کد خبر: ۸۳۵۶۰۹
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۰

پیشنهاد ایرلاین‌ها برای افزایش قیمت بلیت هواپیما

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه انجمن شرکت‌های هواپیمایی درخواست افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بلیت را در شورای عالی ترابری مطرح کردند که مقرر شد در ستاد تنظیم بازار ارائه شود، گفت: نظر سازمان هواپیمایی کشوری نیز اخذ شده است، اما به معنای افزایش ۱۰۰ درصدی نیست.
پیشنهاد ایرلاین‌ها برای افزایش قیمت بلیت هواپیما
آفتاب‌‌نیوز :

با وجود اصرار شرکت‌های هواپیمایی به افزایش قیمت بلیت پرواز، در حالی که در دو ماه گذشته ایرلاین‌ها به آب و آتش زدند تا تغییری در قیمت‌ها رخ دهد، این اتفاق رخ نداد و با وجود برخی کارشکنی‌ها که برخی از ایرلاین‌ها انجام دادند، در نهایت سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد هرگونه افزایش قیمت منوط به تصمیم ستاد تنظیم بازار است و با هر گران شدنی بدون تصویب ستاد تنظیم، برخورد خواهد شد.

شرکت‌های هواپیمایی تیرماه ۱۴۰۰، به افزایش ۳۰ درصدی قیمت بلیت هواپیما در مسیر‌های داخلی اقدام کردند، هرچند همان زمان اعلام شد که این اقدام غیرقانونی است و درنهایت آبان‌ماه، قیمت بلیت پرواز‌های داخلی نسبت به آنچه که ایرلاین‌ها از ابتدای تیر ماه افزایش داده بودند، حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد تا از اول آذر ۱۴۰۰، نرخ‌های جدید اعمال شود و از آن پس تا کنون، مصوبه‌ای برای افزایش قیمت بلیت هواپیما صادر نشده است.

محمد محمدی‌بخش -رئیس سازمان هواپیمایی کشوری- در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خصوص قیمت بلیت‌های هواپیما گفت: بنا به پیشنهاد انجمن شرکت‌های هواپیمایی بحث تغییر قیمت بلیت‌های هواپیمایی مطرح شد چرا که قیمت بلیت هوایی مدت‌زمان زیادی بدون تغییر مانده است. هم در سال ۱۴۰۰ و هم سال ۱۴۰۱ افزایش قیمت اتفاق نیفتاد. در واقع از تیرماه ۱۴۰۰ تاکنون، قریب به مدت ۲۲ ماه هیچگونه افزایش قیمتی صورت نگرفته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: با توجه به افزایش نرخ ارز که بخش اعظمی از هزینه شرکت‌های هوایی بر این مبناست، همچنین حقوق و دستمزد و تورم، پیشنهاد این انجمن در اردیبهشت‌ماه سال قبل افزایش ۴۰ تا ۴۵ درصدی قیمت بلیت بود که سازمان هواپیمایی کشوری در سال ۱۴۰۱ آن را در شورای عالی ۳۰ درصد مصوب کرد، اما این افزایش قیمت از اردیبهشت‌ماه سال پیش، به دلایل متعدد اعمال نشد.

به گفته محمدی‌بخش طی مدتی که افزایش قیمت اتفاق نیفتاده بود، انجمن شرکت‌های هواپیمایی درخواست جدیدی را در شورای عالی ترابری به‌صورت افزایش ۱۰۰ درصدی مطرح کرد که مقرر شد در ستاد تنظیم بازار ارائه شود.نظر سازمان هواپیمایی کشوری نیز اخذ شده است، اما به معنای افزایش ۱۰۰ درصدی نیست و ما درصدد کمک به ایرلاین‌ها هستیم که باید در شرایط استاندارد اداره شوند و چالش جدی برای این صنعت به‌وجود نیاید.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در خاتمه گفت: بر اساس مصوبه دولت هر زمانی که نظر ستاد تنظیم بازار اخذ شود، این اعمال تغییر قابل اجراست.

 پیش از این هم محمدی‌بخش گفته بود که صنعت هوایی به این اصلاح احتیاج دارد و در غیر این‌صورت دچار مشکل جدی می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین