کد خبر: ۸۴۳۹۳۷
تاریخ انتشار : ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۳

ماجرای یک سرقت "جنایت بار" در بیمارستان امام رضا کرمانشاه

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به سرقت سُرب‌های واحد رادیوتراپی بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه، خواستار برخورد شدید با عاملان این سرقت شد.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر قباد محمدی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دستگاه رادیوتراپی که در درمان بیماران سرطانی به کار می‌رود نشت اشعه دارد، گفت: با توجه به این مسئله اطراف اتاق این دستگاه باید مقاوم باشد تا اشعه به بیرون نشت پیدا نکند.  با توجه به نشت اشعه از این دستگاه، هر شش ماه یکبار با همکاری سازمان انرژی اتمی نسبت به سنجش میزان اشعه در محیط اطراف اتاق رادیوتراپی اقدام می‌شود و آخرین بار که در دی ماه سال گذشته "دوزیمتری" (اندازه گیری دقیق تابش اشعه) در محل واحد رادیوتراپی بیمارستان امام رضا (ع) صورت گرفت، مشخص شد که نشت اشعه نداشته‌ایم. حدود سه هفته پیش بود که با همکاری نیرو‌های حراست بیمارستان متوجه سرقت سرب‌های اتاق رادیوتراپی شدیم و مشخص شد که شخصی با توجه به اینکه اتاق‌های همجوار سقف کاذب دارند از مسیر سقف وارد شده و سرب‌های داخل سقف اتاق را به سرقت برده است.  تردد مشکوک دو سه نفر در اطراف اتاق رادیوتراپی توسط دوربین‌ها شناسایی و نیرو‌های حراست با پیگیری این موضوع به سرقت سرب‌ها پی برده و نسبت به دستگیری این افراد اقدام کردند. بلافاصله در روز بعد از دستگیری افراد، دوزیمتری در محیط اطراف رادیوتراپی انجام گرفت تا میزان نشت اشعه در اتاق‌ها و واحد‌های اطراف مشخص شود که متاسفانه مشخص شد که اشعه تا طبقه بالای این واحد که واحد پاتولوژی قرار دارد هم نفوذ کرده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه واحد پاتولوژی را نمی‌توان تعطیل کرد، گفت: در همین راستا دستگاه رادیوتراپی خاموش و بلافاصله درخواست سرب دادیم و ۳۰۰ قالب سرب در همان هفته اول در سقف کار گذاشته شد، اما باز هم نشت اشعه ادامه داشت و ۳۰۰ قالب دیگر همین هفته نصب کرده‌ایم و خوشبختانه هم اکنون قسمت پاتولوژی از اشعه پاکسازی شده است. با پاکسازی واحد پاتولوژی، دستگاه رادیوتراپی مجددا فعال شده و اتاق‌های همجوار که اشعه در آن‌ها نشت پیدا می‌کند تعطیل شده‌اند. قرار است هزار قطعه سرب دیگر ظرف یکی دو هفته آینده در اتاق رادیوتراپی نصب شود تا ایمن‌سازی آن کامل شده و نشست اشعه به اتاق‌های اطراف به‌طور کامل قطع شود.

محمدی با بیان اینکه هنوز هیچ مستندی از آسیب‌های احتمالی این موضوع به افراد حاضر در محیط اطراف واحد رادیوتراپی وجود ندارد، گفت: تمام صحبت‌ها در این زمینه در حد احتمالات است.

وی با تاکید بر لزوم برخورد شدید با مجرمان در این زمینه گفت: به خطر انداختن سلامت مردم یک جنایت است و از دستگاه قضا خواستار اشد مجازات برای این افراد هستیم، چرا که همین تعطیل شدن دستگاه رادیوتراپی و به تاخیر انداختن درمان بیماران سرطانی برای آن‌ها مشکل ساز می‌شود. همچنین این سرقت حدود چهار تا پنج میلیارد تومان به بیمارستان امام رضا (ع) خسارت زده است.

وی با بیان اینکه در بیمارستان سرطان جدید استان کرمانشاه قرار است سه دستگاه رادیوتراپی نصب شود، گفت: برای جلوگیری از تکرار چنین سرقت‌هایی، قرار است در دیوار‌های این اتاق‌ها به جای سرب از دیوار بتنی به عرض سه متر استفاده شود که هم جلوی نشت اشعه گرفته می‌شود و هم دیگر ماده ارزشمندی برای سرقت وجود ندارد.

از اختلاس دارو در بیمارستان طالقانی کرمانشاه چه خبر؟

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه به موضوع دستگیری باند اختلاس دارو هم اشاره کرد و افزود: این باند ۴۰ روز پیش با همکاری دستگاه‌های اطلاعاتی شناسایی و دستگیر شدند. از ۹ نفر دستگیر شده در این پرونده، دو نفر از همکاران علوم پزشکی کرمانشاه بودند که به‌صورت قراردادی و شرکتی همکاری داشتند. این افراد با سندسازی حدود ۵۳ هزار قلم دارو را از بیمارستان طالقانی کرمانشاه خارج کردند که حدود نیم درصد گردش دارویی دانشگاه محسوب می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه این افراد بسیار حرفه‌ای عمل می‌کردند، گفت: شناسایی این باند کار بسیار دقیق و هوشمندانه‌ای بود و هم‌اکنون از دستگاه قضا نیز خواستار برخورد قاطع با این افراد هستیم، چرا که سلامت جامعه را به خطر انداخته‌اند. دانشگاه علوم پزشکی با افرادی که جان و سلامت مردم را تهدید کنند اغماض نمی‌کند و خود ما اولین شاکی در این پرونده هستیم و تا اعمال مجازات این افراد پیگیر آن خواهیم بود. بازجویی‌ها در خصوص این پرونده ادامه دارد و ابعاد دقیق آن هنوز مشخص نیست.

ورود استاندار کرمانشاه به موضوع سرقت سرب‌ها

ماجرای یک سرقت

استاندار کرمانشاه هم که برای بررسی موضوع سرقت سرب‌های واحد رادیوتراپی بیمارستان امام رضا(ع) راهی این بیمارستان شده بود، یک تیم ویژه را مامور پیگیری این موضوع تا رسیدن به نتیجه نهایی کرد.

استاندار کرمانشاه در این بازدید جزییات حادثه را از مسئولان دانشگاه، بخش پزشکی هسته ای، کادر درمان و متخصصان این حوزه جویا شد.

صحرایی همچنین خواستار ارائه اسناد دزیمتری‌های چند ماهه اخیر که برای بررسی احتمال نشت اشعه صورت گرفته، شد.

 استاندار کرمانشاه با تاکید بر انتشار اسناد و مدارک موجود و اطلاع رسانی جزییات موضوع به افکار عمومی و کادر درمان بیمارستان امام رضا(ع)، تاکید کرد: سلامت و آرامش بیماران و کادر درمان استان خط قرمز استانداری است و در این زمینه هیچ ملاحظه‌ای در رسیدگی به خطا و مقصران احتمالی وجود نخواهد داشت.

صحرایی گفت: اگر خطا یا ترک فعل هر مدیری اثبات شود، بدون تردید پیگیری جدی خواهیم کرد.

 استاندار کرمانشاه خواستار پیگیری قضایی برای برخورد قانونی با متهمان این اتفاق شد و یک تیم ویژه را مامور پیگیری مستمر تا رسیدن موضوع به نتیجه نهایی کرد.

 در این بازدید که معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هم حضور داشت، مسئول پزشکی هسته‌ای بیمارستان امام رضا(ع) با اشاره به آخرین دزیمتری انجام شده، از عدم نشت هرگونه اشعه خطرساز و ایمن سازی دیواره فوقانی دستگاه رادیوتراپی بیمارستان خبر داد و گفت که طبق اسناد و سنجه های علمی هیچ خطری پرسنل محوطه بالای رادیوتراپی را تهدید نکرده و نمی کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین