کد خبر: ۸۴۳۵۶۴
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۱

اظهارات جدید مقامات طالبان درباره حقابه هیرمند

سرپرست وزارت انرژی و آب طالبان بر حل مساله‌ی حق‌آبه ایران از راه گفتگو و طبق معاهده سال ۱۳۵۱ تاکید کرد.
اظهارات جدید مقامات طالبان درباره حقابه هیرمند
آفتاب‌‌نیوز :

عبدالطیف منصور طی گفت‌وگویی با این شبکه خبری گفت: مساله آب نباید سیاسی شود و نیاز است از هرگونه سخنان تحریک‌آمیز خودداری شود.

به گزارش طلوع نیوز، عبداللطیف منصور ابراز عقیده کرد؛ معاهده آب هیرمند راه‌حل هرگونه تنش بر سر حق‌آبه ایران است.

وی همچنین گفت: ما بر اساس تعهدنامه‌ای که صورت گرفته است، متعهد هستیم. زمانی‌که خشک‌سالی می‌آید یا مساله‌ای پیش می‌آید، باید به معاهده مراجعه شود که تمامی موارد در آن ذکر شده است. وقتی چنین چالش‌هایی به میان می‌آید، باید به معاهده مراجعه شود. تمام مواد آن دیده شود. پس مشکلی وجود نداشته است. در آن (معاهده) خشک‌سالی و شرایط غیرنرمال همه به وضوح مشخص شده است.

وی با تاکید براین‌که «گفتگو تنها راه‌حل می‌تواند باشد»، افزود: پیش از این نیز گفته‌ایم که ما دو کشور اسلامی همجوار هستیم و با یکدیگر روابط داریم، روابط دینی و فرهنگی داریم. بسیاری از مهاجرین ما آن‌جا هستند. پس ما با احترام به تمامی این موارد، نمی‌خواهیم که یک موضوع فنی و تکنیکی تا این اندازه سیاسی شود که تبلیغات منفی آن دو ملت را از هم دور کند. این‌گونه اظهارات نه به نفع ما است، نه به نفع آنان. راه‌حل گفتگو است. سفارت ایران در افغانستان و سفارت ما در ایران است. ما وزارت خارجه داریم و آنان نیز دارند. بنشینیم و در این مورد گفتگو کنیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما