کد خبر: ۸۴۴۵۸۷
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۵
بازدید زلنسکی از مناطق آب گرفته

عکس| ۶۰۰ کیلومتر مربع از خرسون زیر آب رفت

به گفته فرماندار نظامی منطقه خرسون، تقریباً ۶۰۰ کیلومتر مربع از منطقه سیل زده خرسون اوکراین زیر آب رفته است.
آفتاب‌‌نیوز :

اوکراین برای مقابله با فاجعه انسانی و زیست محیطی ناشی از سیل گسترده در منطقه جنوبی خرسون، خواستار کمک‌های بین‌المللی بیشتر شد.

به گزارش ان بی سی، این سیل پس از خسارت عمده به سد نیروگاه برق آبی کاخوفکا در روز سه شنبه ایجاد شد که حجم عظیمی از آب را به پایین دست منتقل کرد.

تصاویر حاکی از آن است که برخی شهر‌ها و روستا‌ها تقریباً به طور کامل زیر آب رفته‌اند. شهردار نوا کاخوفکا گفته است که پنج نفر تاکنون در این سیل غرق شده‌اند، اگرچه تعداد واقعی می‌تواند بسیار بیشتر باشد.

وزیر کشور اوکراین گفت ۳۰ شهرک در مناطق تحت کنترل اوکراین و روسیه در منطقه زیر آب رفته و هزاران نفر را مجبور به فرار کرده است.

سازمان‌های امدادرسان پیش‌تر هشدار دادند که شکستن این سد تاثیری فاجعه بار بر مکان یابی مین‌های زمینی کار گذاشته شده در منطقه خواهد داشت.

اریک تولفسن، رئیس واحد آلودگی سلاح در کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) گفت: ما می‌دانستیم که خطرات کجاست. اکنون ما نمی‌دانیم. تنها چیزی که می‌دانیم این است که آن‌ها در پایین دست هستند. او افزود: «این یک نگرانی بزرگ است، زیرا نه تنها بر جمعیت، بلکه بر همه کسانی که برای کمک می‌آیند نیز تأثیر می‌گذارد. وی گفت که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ چندین ماه را صرف کمک به عملیات پاکسازی مین در اوکراین، نقشه‌برداری و علامت‌گذاری میادین مین و ارائه آموزش و تجهیزات کرده است.

اوکراین و روسیه یکدیگر را به حمله به سد متهم کردند. کی‌یف می‌گوید این سد توسط نیرو‌های روسی برای متوقف کردن حملات متقابل در جنوب منفجر شده است. روسیه هرگونه دخالت را رد کرده و اوکراین را به خرابکاری در سد به منظور آسیب رساندن به منابع آب کریمه تحت کنترل روسیه و سرپوش گذاشتن بر شکست‌های نظامی متهم کرد.

سیل عظیمی در روستا‌های کنار رودخانه دنیپرو پس از تخریب سد کاخوفکا رخ داده است، خانه‌هایی را که در امتداد رودخانه در جنوب قرار دارند غرق کرده و سطح آب را به طور خطرناکی در مناطق شمال کاهش داده است. سد کاخوفکا در منطقه تحت کنترل روسیه در جنوب اوکراین است.

مقامات منطقه خرسون جنوبی در تلگرام اعلام کردند میانگین سطح سیلاب ۵.۶۱ متر است.۶۰۰ کیلومتر مربع از منطقه خرسون دچار سیل شد که ۳۲ درصد آن ساحل راست و ۶۸ درصد ساحل چپ است. در ساحل سمت راست، که تحت کنترل اوکراین است، ۲۰ شهرک زیر آب رفت و اطلاعات اولیه حاکی از آن است که آب وارد ۲۶۲۹ خانه شده است.

پلیس، امدادگران و داوطلبان ۱۹۹۹ نفر را از مناطق آسیب دیده از جمله ۱۴۹۵ نفر در منطقه جزیره کورابل در شهر خرسون تخلیه کرده‌اند. برق و گاز در تعدادی از مناطق قطع شده است، مقامات گفتند که به دلیل جاری شدن سیل، ۱۲۹ پست ترانسفورماتور در خرسون قطع شده است. در یکی از مناطق خرسون ۸۲ پست ترانسفورماتور به طور کامل دچار آبگرفتگی شد. در خرسون تعدادی از چاه‌ها و ایستگاه‌های پمپاژ فاضلاب نیز دچار سیل گرفتگی شدند.

بازدید زلنسکی از مناطق سیل‌زده

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز پنجشنبه از منطقه سیل‌زده جنوبی خرسون بازدید کرد.

زلنسکی گفت که یک "سفر کاری به منطقه خرسون" برگزار کرده است که در آن درباره "تخلیه جمعیت از مناطق احتمالی سیل، حذف وضعیت اضطراری ناشی از انفجار سد، (و) سازماندهی حمایت از زندگی برای مناطق سیل زده گفتگو کرده است.زلنسکی از تلاش‌های امدادگران و داوطلبانی که به تخلیه ساکنان منطقه خرسون ادامه می‌دادند، تمجید کرد و گفت:در خرسون، من از یک گذرگاه بازدید کردم که در آن مردم از مناطق سیل زده تخلیه می‌شوند. وظیفه ما محافظت از جان‌ها و کمک به مردم است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین