کد خبر: ۸۳۵۰۹۴
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۰

جمع‌آوری کارت سوخت جایگاه‌ها / بنزین گران می شود؟

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزایش قیمت بنزین برای سال ۱۴۰۲ را شایعه‌ای بیش نمی‌داند که از سوی سودجویان در حال انتشار است تا جو روانی جامعه را ملتهب کنند. به گفته بیگی نژاد گفت: عده‌ای دائما به دنبال این هستند که مردم را اذیت کنند. در بودجه ۱۴۰۲ پیش بینی شده که قیمت بنزین افزایش پیدا نکند.
جمع‌آوری کارت سوخت جایگاه‌ها / بنزین گران می شود؟
آفتاب‌‌نیوز :

هادی بیگی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با همشهری آنلاین، افزایش قیمت بنزین برای سال ۱۴۰۲ را شایعه‌ای بیش نمی‌داند که از سوی سودجویان در حال انتشار است تا جو روانی جامعه را ملتهب کنند. بیگی نژاد گفت: عده‌ای دائما به دنبال این هستند که مردم را اذیت کنند. در بودجه ۱۴۰۲ پیش بینی شده که قیمت بنزین افزایش پیدا نکند.

نماینده مجلس گفت: ماجرای جمع آوری کارت‌های سوخت آزاد جایگاه‌های بنزین هم از این قرار است که برای ما سوال است که گردش گازوئیل و بنزین در کشور چگونه است و چه استان‌هایی و چه افرادی و از چه مناطقی بنزین را مصرف می‌کنند و بنزین‌های قاچاق کجا می‌رود؟ وقتی می‌گویند ۱۵ میلیون لیتر قاچاق گازوئیل و ۱۰ میلیون لیتر قاچاق بنزین در کشور انجام می‌شود با احتساب قیمت آن می‌بینید که قیمت ۲۵ میلیون لیتر قاچاق سوخت سر به فلک می‌کشد و رقم بالایی می‌شود؛ لذا دزدی جدی است و این سوال پیش می‌آید که چه کسی قاچاق می‌کند و کدام شبکه باید این موضوع را بررسی کند؟

به گفته وی، متاسفانه تاکنون قاچاق سوخت را به شیوه‌ای انجام می‌دهند که کسی که قاچاق انجام می‌دهد گیر نمی‌افتد.

وی ادامه داد: بر همین اساس مجلس تصمیم گرفت که چند اتفاق رخ دهد. اول اینکه قرار شد با نیروگاه‌ها تسویه حساب شود یعنی گازوئیل یا سوخت را با قیمت واقعی به آن‌ها دهند و بعد از آن، پول را به آن‌ها برگردانند که مشخص شود هر نیروگاهی چقدر مصرف کرده است و چقدر برق تحویل داده، یعنی به سمتی پیش رویم که برایش سیستم حسابرسی تعریف شود.

این نماینده مجلس اظهار کرد: برای عموم مردم هم الزام به استفاده از کارت سوخت تعریف شد. باید مشخص شود هر فردی سوختگیری می‌کند مالک چه خودرویی است تا مشخص شود کدام ماشین سوختگیری می‌کند. بعضی از اوقات مانند معادن ماشین‌هایی را برای سوختگیری می‌برند که اصلا پلاک نیست و سوال اساسی این است که این ماشین چگونه و با کدام کارت سوخت سوختگیری می‌کند؟ باید همه این موضوعات مشخص شود. اما در خصوص قیمت بنزین در مجلس هیچ صحبتی نشده است. 

با جمع‌آوری کارت‌های سوخت آزاد جایگاه‌داران، تغییری در مقدار سهمیه و روند عرضه بنزین به مردم اتفاق نخواهد افتاد؛ بلکه به همان مقداری که افراد با استفاده از کارت سوخت آزاد، سوخت‌گیری می‌کردند؛ می‌توانند از طریق کارت سوخت شخصی خود سوخت‌گیری کنند. درحال حاضر هر کارت سوخت ماهانه سهمیه ۶۰ لیتر بنزین یارانه‌ای و ۱۵۰ لیتر بنزین آزاد ۳هزارتومانی را دارد. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا جمع آوری کارت‌های سوخت آزاد جایگاه داران اساسا مشکل سوخت قاچاق را حل خواهد کرد؟ آیا این کار محدودکردن ارائه خدمات و به زحمت انداختن آن‌ها نیست، آنهم در شرایطی که گفته می‌شود هر جایگاه یک کارت سوخت آزاد در اختیار خواهد داشت تا افرادی که کارت سوخت شان به هر دلیلی همراهشان نباشد بتوانند از این کارت استفاده و سوختگیری کنند، گفت: بحث محدودیت نیست، الان هم مردم محدود هستند. کارت سوخت شخصی یعنی اینکه شما از کارت خود استفاده کنید. سوال من این است اگر شما بدون داشتن کارت بانکی بخواهید از دستگاه عابربانک پول بگیرید آیا به شما پول می‌دهد؟ در خصوص کارت بنزین هم همین مسئله صادق است و مردم باید از کارت سوخت خود استفاده کنند. اما در این خصوص که می‌گویید هر جایگاه یک کارت بنزین دارد که مردم از آن استفاده کنند را کاملا رد می‌کنم. دستور داده شده که تمام کارت‌های سوخت جایگاه‌ها جمع شود. برای کسانی که با خود کارت نیاورده‌اند یا کارت ندارند باید حتما یک سیستمی تعبیه شود که مشکل این افراد هم حل شود. 

طبقه گفته بیگی نژاد، طبق قانون جدید باید ۹۰ درصد بنزین و ۹۵ درصد از گازوئیل از طریق کارت‌های سوخت شخصی افراد مصرف شود و برای ۵ درصد افرادی که کارت خود را گم کرده اند باید سیستمی تعبیه شود که بتوانند با کارت آزاد بنزین مصرف کنند تا مشکل شان حل شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین