کد خبر: ۸۳۵۰۱۳
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۸
آمریکا به طور فعالانه سعودی‌ها را تشویق می‌کرد تا با ایرانی‌ها تعامل کنند

آمریکا: توافق ایران و عربستان می‌تواند به گشایش مهم و تنش‌زدایی گسترده‌تری منجر شود

معاون وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگویی به بیان مواضع این کشور درباره توافق ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک پرداخت.
آفتاب‌‌نیوز :

باربارا لیف، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک توافق ایران و ریاض را برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک که اخیرا با میانجیگری چین انجام شد، «لحظه‌ای بسیار مهم» تلقی کرد.

به گزارش روزنامه نشنال، لیف در گفت‌وگویی اختصاصی با این روزنامه مدعی شد که این توافق «یک تنش‌زدایی است نه صمیمیت یا مصالحه. این توافق ازسرگیری روابطی است که تا رخداد‌های ژانویه ۲۰۱۶ پابرجا بود.»

او در ادامه گفت که این اتفاق می‌تواند «نشانه‌ای از تنش‌زدایی گسترده‌تری باشد.»

معاون وزیر امور خارجه آمریکا درباره حمایت آمریکا از این موضوع گفت: آمریکا به طور فعالانه سعودی‌ها را تشویق می‌کرد تا با ایرانی‌ها تعامل کنند. این چیزی بود که خودشان هم به آن فکر می‌کردند و وقتی دولت ما روی کار آمد، مشتاقانه به آن اقدام کردند.»

او همچنین درباره اهمیت این توافق گفت: ما فکر می‌کنیم این اتفاق خیلی خوب و بزرگی است. اگر ایران به تعهداتش عمل کند، یک گشایش مهم خواهد بود.

لیف با تکرار لفاظی‌های آمریکا علیه نقش ایران در منطقه مدعی شد که این توافق می‌تواند «منجر به عبور از فعالیت‌های ایران در حوزه سیاست خارجی آن در مدتی بیش از چهل سال باشد که منجر به ایجاد ناامنی در مناطق خارجی نزدیک به آن می‌شد و به نوعی هدف بالابردن امنیت خود آن را دنبال می‌کرد.»

او درباره نقش چین در انجام شدن این توافق، مدعی شد که پکن «نقش میزبان را داشت نه میانجی.»

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین