کد خبر: ۸۴۳۰۱۲
تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۱

جوادی حصار: ایران نباید از مذاکره با آمریکا پروا داشته باشد

ایران نباید از مذاکره با امریکا پروا داشته باشد، منطق هم حکم می‌کند همان‌طورکه ایران پس از سال‌ها قطع رابطه با عربستان سعودی به یک گفت‌وگوی سالم و نتیجه‌بخش رسید و روابط خود را از سر گرفت، می‌توان با شرکای عربستان، مثلا امریکا هم یک‌چنین روابطی را برنامه‌ریزی کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

محمدصادق جوادی حصار، سخنگوی حزب اعتماد ملی در اعتماد نوشت: بحث مذاکره ایران با کشور‌های مختلف از جمله امریکا یکی از مباحث قدیمی در عرصه سیاسی ایران است که اتفاقا این روز‌ها در فضای عمومی کشور بازتاب‌های وسیعی پیدا کرده است.

اخبار جسته و گریخته‌ای هم درباره گفتگو‌ها و پیام‌های رد‌و‌بدل‌شده میان دو کشور منتشر می‌شود. البته اصل مذاکره، گزاره ناپسندی نیست؛ به خصوص اینکه سوابق مذاکراتی ما با دُول غربی به خصوص امریکا نشان داده که ایران توانایی و تسلط کافی برای فنون مذاکره را دارد؛ بنابراین از اصل مذاکره با هر کشوری در جهان نباید گریزان بود. اما الزامات یک مذاکره سالم و نتیجه‌بخش آن است که طرفین یا دو طرف این اضلاع به چند مساله اصلی توجه کنند. یکی اینکه هدف از مذاکره نباید خود مذاکره باشد، بلکه گره‌گشایی و راهگشایی برای رسیدن به یک نتیجه معقول مهم‌تر از مذاکره برای مذاکره است. اگر امریکا سیگنال‌های مطلوب را بدهد و ایران بتواند به آن اعتماد کند یعنی سنا و کنگره امریکا قبول کنند که ایران یک کشور مستقل است و حق طبیعی ایران است که در مسائل منطقه‌ای و جهانی به دنبال منافع خودش (در حیطه قانون و منطق و اخلاق) باشد، می‌توان به یک مذاکره منطقی و نتیجه‌بخش دست یافت.

معتقدم ایران نباید از مذاکره با امریکا پروا داشته باشد، منطق هم حکم می‌کند همان‌طورکه ایران پس از سال‌ها قطع رابطه با عربستان سعودی به یک گفت‌وگوی سالم و نتیجه‌بخش رسید و روابط خود را از سر گرفت، می‌توان با شرکای عربستان، مثلا امریکا هم یک‌چنین روابطی را برنامه‌ریزی کرد، اما اینکه از امریکا یک تابو درست کرده و اعلام شود با همه جهان می‌توان مذاکره کرد جز امریکا موضوع جالب و دلنشینی نیست. ایران باید به گونه‌ای در سطوح داخلی و بین‌المللی تعامل داشته باشد که طرف مقابل عقلانیت و منطق پذیرش حق را در مواجهات ما ببیند. ایران می‌تواند در سطح جهانی بدل به کشوری شود که آماده است در هر سطحی مبتنی بر عقلانیت و منطقه گفتگو کند. ایران هم ظرفیت دارد هم پشتوانه لازم را دارد و هم مستند جهانی قابل توجهی به نام برجام دارد.

امریکا اگر تعهدات خود ذیل برجام را عمل کند، ایران، دست بالا را خواهد داشت. ایران و امریکا می‌توانند گفتگو‌های منطقی را برنامه‌ریزی کنند. یکی از مدعیان اصلی گفتگو‌های منطقه‌ای که همواره مطرح می‌شد عربستان بود که امروز با ایران روابط تازه‌ای را آغاز کرده است. وقتی عربستان مستقیما با ایران در حال گفت‌وگوست، دغدغه شرکای امریکا تا حد زیادی حل شده است. این موضوع فضای لازم برای مذاکره با ۵+۱ را فراهم می‌سازد. این مذاکرات به خصوص با امریکا مهم است؛ همه می‌دانند که طرف اصلی مذاکرات هسته‌ای، ایران و امریکا هستند. توافق ایران و امریکا بدون تردید معادلات را حل و دریچه‌ای به سمت تفاهم باز می‌کند. اروپا در بسیاری از موارد همگام یا تابع سیاست‌های امریکا هستند. ایران هم می‌تواند از این فرصت استفاده کند و بگوید؛ همان‌طور‌که با عربستان و سیر همسایگان منطقه‌ای مراودات نوینی را آغاز کرده با جهان به ویژه با امریکا هم می‌توان مذاکرات و مراودات سالم، دیپلماتیک و مبتنی بر رعایت حقوق متقابل در عرصه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای را آغاز کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین