کد خبر: ۸۳۴۳۱۵
تاریخ انتشار : ۲۳ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۶
پرونده محرمانه دادگاه گوانتانامو:

برخی از هواپیماربایان ۱۱ سپتامبر ماموران سیا بودند

یک پرونده دادگاهی از کمیسیون نظامی گوانتانامو که مسئول بررسی پرونده متهمان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در نیویورک است، نشان می‌دهد که برخی از هواپیماربایان این حادثه، از عوامل سازمان جاسوسی «سیا» بودند.
برخی از هواپیماربایان ۱۱ سپتامبر ماموران سیا بودند
آفتاب‌‌نیوز :

این سند در ابتدا از طریق دادگاه گوانتانامو منتشر شد، اما بعدا به طور کامل ویرایش شد. محققان مستقل با دستیابی به نسخه اصلی که توسط بازپرس ارشد کمیسیون، «دان کانسترارو» بازپرس ارشد کمیسیون نظامی گوانتانامو، از تحقیقات شخصی او در مورد دخالت احتمالی دولت عربستان سعودی در حملات ۱۱ سپتامبر، که به درخواست وکلای متهمان انجام شده است، زوایای دیگری از این حادثه را کشف کردند.

براساس این گزارش دو نفر از هواپیماربایان توسط سیا تحت نظارت دقیق قرار داشتند و ممکن است، آگاهانه یا ناخواسته، مدت ها قبل از پرواز هواپیماها به ساختمان های مرکز تجارت جهانی، استخدام شده باشند.

به گزارش آرتی، از میان بسیاری از رازهای ماندگار حملات ۱۱ سپتامبر که هنوز بیش از دو دهه بعد هنوز حل نشده است، شاید بزرگترین و جدی ترین آنها مربوط به فعالیت های نواف الحزمی و خالد المحضر در ۱۸ ماه منتهی به آن روز سرنوشت ساز باشد. این زوج در ژانویه ۲۰۰۰ با ویزا چند بار ورود به ایالات متحده سفر کردند، علیرغم اینکه مکرراً توسط سیا و سازمان امنیت داخلی به عنوان تروریست های احتمالی القاعده معرفی شده بودند.

درست چند روز قبل از ورودشان، آنها در نشست سران القاعده در کوالالامپور شرکت کردند که در جریان آن احتمالاً جزئیات کلیدی حملات ۱۱ سپتامبر مورد بحث و توافق قرار گرفته است. این جلسه به طور مخفیانه توسط مقامات مالزی به درخواست مستقیم ایستگاه الک (Alec Station) سازمان سیا، یک واحد ویژه که برای ردیابی اسامه بن لادن تأسیس شده بود، عکسبرداری و فیلمبرداری شد، اگرچه به طرز عجیبی هیچ صدایی ضبط نشد.

با این حال، این پیشینه باید برای جلوگیری از ورود حزمی والمحضر به ایالات متحده کافی باشد - یا حداقل به اندازه ای باشد که اف بی آی از حضور آنها در کشور مطلع شود. آنها برای یک دوره شش ماهه در فرودگاه بین المللی لس آنجلس بدون حادثه پذیرفته شدند و نمایندگان دفتر در ایستگاه الک از به اشتراک گذاشتن این اطلاعات با مافوق خود توسط سیا خودداری کردند.

«مارک روسینی» یکی از اعضای واحد الک با یادآوری بحث‌های خود با همکارانش گفت: «ما باید در این مورد به دفتر بگوییم. این افراد به وضوح بد هستند. حداقل یکی از آنها دارای ویزای چند بار ورود به ایالات متحده است. ما باید به اف بی آی بگوییم. «[اما سیا] به من گفت: «نه، این مورد مربوط به اف بی آی و در حوزه اختیارات اف بی آی نیست.»

حزمی و المحضر بلافاصله پس از ورود با یک تبعه سعودی مقیم کالیفرنیا به نام عمر البیومی در رستوران فرودگاه مواجه شدند. در طول دو هفته بعد، او به آنها کمک کرد تا آپارتمانی در سن دیگو پیدا کنند، اجاره نامه آنها را امضا کرد، ۱۵۰۰ دلار برای اجاره آنها به آنها داد و آنها را به انور العولقی، امام جماعت مسجد محلی معرفی کرد. العولقی در سال ۲۰۱۱ در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در یمن کشته شد.

پس از ۱۱ سپتامبر، البیومی به طور شگفت‌انگیزی مورد توجه تحقیقات اف‌بی‌آی در مورد دخالت احتمالی عربستان در حملات، معروف به عملیات Encore قرار گرفت. در مصاحبه ای در سال ۲۰۰۳ با بازرسان در ریاض، او ادعا کرد که ملاقاتش با حزمی و المحضر تصادفی بوده است - او شنیده است که آنها به زبان عربی صحبت می کنند، متوجه شد که آنها نمی توانند انگلیسی صحبت کنند و تصمیم گرفت از طریق خیریه به آنها کمک کند.

این دفتر به نتیجه بسیار متفاوتی رسید - بیومی یک عامل اطلاعاتی سعودی و بخشی از یک شبکه گسترده تر وهابیت شبه نظامی در ایالات متحده بود که تعداد بی شماری از تروریست های بالقوه و بالفعل را کنترل می کرد و فعالیت های مخالفان مخالف ریاض را در خارج از کشور زیر نظر داشت. علاوه بر این، او همچون ریاض پیش از وقوع حملات ۱۱ سپتامبر، احتمالا اطلاعات پیشرفته‌ای در این مورد داشته است.

این حقایق تا مارس ۲۰۲۲ از دسترس عموم پنهان ماند، زمانی که مجموعه ای از اسناد اف بی آی به درخواست کاخ سفید از حالت طبقه بندی خارج شد. پرونده تازه منتشر شده کمیسیون نظامی گوانتانامو، افشاگری بیشتری از تماس‌های بایومی با حزمی و المحضر ، علاقه شدید سیا به آنها، فعالیت های آنها در طول اقامت آنها در ایالات متحده، و امتناع از افشای حضور آنها در اف بی آی تا اواخر اوت ۲۰۰۱ را انجام می‌دهد.

بر اساس بررسی اطلاعات طبقه بندی شده و مصاحبه با نمایندگان اف بی آی و پنتاگون،  گزارش کانسترارو به شدت حاکی از آن است که سیا از تحقیقات رسمی برای پنهان کردن نفوذ خود در القاعده جلوگیری کرده است.

بازپرس دیگر  اف بی آی به نام "CS-۳" ادعا می کند که بیومی ایجاد حساب های بانکی و اجاره آپارتمان برای دو هواپیماربا در سن دیگو "را به دستور سیا انجام داده است." سپس هر اطلاعاتی که به بیومی ارائه می‌شد به ایستگاه الک بازگردانده می‌شد.

به نوبه خود، CS-۳ اظهار داشت که قبل از اینکه آنها و همکارانشان توسط تحقیقات مشترک مصاحبه شوند، مقامات سیا در الک استیشن به آنها گفته بودند که به طور کامل با بازرسان همکاری نکنند و آنها به دنبال "دار آویختن یک نفر" برای ۱۱ سپتامبر بودند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین