کد خبر: ۸۴۱۰۳۰
تاریخ انتشار : ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۷:۲۴

مبتلایان به این بیماری بیشتر در خطر زوال عقل هستند

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که خطر ابتلا به زوال عقل در افراد مبتلا به مشکلات تیروئید بیشتر است و به نظر می‌رسد این خطر با شدت بیماری نیز ارتباط دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

به نقل از تک‌اکسپلوریست، کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می‌افتد که تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید و ترشح نکند. این بیماری باعث کُند شدن سوخت‌وساز شده و کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در برخی موارد، اختلالات تیروئید با علائم زوال عقل همراه بوده است که با درمان قابل برگشت است. تاکنون مطالعات کمی برای بررسی ارتباط بین اختلالات تیروئید و زوال عقل انجام شده است. مطالعه جدید که به درک بهتر ارتباط میان این دو بیماری کمک می‌کند، نشان می‌دهد که افراد مسن مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل باشند.

برای انجام این مطالعه، محققان سوابق سلامت و بهداشت ۷۸۴۳ فرد تایوانی مبتلا به زوال عقل که به تازگی بیماری آن‌ها تشخیص داده شده بود را با تعداد مشابهی از افراد که به این بیماری مبتلا نشده بودند، مقایسه کردند. میانگین سنی آن‌ها ۷۵ سال بود.

با بررسی سابقه کم کاری یا پرکاری تیروئید در این افراد مشخص شد که در مجموع ۱۰۲ نفر به کم کاری و ۱۳۳ نفر به پرکاری تیروئید مبتلا بودند. پرکاری تیروئید زمانی رخ می‌دهد که در بدن فرد میزان بیش از اندازه‌ای هورمون تیروئید تولید و ترشح شود. در پرکاری تیروئید برخلاف کم کاری تیروئید سوخت‌وساز بدن افزایش می‌یابد.

پژوهشگران هیچ ارتباطی بین پرکاری تیروئید و زوال عقل پیدا نکردند، اما میان کم‌کاری تیروئید و ابتلا به زوال عقل ارتباطی وجود داشت.

۶۸ نفر یا ۰.۹ درصد از افراد مبتلا به زوال عقل، در مقایسه با ۳۴ نفر یا ۰.۴ درصد از افراد بدون زوال عقل مبتلا به کم کاری تیروئید بودند. تحقیقات نشان داد که احتمال ابتلای افراد بالای ۶۵ سال به زوال عقل که مبتلا به کم کاری تیروئید هستند، ۸۰ درصد بیشتر از افراد همسن و سالی است که مشکلات تیروئیدی ندارند. این نتایج پس از تطبیق سایر عوامل مانند جنسیت، سن، فشار خون بالا و دیابت که می‌توانند بر خطر ابتلا به زوال عقل اثر بگذارند، به دست آمد.

در افراد کمتر از ۶۵ سال، داشتن سابقه کم کاری تیروئید با افزایش خطر زوال عقل مرتبط نبود.

چی‌ین سنگ ونگ (Chien-Hsiang Weng) نویسنده این مطالعه از دانشگاه براون در رود آیلند، گفت: وقتی ما افرادی که برای کم کاری تیروئید دارو مصرف می‌کردند را بررسی کردیم، متوجه شدیم که این افراد سه برابر بیشتر از افرادی که دارو مصرف نمی‌کنند، در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستند. یک توضیح احتمالی برای آن می‌تواند ارتباط میان شدت بیشتر بیماری و ابتلا به زوال عقل باشد. مطالعه مشاهده‌ای ثابت نمی‌کند که کم کاری تیروئید به طور مستقیم باعث بروز زوال عقل می‌شود، بلکه تنها وجود ارتباط میان این دو را نشان می‌دهد.

در این مطالعه شدت کم کاری تیروئید افراد در نظر گرفته نشده بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین