کد خبر: ۸۳۶۸۱۸
تاریخ انتشار : ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۶
ارتش: یک کشتی متخلف با پرچم جزایر مارشال را توقیف کردیم

برخورد کشتی ناشناس با شناور ایرانی در خلیج فارس/ دو نفر مفقود و چندین نفر زخمی شدند/ ارتش یک کشتی را توقیف کرد

نیروی دریایی ارتش یک فروند کشتی متخلف را که پرچم مارشال در حال فرار بود توقیف و به آب‌های ساحلی ایران در دریای عمان هدایت کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران نوشت: یک فروند کشتی متخلف ناشناس که شب گذشته در خلیج فارس پس از تصادم با شناور ایرانی موجب مفقود و مصدوم شدن چند خدمه ایرانی شده بود، توسط نیروی دریایی ارتش در دریای عمان شناسایی و توقیف شد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: در اثر تصادم یک فروند کشتی ناشناس با یک شناور ایرانی در آب‌های خلیج فارس که منجر به مفقود شدن دو نفر و زخمی شدن چند تن دیگر از خدمه این شناور شد، کشتی ناشناس بر خلاف مقررات بین‌المللی مبنی بر کمک به شناور و مصدومان، اقدام به فرار از خلیج فارس کرد که بلافاصله پس از درخواست از سوی مرکز تجسس و نجات دریایی (MRCC)، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در قالب مرکز بین‌المللی امنیت دریایی مستقر در چابهار اقدام به رهگیری، شناسایی و توقیف کشتی ناشناس در دریای عمان کرد.

بنابر این گزارش، در این عملیات ناوشکن بایندر نیروی دریایی ارتش با حکم قضایی، کشتی متخلف را که پرچم مارشال در حال فرار بود توقیف و به آب‌های ساحلی جمهوری اسلامی ایران هدایت کرد.

پیش از اطلاعیه ارتش ایران،  نیروی دریایی آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی  اعلام کرد نیروی دریایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران یک نفتکش با پرچم جزایر مارشال را در خلیج عمان توقیف کرده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در خاورمیانه نام این کشتی را"ادونتیج سوییت" (Advantage Sweet) اعلام و ادعا کرد: این نفتکش هنگام  توقیف پیام کمک ارسال کرده است. اقدامات ایران مغایر با قوانین بین المللی و مخل امنیت و ثبات منطقه است. ایران باید فورا نفتکش را آزاد کند.

در بیانیه نیروی دریایی آمریکا آمده است: در تاریخ ۲۷ آوریل حدود ساعت ۱:۱۵ بعد از ظهر پنجشنبه به وقت محلی، نفتکش "ادونتیج سوییت" (Advantage Sweet) با پرچم جزایر مارشال توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هنگام عبور از آب‌های بین المللی در خلیج عمان توقیف شد. این نفتکش هنگام  توقیف پیام کمک صادر کرد. ناوگان پنجم آمریکا اوضاع را زیر نظر دارد. اقدامات ایران مغایر با قوانین بین المللی و مخل امنیت و ثبات منطقه است. دولت ایران باید فورا نفتکش را آزاد کند.

نیروی دریایی آمریکا مدعی شد: تداوم آزار و اذیت کشتی‌ها  توسط ایران و مداخله این کشور در حقوق کشتیرانی در آب‌های منطقه، تهدیدی برای امنیت دریایی و اقتصاد جهانی است. در دو سال گذشته، ایران دست کم پنج کشتی تجاری را که در خاورمیانه تردد می‌کردند به طور غیرقانونی توقیف کرده است.

برخی رسانه‌های بین المللی گزارش داده اند، داده‌های ردیابی ماهواره‌ای این کشتی از پایگاه "مارین ترافیک" (MarineTraffic.com) نشان می‌دهد که این نفتکش عصر روز پنجشنبه در خلیج عمان در شمال مسقط، پایتخت عمان، قرار داشته است. این نفتکش به تازگی از کویت حرکت کرده و مقصد آن هیوستون، تگزاس ذکر شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین