی است که غذا را ببیند و آشپز را منکر شود.

وی با بیان اینکه تعجب چهارم امیرالمومنین از کسی است که مرده ها را می‌بیند ولی مرگ را فراموش می‌کند و به فکر مرگ نیست، افزود: موارد پنجم و ششم از چیزهایی که باعث تعجب امیرالمومنین (ع) می‌شود مربوط به افرادی است که قیامت را فراموش می‌کنند و افرادی است که به خانه‌های این دنیای خود می‌رسند ولی آخرت خود را آباد نمی‌کنند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین