کد خبر: ۸۴۱۴۱۷
تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۴
بارش باران و خیزش گردوخاک

هواشناسی ۱ خرداد ۱۴۰۲/ هشدار بارش‌های سیل‌آسا در برخی استان‌ها

رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن تشریح وضعیت جوی کشور طی پنج روز آینده، از بارش باران در نقاط مختلف کشور و خیزش گردوخاک در نیمه شرقی به‌ویژه منطقه زابل براثر وزش باد شدید خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :

صادق ضیائیان در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت جوی کشور طی چند روز آینده اظهار کرد: امروز (اول خرداد) در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، شمال هرمزگان و شرق فارس در برخی ساعات رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد گردوخاک و در ارتفاعات البرز و برخی نقاط شمال غرب بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود. بیشینه بارش امروز در استان کرمان رخ می‌دهد و بارش تگرگ در برخی نقاط این استان دور از انتظار نخواهد بود.

وی افزود: سه‌شنبه (۲ خرداد) در خراسان شمالی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، نیمه غربی یزد و ارتفاعات کرمان رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و در ارتفاعات البرز و برخی نقاط شمال غرب بارش پراکنده رخ می‌دهد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا خاطرنشان کرد: روز چهارشنبه (۳ خرداد) در ارتفاعات البرز، برخی نقاط شمال غرب، شمال شرق و مرکز کشور بارش پراکنده گاهی رعدوبرق و وزش باد رخ می‌دهد.

ضیائیان ادامه داد: روز‌های پنج‌شنبه و جمعه (۴ و ۵ خرداد) نیز برای شمال غرب، غرب، ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی و برخی نقاط مرکزی کشور رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: طی روز‌های چهارشنبه و پنج‌شنبه در نیمه شرقی کشور به‌ویژه منطقه زابل در برخی ساعات وزش باد افزایش می‌یابد و در مناطق مستعد سبب خیزش گردوخاک خواهد شد.

ضیائیان تاکید کرد که از دوشنبه تا آخر هفته دریای عمان و خلیج فارس مواج است.

رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۲ خرداد) صاف تا کمی ابری همراه با وزش باد، گاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۶ و حداکثر دمای ۳۳ درجه سانتیگراد و در روز چهارشنبه (۳ خرداد) صاف تا کمی ابری همراه با وزش باد و در اواخر وقت افزایش ابر با حداقل دمای ۱۷ و حداکثر دمای ۳۴ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان همچنین اعلام کرد که طی امروز و فردا (۱ و ۲ خرداد)، شهرکرد با دمای ۲ و ۳ درجه سانتیگراد سردترین و اهواز با دمای ۴۱ و ۴۳ درجه سانتیگراد گرم‌ترین مرکز استان کشور هستند.

هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۳/۰۱؛ هشدار بارش‌های سیل‌آسا در برخی استان‌ها

سازمان هواشناسی با صدور هشدار بارش‌های سیل‌آسا در برخی استان‌ها از افزایش سرعت باد‌های جنوبی غربی تا ۳۶ نات (حدود ۷۰ کیلومتر در ساعت) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، شمال هرمزگان و شرق فارس در برخی ساعات رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد گردوخاک و در ارتفاعات البرز و برخی مناطق شمال غرب بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

بیشترین بارش امروز مربوط به استان کرمان بوده و بارش تگرگ در برخی مناطق این استان پیش بینی شده است. سه‌شنبه در خراسان شمالی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، نیمه غربی یزد و ارتفاعات کرمان رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و در ارتفاعات البرز و برخی مناطق شمال غرب بارش پراکنده روی می‌دهد.

چهارشنبه در ارتفاعات البرز، شمال غرب، شمال شرق و مرکز کشور بارش پراکنده گاهی رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد.

به گزارش تسنیم، روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه در نیمه شرقی کشور به‌ویژه زابل در برخی ساعات سرعت وزش باد افزایش یافته و در مناطق مستعد سبب خیزش گردوخاک خواهد شد.

 توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: اوایل وقت دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۱

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۰۵

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع امواج تا ۱ متر در سواحل استان خوزستان، افزایش سرعت باد‌های جنوب غربی تا ۳۶ نات و افزایش ارتفاع امواج بین ۱ تا ۱.۵ متر در سواحل استان سیستان و بلوچستان

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۱: شمال خلیج فارس و دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۲:دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۳:دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان سیستان و بلوچستان.

پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۴: دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان سیستان و بلوچستان.

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۰۵: دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران و آسیب به شناور‌های سبک، تفریحی، احتمال اختلال در ورود و خروج شناور‌ها به بندرگاه و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی

توصیه: احتیاط درعملیات تفریحی، بویژه غواصی و شنا، احتیاط در سفر‌های دریایی با شناور سبک، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های دریایی از جمله صیادی و بنادر در سواحل و فرا سواحل.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین