کد خبر: ۸۴۲۹۳۶
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۹

ناتو حملات علیه نیرو‌های حافظ صلح در شمال کوزوو را محکوم کرد

سازمان ناتو در بیانیه‌ای اعلام کرد که حملات «غیر قابل توجیه» علیه نیرو‌های حافظ صلح در شمال کوزوو را قویا محکوم می‌کند.
ناتو حملات علیه نیرو‌های حافظ صلح در شمال کوزوو را محکوم کرد
آفتاب‌‌نیوز :

همزمان با بالا گرفتن تنش‌ها در شمال کوزوو، سازمان ناتو دوشنبه شب با صدور بیانیه‌ای از همه طرف‌ها خواست تا از اقداماتی که تنش‌ها را بیشتر می‌کند، خودداری کنند و وارد گفت‌وگو شوند.

در ادامه بیانیه ناتو آمده است: ما حملات «غیر قابل توجیه» علیه نیروهای حافظ صلح در شمال کوزوو را به شدت محکوم می‌کنیم.

سفیر آمریکا در کوزوو نیز اعلام کرد که «ما اقدامات خشونت آمیز تظاهرکنندگان در شهر زوکان (شمال کوزوو) علیه نیروهای حافظ صلح را به شدت محکوم می کنیم.

وی افزود: درخواست خود را برای توقف فوری خشونت یا اقداماتی که به تنش‌ها دامن می‌زند یا درگیری‌ها را تشدید می‌کند، تکرار می‌کنیم.

برخی منابع خبری گزارش دادند که نیروهای ناتو به شهروندانی که تظاهرات مسالمت آمیز را در زوکان برگزار کرده بودند، حمله کردند.

گزارش های غیررسمی از کشته شدن چهار شهروند صرب در درگیری‌های امروز شمال کوزوو خبر دادند.

پس از اینکه هفته گذشته تعدادی از شهردارهای تازه انتخاب‌شده‌ آلبانیایی‌تبار در شمال کوزوو با کمک نیروهای پلیس وارد ساختمان‌های شهرداری شدند، صرب‌تبارهای این منطقه بار دیگر روز دوشنبه به خیابان‌ها آمدند و تلاش کردند این ساختمان‌های دولتی را به تصرف خود درآورند.

در انتخابات جنجالی شهرداری‌ها که عمدتا توسط صرب‌ها بایکوت شده بود، فقط نمایندگان آلبانیایی‌تبار یا دیگر اقلیت‌های کوچکتر در پست‌های شهرداری و شوراهای محلی انتخاب شدند.

این در حالی است که صرب‌تبارها از شرکت در انتخابات محلی ماه آوریل خودداری کرده بودند و نامزدهای آلبانیایی‌تبار توانستند جایگاه ریاست بر هر چهار شهرداری را در انتخاباتی با مشارکت ۳.۵ درصدی به دست آوردند.

صرب‌های کوزوو پس از بایکوت انتخابات آوریل ۲۰۲۳ علیه انتصاب این شهردارها دست به اعتراض زدند چون انتخابات آنها را اقدام غیرقانونی کسب قدرت با هدف کاهش نفوذ اقلیت‌های صرب کوزوو در منطقه می‌دانند.

شبکه خبری یورونیوز گزارش داد که در ادامه اعتراضات در شمال کوزوو، پلیس و نیروهای تحت رهبری ناتو همچنان در حال محافظت از دفاتر شهرداری‌ها دیده می‌شوند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو امروز دوشنبه در صفحه توئیتر خود به کوزوو هشدار داد که از انجام اقدامات تحریک آمیز در میانه افزایش تنش با صربستان خودداری کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین