کد خبر: ۸۴۴۱۹۵
تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۹
«موشکی که ۴۰۰ ثانیه‌ای به اسراییل می‌رسد»

بازتاب رونمایی از موشک «فتاح» در رسانه های جهان

روزنامه اورشلیم پست در گزارشی به رونمایی از موشک «فتاح» تازه‌ترین دستاور موشکی ایران پرداخت.
آفتاب‌‌نیوز :

روزنامه صهیونیستی اورشلیم پست در گزاشی درباره رونمایی از موشک هایپرسونیک «فتاح»، تازه‌ترین دستاورد موشکی ایران نوشت: سپاه پاسداران ایران در نوامبر هشدار داده بود که یک موشک هایپرسونیک جدید در حال ساخت توسط آن می‌تواند در مدت ۴۰۰ ثانیه به اسراییل برسد.

این روزنامه در ادامه نوشت: رسانه‌های داخلی ایران اعلام کردند که سپاه پاسداران ایران صبح سه‌شنبه از اولین موشک هایپرسونیک ایران رونمایی کرده است. در مراسم رونمایی از این موشک، ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران، حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران ایران و دیگر مقامات عالی‌رتبه این کشور حضور داشتند.

در این گزارش درباره ویژگی‌ها و قابلیت‌های این موشک نوشت: بنابر گزارش رسانه‌های ایران، این موشک هایپرسونیک بردی ۱۴۰۰ کیلومتری دارد و سرعت آن برابر با ۱۳ الی ۱۴ ماخ است. طبق این گزارش‌ها، این موشک قابلیت عبور از سامانه‌های سپر موشکی را داشته و می‌تواند سامانه‌های ضد موشکی را هدف قرار دهد.

به نوشته این روزنامه، تا کنون آمریکا، روسیه، چین و کره شمالی به طور موفقیت آمیز موشک‌های هایپرسونیک را آزمایش کرده‌اند. اگرچه جزئیات دقیق کمی درباره این تسلیحات وجود دارد.

بازتاب گسترده رونمایی از «فتاح» در رسانه‌های عربی

شبکه المسیره یمن در این باره نوشت: سپاه پاسداران ایران از موشک فراصوت هایپرسونیک به نام«فتاح» رونمایی کرد.

این شبکه نوشت که سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در مراسم رونمایی از این موشک حضور داشت.

شبکه المیادین نیز نوشت که ایران از موشک هایپرسونیک به نام «فتاح» رونمایی کرد.

این شبکه لبنانی نوشت که موشک فراصوت هایپرسونیک فتاح قدرت عبور از پیشرفته‌ترین سامانه های دفاع موشکی را دارد.

شبکه المنار هم نوشت که ایران با حضور سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور این کشور از موشک فراصوت هایپرسونیک«فتاح» رونمایی کرد.

شبکه قطری الجزیره نیز در تیتری مشابه نوشت که سپاه ایران با حضور سید ابراهیم رئیسی موشک فراصوتی «فتاح» را به نمایش گذاشت.

پایگاه خبری النشره نیز نوشت که ایران با حضور سید ابراهیم رئیسی از موشک فراصوتی هایپرسونیک به نام«فتاح» رونمایی کرد.

همچنین روزنامه القدس العربی با انتشار تصاویری نوشت که ایران از اولین موشک بالستیک فراصوتی خود به نام «فتاح» رونمایی کرد.

این روزنامه نوشت که در مراسم رونمایی از این موشک سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران و تعدادی از فرماندهان ارشد سپاه حضور داشتند.

خبرگزاری وطن نیز در تیتری مشابه نوشت که ایران از اولین موشک بالستیک فراصوتی خود رونمایی کرد.

این رسانه در ادامه به خصوصیات این موشک پرداخت.

شبکه اسکای نیوز عربی نیز با انتشار تصاویری نوشت که ایران با حضور ابراهیم رئیسی از «بزرگ ترین دستاورد نظامی» خود که موشک فراصوت «فتاح» است، رونمایی کرد.

دیگر رسانه های عربی نیز این خبر را به طور گسترده بازتاب دادند.

موشک هایپرسونیک فتاح، صبح امروز با حضور رئیس‌جمهوری و جمعی از مسئولان نیرو‌های مسلح در نیروی هوافضای سپاه پاسداران رونمایی شد.

پیش از این در معرفی موشک فتاح اعلام شده بود این موشک سرعت بالایی دارد و در جو و خارج از جو می‌تواند مانور دهد. این موشک جدید می‌تواند از همه سامانه‌های سپر موشکی عبور کند و سامانه‌های ضد موشکی دشمن را هدف قرار می‌دهد.

این موشک با بهره‌مندی از قابلیت‌های تاکتیکی و برخورداری از پیشران سوخت جامد نازل متحرک مرحله دوم، توان دستیابی به سرعت‌های بسیار بالا و انجام مانور‌های گوناگون در داخل و خارج از جو زمین با هدف غلبه بر انواع سامانه‌های دفاع هوایی دشمن را دارد.

برد این موشک ۱۴۰۰ کیلومتر و سرعت آن پیش از اصابت به هدف ۱۳ تا ۱۵ ماخ است.

سردار امیرعلی حاجی زاده، امروز در آیین رونمایی از موشک هایپرسونیک فتاح اظهار کرد: موشکی که امروز رونمایی آن صورت گرفت، موشکی است که در دنیا کم نظیر است به نحوی که با رونمایی این موشک ایران جزو چهار کشور دارای این فناوری شد؛ موشک فتاح به دلیل فناوری که دارد هیچ ضد موشکی برای آن وجود ندارد در حالی که برای سایر سلاح‌ها مانند تانک، ناو، هواپیما و ... موشک ضد آن وجود دارد و حتی برای سایر موشک‌ها هم ضدموشک‌هایی ساخته شده است.

او یادآور شد: فعالیت‌های ما در این حوزه به ساخت این موشک خاتمه پیدا نمی‌کند، چون این مسیر را همچنان ادامه خواهیم داد تا هیچ دشمنی حتی تصور حمله به ایران را هم نکند.

«فتاح» با وجود بالا بودن تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران، رونمایی شد

روزنامه تایمز آو اسراییل در گزارشی درباره رونمایی از موشک فتاح، تازه‌ترین دستاورد موشکی ایران نوشت: ایران در حالی که تنش‌ها میان آن با آمریکا و اسراییل بر سر برنامه هسته‌ای این کشور در سطح بالایی قرار داد، یک سلاح جدید به زرادخانه خود اضافه کرده است.

این روزنامه با استناد به گزارش رسانه‌های داخلی ایران اشاره کرد که موشک فتاح بردی ۱۴۰۰ کیلومتری دارد و می‌تواند از تمامی سامانه‌های سپر موشکی عبور کند.

تایمز آو اسراییل در ادامه نوشت: رونمایی از موشک فتاح هم‌زمان با بازگشایی اماکن دیپلماتیک ایران در عربستان سعودی در پی ازسرگیری روابط دو کشور پس از سال‌ها اختلاف انجام شده است.

این روزنامه در ادامه با اشاره به ویژگی‌های فنی این دستاورد موشکی ایران نوشت: تسلیحات هایپرسونیک که قادر است با سرعتی بیش از ۵ ماخ یا پنج برابر سرعت صوت حرکت کند، می‌تواند به دلیل سرعت بالا و قابلیت مانور، چالشی بسیار مهم برای سامانه‌های دفاع موشکی ایجاد کند.

این گزارش تایمز آو اسراییل در پی رونمایی امروز صبح از موشک هایپرسونیک فتاح، با حضور رئیس‌جمهوری و جمعی از مسئولان نیرو‌های مسلح در نیروی هوافضای سپاه پاسداران منتشر شده است.

رویترز: ایران علیرغم مخالفت غرب به ارتقای برنامه دفاع موشکی خود ادامه می‌دهد

خبرگزاری رویتر نیز درباره رونمایی از موشک هایپرسونیک «فتاح»، تازه‌ترین دستاورد موشکی ایران نوشت: ایران، به گفته مقامات آن اولین موشک بالستیک هایپرسونیک ساخت داخل این کشور را صبح سه‌شنبه رونمایی کرد، اقدامی که احتمالا موجب تشدید نگرانی‌های غرب درباره توانمندی‌های موشکی ایران خواهد شد.

رویترز با اشاره به این که رونمایی از این موشک با حضور ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران و فرمانده کل سپاه پاسداران ایران انجام شد، به بازتاب بخشی از توضیحات سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه درباره این موشک پرداخت و نوشت: موشک نقطه‌زن هایپرسونیک فتاح بردی ۱۴۰۰ کیلومتری دارد و از سامانه‌های سپر موشکی عبور می‌کند. موشک‌های هایپرسونیک می‌توانند حداقل پنج برابر سریع‌تر از سرعت صوت حرکت کرده و مسیر پرتابی پیچیده‌ای داشته باشند که رهگیری آن را دشوار می‌سازد. جمهوری اسلامی ایران سال گذشته گفت که یک موشک هایپرسونیک ساخته است که می‌تواند داخل و خارج از جو حرکت کند.

این خبرگزاری به گزارش رسانه‌های داخلی ایران درباره ویژگی‌های موشک فتاح پرداخته و نوشت: تلویزیون ایران گفت که موشک فتاح می‌تواند سامانه‌های موشکی پیشرفته دشمن را هدف قرار دهد و جهشی بزرگ در زمینه فناوری موشکی است. تلویزیون ایران همچنین گزارش داد که این موشک می‌تواند از پیشرفته‌ترین سامانه‌های سپر موشکی آمریکا و رژیم صهیونیستی، از جمله گنبد آهنین عبور کند.

در ادامه این مطلب آمده است: ایران علیرغم مخالفت آمریکا و اروپا، گفته است که برنامه دفاع موشکی خود را ارتقای بیشتری خواهد داد.

این گزارش خبرگزاری رویترز در پی رونمایی امروز صبح از موشک هایپرسونیک فتاح، با حضور رئیس‌جمهوری و جمعی از مسئولان نیرو‌های مسلح در نیروی هوافضای سپاه پاسداران منتشر شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین