کد خبر: ۸۳۹۹۱۱
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۷

تکرار اتهام‌زنی‌های زلنسکی علیه ایران

رئیس جمهور اوکراین بار دیگر ادعاهای اثبات نشده و بی‌اساس مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران در جنگ علیه اوکراین را تکرار کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در گفت‌وگو با یک رسانه ایتالیایی بار دیگر به منظور سرپوش گذاشتن بر ناکامی‌های خود در جریان جنگ با روسیه ادعاهای واهی خود درباره به کارگیری مسکو از پهپادهای ایرانی در این جنگ را تکرار کرد.

بنابر گزارش پایگاه خبری یوکر اینفورم، زلنسکی در ادامه اتهام‌زنی‌های خود مدعی شد که ایران بیش از هزار پهپاد و همچنین تسلیحات دیگر در اختیار روسیه قرار داده است.

وی با بیان این که به لطف تحریم‌ها، تعداد موشک‌هایی که آنها [روس ها] تولید می‌کنند چندین برابر کاهش یافته است، ادعا کرد:  با این حال، چالش‌هایی مانند ایران وجود دارد که بیش از 1000 پهپاد ساخت این کشور و سایر سلاح‌ها را به آنها [روسیه] فروخته است. سلاح های دیگری نیز وجود دارد، ما اطلاعات دقیقی از آن داریم، آنها به تازگی این کار را انجام داده‌اند.

به گزارش ایسنا، این اولین باری نیست که مقامات اوکراین و غربی‌ها چنین ادعاهایی را مطرح می‌کنند، در حالی‌که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران قویاً این ادعاها را رد و تاکید کرده‌اند که فروش پهپادهای ایران به مسکو مربوط به دوران پیش از جنگ اوکراین بوده و تهران از نحوه استفاده چنین پهپادهایی هیچ اطلاعی ندارد.

همچنین واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل پیش از این در نشستی در سازمان ملل ارسال سلاح از ایران را اتهامی بی‌اساس خوانده و گفته بود که مجموعه صنعتی و نظامی روسیه می‌تواند بدون کمک گرفتن از دیگران به اهداف خود دست پیدا کند. این در حالی است که صنعت نظامی اوکراین از اساس وجود ندارد و از سوی صنعت غرب تامین می‌شود.

نبنزیا تاکید کرده بود: ما تحت تاثیر سخنان شرکای سابق غربی قرار نمی‌گیریم. آنها سعی می‌کنند توجهات را به سمت اتهامات بی‌اساس درباره انتقال سلاح از ایران به روسیه معطوف کنند. ما بارها این اتهام را رد کرده‌ایم.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان نیز پیشتر در پاسخ به این ادعاهای اثبات نشده مقامات غربی و آمریکایی تصریح کرده بود که جمهوری اسلامی ایران تنها تعداد معدودی پهپاد ماه‌های قبل و پیش از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار داده است.

وی علاوه‌براین گفته بود: اگر برای ما ثابت شود که روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده است ما نسبت به این مسئله بی تفاوت نخواهیم بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین