کد خبر: ۸۴۲۵۴۰
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۷

مهدی قایدی در تور یحیی گل محمدی

در دربی ۱۰۱ یحیی گل‌محمدی به‌دنبال مهار مهدی قایدی خواهد بود.
مهدی قایدی در تور یحیی گل محمدی
آفتاب‌‌نیوز :

استقلال به لحاظ مهره‌ای اگر سرتر از پرسپولیس نباشد، در جایگاه نازل‌تری نسبت به این تیم هم قرار ندارد. برخی بازیکنان استقلال به لحاظ تأثیرگذاری شانه به شانه سرخ‌ها هستند، برخی حتی بالاتر و شاید معدود بازیکنانی باشند که نسبت به هم پست‌های خود در تیم رقیب اندکی احساس ضعف کنند که اگر تاکتیک تیمی بدرستی اجرا شود حتی همین قلیل بازیکنان که نسبت به هم‌پست‌های خود در تیم رقیب عقب‌ترند، می‌توانند در قالب تیمی نمایش مطلوبی را از خود به‌جا بگذارند و به درجه بالایی از اثرگذاری برسند.

میان بازیکنان استقلال، اما مهدی قایدی از بعد فنی یک سر و گردن بالاتر از دیگر بازیکنان است و به همین دلیل او در فاز هجومی تبدیل به تکیه‌گاه فنی استقلال شده است. در بازی‌های اخیر مهدی قایدی به عالی‌ترین شکل ممکن نقش خود را به‌عنوان یک بازیکن طراح و گلزن در استقلال پیاده کرده که مؤید آن نمایش فوق‌العاده او مقابل تراکتور است.

در واقع قایدی اساس حملات استقلال محسوب می‌شود و اگر چنین بازیکنی از کار نیفتد، شانس استقلال برای پیروزی و غلبه بر حریف بسیار بالا خواهد بود.

در دربی ۱۰۰، اما یحیی گل‌محمدی دقیقاً دست گذاشت روی نقطه قوت استقلال و با مهار منطقه‌ای مهدی قایدی به کلی استقلال را در خط حمله از نفس انداخت. حربه یحیی در آن بازی چسباندن دانیال اسماعیلی‌فر به قایدی بود. در عین حال سرمربی پرسپولیس از گولسیانی نیز خواسته بود نزدیک به اسماعیلی‌فر بازی کند تا احیاناً اگر دانیال روی دریبل‌های قایدی جا ماند، گولسیانی بتواند در نقش پوشش‌دهنده قایدی را مهار کند و مانع از موقعیت‌سازی یا گلزنی این بازیکن شود.

در تمام ۹۰ دقیقه دربی ۱۰۰ مهدی قایدی به جز یک مورد، در بند مدافعان پرسپولیس بود و یارگیری نقطه به نقطه با او موجب شد استقلال عملاً همه شانس‌هایش را برای پیروزی در دربی از کف بدهد. قایدی مهره‌ای است که ریکاردو ساپینتو برای باز کردن گره خط دفاع حریف به‌شدت روی او حساب می‌کند و دیگر بازیکنان گرایش قابل‌توجهی به محوریت قرار دادن او در فاز هجومی دارند و به طور مشهود زمانی که بازیکنان صاحب توپ می‌شوند در تلاشند قایدی را راه بیندازند تا شانس گلزنی استقلال بالا برود.

در دربی ۱۰۱ نیز یحیی گل‌محمدی به‌دنبال مهار مهدی قایدی خواهد بود. او باز هم با همان حربه‌ای که در دربی ۱۰۰ پیش گرفت به‌دنبال از کار انداختن بازیکن ریزنقش استقلال خواهد رفت تا شانس پیروزی‌اش را بالا ببرد. با توجه به اینکه از اردوگاه سرخ خبر می‌رسد که گل‌محمدی در حال برنامه‌ریزی تازه برای مهار قایدی است، این سؤال به وجود می‌آید که ریکاردو ساپینتو برای عبور از این ترفند چه نقشه‌ای در سر خواهد داشت؟ آیا او می‌تواند با ظرفیت‌شناسی صحیح و انتخاب روش مناسب اقبال استقلال را برای پیروزی در این بازی بالا ببرد و طوری برنامه‌ریزی کند که اگر قایدی مهار شد، دیگر بازیکنان بتوانند از لایه‌های دفاعی پرسپولیس عبور کنند؟

گرچه ساپینتو در حالی همزمان باید برای اختلال در چنین مکانیزمی، خود نیز برنامه منسجمی برای مهار تکنیکی‌هایی همچون ترابی، امیری و صادقی داشته باشد، اما تردیدی نباید داشت که اگر سرمربی استقلال نتواند راه حل مناسبی برای رودست زدن به ترفند‌های تاکتیکی یحیی بیابد، شانس استقلال برای عبور از پرسپولیس به حداقل خواهد رسید و چه بسا بار دیگر نتیجه‌ای رقم بخورد که باب میل هیچ یک از هواداران نباشد.

در عین حال لازم است سرمربی استقلال با جدیت تک‌محوری در خط حمله تیمش را خنثی کرده و برای دیگر بازیکنان نیز شرح وظایف هجومی تعیین کند. محمد محبی، آرش رضاوند و حتی ارسلان مطهری می‌توانند در صورت تفهیم درست تاکتیکی به مدد ساپینتو بیایند تا اگر قایدی بار دیگر در بند مدافعان پرسپولیس قرار گرفت، آن‌ها گره‌های به جا مانده در خط دفاع حریف را باز کنند و مانع از ناکامی استقلال در این میدان شوند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین