کد خبر: ۸۴۰۹۵۵
تاریخ انتشار : ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۶
گزارش تکمیلی مرکز آمار از تورم فروردین ۱۴۰۲

مرکز آمار: تورم فروردین به ۵۵ درصد رسید| تکذیبه عجیب دولت

مرکز آمار تورم نقطه به نقطه فروردین ماه امسال را ۵۵.۵ اعلام کرده است، این نرخ حداقل در ۱۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.
آفتاب‌‌نیوز :

مرکز آمار تورم نقطه‌ای را در نخستین ماه سال جاری بالغ بر ۵۵ درصد برآورد کرده است. مرکز آمار ایران جزئیات بیشتری از تورم فروردین ماه ۱۴۰۲ را اعلام کرده است. این سازمان حدودا دو هفته پیش گزارشی بسیار جزئی را در مورد تورم فروردین منتشر کرد که در آن به جز نرخ تورم ماهانه خبری از شاخص‌های دیگر نبود، اما در این گزارش به طور تفصیلی‌تر به تورم نقطه به نقطه و تورم سالانه اشاره شده است.

تورم نقطه به نقطه در فروردین ماه امسال ۵۵.۵ درصد به ثبت رسیده، به بیان دیگر خانوار ایرانی برای تهیه ثبت مشخصی از کالا و خدمات در فروردین ماه امسال نسبت به تهیه همین سبد در فروردین ماه سال گذشته، بالغ بر ۵۵ درصد هزینه بیشتری متحمل شده اند. بر اساس گزارش خود مرکز آمار این بالاترین تورم نقطه‌ای به ثبت رسیده در اقتصاد ایران از ابتدای سال ۹۲ تا کنون به حساب می‌آید. به احتمال خیلی زیاد این نرخ تورم فراتر از رکود ۱۰ ساله است، اما با توجه به اینکه همچنان مرکز آمار داده‌های دقیقی را از شاخص قیمت منتشر نکرده، نمی‌توان به طور قطع بیان کرد که این نرخ تورم بالاترین تورم نقطه به نقطه دهه‌های گذشته اقتصاد کشور است. همچنین تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها نیز در فروردین ماه ۷۸.۵ درصد به ثبت رسیده است.

تورم سالانه نیز ۴۷.۶ درصد برآورد شده، به عبارت دیگر میانگین شاخص قیمت در دوازده ماه منتهی به فروردین امسال نسبت به میانگین شاخص قیمت در دوازده ماه منتهی به فروردین ماه سال گذشته بالغ بر ۴۷ درصد افزایش یافته است. تورم سالانه نیز به مانند تورم نقطه‌ای نسبت به اسفند ۱۴۰۱ صعودی بوده است.

تورم ماهانه نیز همانگونه که در گزارش قبلی مرکز آمار ذکر شده بود ۳.۷ درصد بوده که نسبت به تورم ماهانه اسفند ماه یک درصد پایین‌تر آمده است.

همچنین تورم سالانه در استان‌ها نشان می‌دهد بیشترین تورم دوازده ماهه متعلق به استان لرستان و کمترین به استان تهران تعلق داشته است. در گزارش مرکز آمار به تورم نقطه‌ای مربوط به دهک‌ها نیز اشاره شده، به طور کلی می‌توان گفت که تورم نقطه به نقطه برای دهک‌های فقیر بالاتر از تورم دهک‌های پردرآمد بوده است.

مرکز آمار: تورم نقطه‌ای فروردین به ۵۵ درصد رسید

تکذیبه عجیب دولت؛ رد آمار منتسب به بانک مرکزی با گزارش مرکز آمار

همچنین دولت با استناد به تورم ۵۵ درصدی مرکز آمار در فروردین ماه، برآورد ۶۸ درصدی اکوایران را از تورم نقطه به نقطه در نخستین ماه ۱۴۰۲ را رد کرده است. این در حالیست که گزارش منتشر شده بر پایه آمار یک منبع مطلع از ارقام بانک مرکزی بوده، اما دولت این گزارش را با استفاده از داده‌های مرکز آمار تکذیب کرده است.

سایت اکوایران طی گزارشی بنا به منابع آگاه اعلام کرده بود که بانک مرکزی تورم ماهانه فروردین ماه را ۵.۲ درصد برآورد کرده، محاسبات نشان می‌دهد چنانچه تورم ماهانه فروردین ۵.۲ درصد باشد، تورم نقطه به نقطه در نخستین ماه امسال به حدود ۶۸ درصد خواهد رسید. اکنون پایگاه اطلاع رسانی دولت با انتشار گزارش مرکز آمار تورم نقطه‌ای ۷۰ درصدی یا همان ۶۸ درصدی را تکذیب کرده است.

طی سال‌های گذشته همواره بین آمار‌های مرکز آمار و بانک مرکزی اختلاف وجود داشته است، به عنوان مثال حتی برخی از سال‌ها رشد اقتصادی از سمت یکی از این سازمان‌ها مثبت و از سوی ارگان دیگر منفی اعلام می‌شد. در همین سال گذشته بانک مرکزی رشد اقتصادی بخش کشاورزی را مثبت اعلام کرده، این در حالیست که مرکز آمار رشد همنی بخش را در سال گذشته منفی برآورد کرده است.

 این اختلاف به طور مکرر در آمار‌های مربوط به تورم و شاخص قیمت هم دیده شده است. در سال گذشته قبل اینکه مرکر آمار سال پایه را تغییر دهد نیز تورم بانک مرکزی به طور قابل توجهی بالاتر از تورم مرکز آمار قرار داشت.

اتفاق خوب این است که دولت با این تکذیبه آمار‌های مربوط به تورم فروردین را از حصر درآورد، اما با توجه به روندی که در گذشته وجود داشته و بین تورم اعلامی توسط این دو سازمان اختلاف وجود دارد، آمار‌های منتشر شده از سوی مرکز آمار ربطی به داده‌های بانک مرکزی ندارد. به عبارت دیگر، دولت با استناد به تورم مرکز آمار تورم ۶۸ درصدی را رد کرده در حالی که گزارش اکوایران در مورد تورم بانک مرکزی بوده است. بهتر است برای روشن‌تر شدن ابعاد موضوع، دولت هرچه سریع‌تر اقدام به انتشار آمار تورم بانک مرکزی کند تا ابهامات به وجود آمده نیز رفع شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین