کد خبر: ۸۴۳۷۲۴
تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۴
بیم آن می‌رود که تا ۵ سال دیگر آبی در سفره‌های زیرزمینی باقی نمی‌ماند

اضافه‌برداشت از چاه‌ها در استان‌های ایران در حال پرتاب کشور به "دره فرونشست" است!

تصویری که به تازگی از شرایط اضافه برداشت از آبخوان‌های کشور منتشر شده، به خوبی فشار بر آبخوان‌ها و در نتیجه افزایش تهدید بزرگ فرونشست را نشان می‌دهد؛ خطری که اگر چاره‌ای برای آن دیده نشود، کشور را به "دره فرونشست" پرتاب خواهد کرد.
اضافه‌برداشت از چاه‌ها در استان‌های ایران در حال پرتاب کشور به
آفتاب‌‌نیوز :

"خطر فرونشست زمین" در کشور ما روز به روز استان‌ها و شهر‌های بیشتری را درگیر خود می‌کند و بیم آن می‌رود که دیر یا زود اثرات این پدیده که از آن به عنوان زلزله خاموش در لایه‌های پایین‌تر زمین یاد می‌شود، در سطح زمین پدیدار شده و جان و مال مردم کشورمان را به خطر بیندازد.

نخستین و اصلی‌ترین دلیل گسترش پدیده فرونشست زمین، فشار به آبخوان‌ها و خالی کردن سفره‌های آب زیرزمینی در دشت‌های مختلف کشور است؛ در واقع می‌توان "بحران در آبخوان‌ها" را مادر فرونشست زمین در کشور بدانیم.

اخیراً نقشه‌ای از میزان اضافه‌برداشت استان‌های مختلف کشور از چاه‌ها توسط شرکت مدیریت منابع آب کشور منتشر شده که عمق فاجعه در آبخوان‌های کشورمان را نشان می‌دهد:

اضافه‌برداشت از چاه‌ها در استان‌های ایران در حال پرتاب کشور به

در این تصویر میزان اضافه‌برداشت از چاه‌ها (چه مجاز و چه غیرمجاز) در هر استان با عدد نشان داده شده و همانطور که در تصویر مشخص است، هیچ استانی به اندازه یا کمتر از میزان تعیین شده برداشت نمی‌کند!

این تصویر به خوبی فشار بر آبخوان‌ها و در نتیجه افزایش پدیده فرونشست را نشان می‌دهد.

این برداشت غیرمجاز درحالی است که کارشناسان محیط زیست کشور همواره بر نظارت بیشتر وزارت نیرو بر برداشت از چاه‌ها به وسیله نصب کنتور و مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز، تأکید داشته‌اند.

در کشور ما سالانه به اندازه یک سد امیرکبیر کرج از آب‌های زیرزمینی برداشت می‌شود و بیم آن می‌رود که تا ۵ سال دیگر آبی در سفره‌های زیرزمینی باقی نمی‌ماند که بتوان از آن‌ها برداشت کرد!

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین