کد خبر: ۸۴۰۹۱۸
تاریخ انتشار : ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۱

انتقاد پیشکسوت استقلال از ساپینتو و حیدری

پیشکسوت استقلال تاکید کرد: اگر قرار است مدیران استقلال با ساپنیتو برای فصل بعد ادامه بدهند باید در قراردادش قید کنند که دیگر این حاشیه‌ها را نداشته باشد و یا برای او جریمه در نظر بگیرند.
انتقاد پیشکسوت استقلال از ساپینتو و حیدری
آفتاب‌‌نیوز :

علی لطیفی درباره برد ۷ بر یک استقلال مقابل تراکتور در هفته پایانی لیگ برتر فوتبال ایران، اظهار کرد: وقتی یک تیم ۷ گل می‌زند و چند موقعیت گلزنی دیگر را هم از دست می‌دهد، به این معناست که در فاز هجومی عالی کار کرده است. جز این هم از تیم استقلال انتظار نمی‌رفت. استقلال واقعا یک سر و گردن از تراکتور بالاتر بود و تک تک بازیکنان از دروازه‌بان تا مهاجمان در این بازی فوق العاده بودند. تعویض‌های ساپینتو هم عالی بود. در مجموع در این بازی همه ارکان تیم استقلال فوق‌العاده بودند.

مهاجم سابق استقلال، در ادامه درباره عملکرد استقلال در فصلی که گذشت، گفت: فلسفه کاری ساپینتو با فرهاد مجیدی کاملا متفاوت بود. سبک و فلسفه فرهاد مجیدی متمرکز بر روی نتیجه گرایی با کمترین آمار مالکیت توپ و خلق موقعیت گل بود؛ تیمی که در زمان حمله هافبک‌ها کمترین نقش را داشتند و مدافعان توپ را از خط دفاعی بلند برای مهاجمان تیم ارسال می‌کردند، اما در زمان دفاع هافبک‌ها عملکرد خوبی داشتند. در مقابل، ساپینتو فلسفه مالکانه داشت، اما در این میان یک مشکل وجود داشت. علی رغم اینکه در اکثریت بازی‌ها استقلال مالک توپ ومیدان بود، اما موقعیت‌های گل کمی را خلق می‌کرد و گل‌های زیادی را نمی‌دیدیم. استقلال ساپینتو در نیم فصل اول در فاز هجومی و همچنین در دفاع مشکل داشت که این نقیصه تا حد زیادی در نیم فصل دوم و تا قبل از بازی داربی برطرف شد، اما در داربی استقلال اصلا خوب بازی نکرد و بعد از باخت داربی ورق کاملا برای استقلال برگشت. من همان موقع هم گفتم تیمی که در داربی برنده شود مدعی قهرمانی خواهد بود و تیم بازنده به لحاظ روحی و روانی به هم خواهد ریخت.

وی ادامه داد: البته داوری نیز در نتیجه داربی تاثیرگذار بود چرا که حداقل می‌توانستند یک پنالتی را برای استقلال بگیرند. پس از داربی اوج ضعف استقلال در بازی با نفت آبادان بود که قهرمانی دیگر از دست تیم خارج شد. در کنار آن، مشکلات مدیریتی باشگاه و نبود منابع مالی که باعث شد پول بازیکنان در زمان مقرر داده نشود، مشکلات تیم را بیش از پیش کرد و باعث شد استقلال از کورس قهرمانی عقب بیفتد.

لطیفی با بیان اینکه در این شرایط بهتر است استقلال در رسیدن به جام حذفی تمرکز کند، گفت: بهترین کار همین بود که استقلال در این بازی به بازیکنان جوان میدان بدهد و روی بازی جام حذفی تمرکز کند. اعتقاد دارم استقلال در این فصل با بازی‌های خوبی که به نمایش گذاشت حداقل شایسته رسیدن به یک جام است. اگر مدیریت بهتری در باشگاه اعمال می‌شد و استقلال کمی هم خوش‌شانس بود می‌توانست الان به جای پرسپولیس قهرمان لیگ شود.

پیشکسوت استقلال، درباره اظهارات ساپینتو علیه پرسپولیس پس از قهرمانی این تیم در لیگ برتر گفت: ساپینتو زیاده‌روی کرده است. باور دارم استقلال شایسته قهرمانی لیگ بود و ناداوری‌ها علیه استقلال زیاد صورت گرفت. نه فقط در داربی بلکه در بیشتر بازی‌ها پنالتی‌هایی برای استقلال گرفته نشد و استقلال بیشترین آسیب را از ناداوری دید. نمی‌گویم این اشتباهات داوری عمدی بود، اما این اشتباهات مهلک هر تیمی را از پا درمی‌آورد.

وی ادامه داد: قهرمانی پرسپولیس ۲ دلیل اصلی داشت که به گل‌محمدی برمی‌گردد. یکی اینکه حواشی بوجود آمده برای یحیی در جریان رقابت‌های امسال باعث شد بازیکنان پرسپولیس با همه وجود برای اینکه نشان بدهند یحیی تنها نیست و در کنارش قرار گرفتند. هر کدام به اندازه ۲ نفر در زمین تلاش کردند تا یحیی و تیمشان به موفقیت برسد. در مقابل، وقتی در یک تیم برخی بازیکنان با سرمربی همراه نباشند آن تیم قطعا آسیب می‌بیند. استقلال، سپاهان و پرسپولیس هر سه شایسته قهرمانی بودند، اما ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست به دست هم دادند تا پرسپولیس قهرمان شود. البته نمی‌توانیم از شایستگی این تیم بگذریم، اما داوری‌ها بیشتر به نفع پرسپولیس بود.

لطیفی افزود: از سوی دیگر بازیکنان با تجربه در پرسپولیس نیز در شرایط سخت دست یحیی و پرسپولیس را گرفتند. آقای آجرلو وقتی تیم استقلال را بست یک کار خوبی که کرد این بود که پیشکسوتان استقلال را آورد و در استقلال از آن‌ها استفاده کرد که کار خوبی هم بود، اما وقتی قرار بود از سرمربی خارجی در تیم استفاده کنند باید از یک مربی داخلی که تجربه زیادی داشت در کنارش استفاده می‌کردند تا در مواقع سخت و بحران‌ها بتواند به حفظ آرامش تیم کمک کند و به لحاظ روحی و روانی بتواند با بازیکنان ارتباط بگیرد، درست مثل نقشی که کریم باقری در پرسپولیس دارد. کسی درباره مباحث فنی راجع به کریم باقری صحبت نمی‌کند، اما وقتی پرسپولیس بی‌پول می‌شود و حرف اعتصاب می‌آید یا در تیم دعوا می‌شود، کریم باقری به عنوان بزرگتر تیم ورود می‌کند و کار را جمع می‌کند.

وی تصریح کرد: قطعا حق خسرو حیدری این است که در استقلال باشد و آجرلو هم کار خوبی کرد که او را آورد، اما خسرو حیدری حتی تجربه یک تیم نونهالان را هم نداشت. او می‌توانست در کنار یک مربی ایرانی کار کند، اما وقتی سرمربی تیم خارجی است باید از یک مربی با تجربه ایرانی در کنارش استفاده می‌کردند تا در مواقع سخت به کمک تیم بیاید. همین ریزه‌کاری‌ها باعث می‌شد استقلال در برخی بازی‌ها به حقش برسد و به عنوان قهرمانی لیگ برسد.

لطیفی در پاسخ به این سوال که با توجه به حواشی زیاد سرمربی استقلال در طول فصل، آیا بهتر است ساپینتو در استقلال بماند یا خیر، گفت: از جمله کسانی هستم که خودم در کنار زمین به عنوان سرمربی هیجان زیادی دارم. بخشی از این هیجانات ذاتی است، اما بخش دیگر هم عامدانه است که به زبان بدن معروف است تا یک مربی بازیکنان خود را تحریک به تلاش بیشتر کند یا حتی بر بازیکن حریف و داور هم تاثیر بگذارد. اما ساپینتو در طول فصل بیش از اندازه این کار را انجام داد و باعث آسیب به تیمش شد. باید منتظر بمانیم تا جام حذفی تمام شود تا درباره ماندن یا رفتن اوتصمیم‌گیری شود.

پیشکسوت استقلال در پایان، گفت: وقتی ساپینتو نتواند جام حذفی را هم بیاورد خیلی از طرفداران او هم مخالف ماندنش می‌شوند. اگر قرار است او را نگه دارند باید در قراردادش قید بشود که حاشیه‌های او جمع شود و یا اینکه مثل همه اروپا جرایمی برای او در نظر گرفته شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین