کد خبر: ۸۳۵۲۰۷
تاریخ انتشار : ۲۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۶

عرضه خودروی قسطی به قیمت کارخانه در دستورکار قرار گرفت

وزارت صمت هدف گذاری تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاهی را برای سال جاری در نظر دارد. چنانچه این تعداد دستگاه خودرو تولید شود علاوه بر عریض شدن جاده عرضه به بازار این امکان بوجود می‌آید تا شرکت‌های خودروساز بخشی از تیراژ تولید خود را در قالب فروش قسطی به بازار عرضه کنند.
عرضه خودروی قسطی به قیمت کارخانه در دستورکار قرار گرفت
آفتاب‌‌نیوز :

وزیر صمت از عرضه محصولات تولیدی شرکت‌های خودروساز به صورت قسطی خبر داد. آن طور که رضا فاطمی امین می‌گوید از نیمه دوم سال جاری این امکان فراهم خواهد شد تا شرکت‌های خودروساز بخشی از محصولات تولیدی خود را در قالب فروش قسطی به بازار عرضه کنند.

براساس اظهارات وزیر صمت دولت سیزدهم دلیل اجرای این سیاست وجود بخشی از متقاضیان است که قصد خرید خودرو را دارند، اما نمی‌توانند کل مبلغ را به صورت یکجا پرداخت کنند. وزارت صمت به دنبال این است تا با اجرای این سیاست بتواند پاسخگویی مناسبی به این بخش از تقاضا داشته باشد. البته تحقق این سیاست منوط به افزایش تیراژ تولید شرکت‌های خودروساز از یک طرف و وضعیت حاکم بر صنعت و بازار خودرو است.

برخی از کارشناسان معتقدند بازار خودروی کشور سالیانه به طور میانگین به تزریق حدود یک میلیون یا یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو جدید احتیاج دارند؛ بنابراین چنانچه خودروسازان بتوانند حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه از محصولات خود را در خطوط تولید تکمیل کنند نمی‌توانند برای ش از تقاضااین تعداد خودرو مشتری پیدا کنند. با توجه به این تحلیل شرکت‌های خودروساز مجبورند برای خالی کردن پارکینگ‌های خود از محصولات تولیدی نسبت به استفاده از روش‌های متنوع فروش اقدام کنند. فروش به صورت قسطی می‌تواند یکی از مسیر‌هایی باشد تا شرکت‌های خودروساز با کمک آن بتوانند تیراژ فروش محصولات تولیدی خود را افزایش دهند. از طرف دیگر فروش به صورت قسطی بستگی مستقیم به تعداد متقاضی نیز دارد. اگر وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور نابسامان باشد و همچنان متقاضیان به دنبال این باشند تا با تبدیل ریال در اختیار خود به خودرو به نوعی برای سرمایه خود پناهگاهی در مقابل تورم پیدا کنند، نمی‌توان به اجرای سیاست فروش خودرو به صورت قسطی امید داشت.

منبع: اکوایران

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین