کد خبر: ۸۴۱۹۴۳
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۰

یک چهارم تجارت ایران و آلمان از بین رفت

وضعیت تجارت ایران با ۲۷ عضور اتحادیه اروپا در سه ماه نخست سال جاری میلادی از افت ۱۱ درصدی مبادلات ایران با این اتحادیه حکایت دارد؛ افتی که «آلمان» بیشترین سهم در آن را داشته است.
یک چهارم تجارت ایران و آلمان از بین رفت
آفتاب‌‌نیوز :

براساس داده‌های اعلام شده از سوی مرکز آمار اروپا مبادلات دو طرف از ۱ میلیارد و ۳۳۰ میلیون یورو در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۲ به ۱ میلیارد و ۱۸۰ میلیون یورو در سه‌ماهه نخست امسال رسیده است و با این شرایط روند مبادلات تجاری دو طرف افتی ۱۱ درصدی داشته است. براساس ارزیابی‌ها صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه‌های ژانویه تا مارس ۲۰۲۳ با کاهش ۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۹۶۰ میلیون یورو رسیده است. در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۲ صادرات اتحادیه اروپا به ایران ۱ میلیارد و ۵۵ میلیون یورو اعلام شده بود.

واردات اتحادیه اروپا از ایران نیز در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۳ با کاهش ۲۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۲۰ میلیون یورو رسیده است. در سه‌ماهه مشابه سال قبل ۲۷۵ میلیون یورو کالا از ایران وارد شده بود.

افت ۲۶ درصدی مبادلات تجاری ایران و آلمان
داده‌های اعلام شده از روند افت تجارت ایران و آلمان حکایت دارد. بطوریکه بیشترین کاهش تجارت ایران با آلمان ثبت شده است؛ این افت در حالی ثبت شده که از آلمان به عنوان شریک اول تجاری با ایران یاد می‌شود.

اوایل دی‌ماه بود وزارت اقتصاد آلمان (وزارت اقتصاد و محافظت از اقلیم جمهوری فدرال) اعلام کرد که این کشور «فرمت‌های اقتصادی» با ایران را تعلیق کرد و با این شرایط مناسبات تجاری دو کشور در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. حال با گذشت نزدیک به ۵ ماه از خبر اعلام شده از سوی آلمان داده‌های اعلام شده نشان می‌دهد که روند مبادلات تجاری ایران با این کشور در بازه زمانی مورد بررسی با افت ۲۶ درصدی به ۳۶۶ میلیون یورو رسیده است. بطوریکه آلمان در سه‌ماهه نخست امسال ۲۹۰ میلیون یورو کالا به ایران صادر و ۷۶ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است با این شرایط صادرات آلمان به ایران ۲۸ درصد و واردت از ایران ۱۳ درصد کاهش داشته است.

صادرات آلمان به ایران در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی ۲۸درصد کاهش داشته است، اما صادرات هلند به ایران در این مدت ۶۳درصد، ایتالیا ۲۴درصد و فرانسه ۱۷درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آمار منتشرشده از سوی مرکز آمار اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و ۲۷ عضو این اتحادیه در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی با کاهش ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

افزایش صادرات ایتالیا به ایران
بر اساس این گزارش با حذف آلمان از فهرست شرکای اول تجاری؛ در مدت زمان مورد بررسی ایتالیا توانست سهم خود را مبادلات تجاری با ایران افزایش دهد. بطوریکه در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۳ روند تجارت با ایتالیا با افزایش ۱۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۱۷۳.۵ میلیون یورو رسیده است. صادرات ایتالیا به ایران با رشد ۲۴ درصدی به ۱۳۹ میلیون یورو رسیده، اما واردات از ایران ۱۷ درصد کاهش یافته و بالغ بر ۳۴.۵ میلیون یورو شده است.

 از هلند به‌عنوان سومین شریک تجاری ایران یاد می‌کنند د در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۳ حدود ۱۵۷.۷ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده که این رقم با رشد ۴۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. هلند در سه‌ماهه نخست سال قبل ۱۰۸.۷ میلیون یورو مبادله تجاری با ایران داشته است.

صادرات هلند به ایران در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۳ رشد قابل‌توجه ۶۳ درصدی داشته و از ۹۰ میلیون یورو به ۱۴۷ میلیون یورو افزایش یافته است.

واردات هلند از ایران نیز در این مدت ۱۰.۷ میلیون یورو بوده که نسبت به سه‌ماهه نخست سال قبل ۴۲ درصد افت داشته است.

رشد ۱۵ درصدی تجارت ایران و فرانسه
بر اساس این گزارش فرانسه نیز چهارمین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا بوده که طی سه‌ماهه نخست ۲۰۲۳ بالغ بر ۶۸ میلیون یورو کالا به ایران صادر و ۵ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است. صادرات فرانسه به ایران در این مدت ۱۷ درصد رشد و واردات از ایران ۵ درصد کاهش داشته است.

کل تجارت دو کشور نیز بالغ بر ۷۳ میلیون یورو بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۵ درصدی داشته است.

منبع: اکوایران

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین