کد خبر: ۸۴۴۶۴۰
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۲
ادعا شده که تهران برنامه هسته‌ای خود را در ازای لغو تحریم‌ها محدود می کند

کاخ سفید گزارش‌ها در خصوص نزدیک شدن آمریکا و ایران به یک توافق موقت را رد کرد

کاخ سفید روز پنجشنبه ادعا‌ها و گزارش‌ها مبنی بر نزدیک شدن آمریکا و ایران به یک توافق موقت که بر اساس آن تهران برنامه هسته‌ای خود را در ازای لغو تحریم‌ها محدود می‌کند، رد کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز پنحشنبه به وقت محلی در واکنش به مقاله‌ای در تارنمای میدل ایست آی به رسانه‌ها گفت: این گزارش نادرست و گمراه کننده است. هر گزارش در خصوص توافق موقت با ایران نادرست است.

میدل ایست با استناد به دو منبع که نام آن‌ها را افشا نکرده بود، مدعی شده بود که ایران و آمریکا در آستانه توافق موقت برای رفع برخی تحریم‌ها در برابر محدودیت غنی‌سازی اورانیوم در ایران هستند.

ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه به وقت محلی در واشنگتن در پاسخ به سوالی درباره گزارش روزنامه اسرائیلی هاآرتص مبنی بر نزدیک بودن یک توافق هسته‌ای بین ایران و آمریکا از اظهار نظر صریح خودداری کرد و گفت: به شایعات و مکالمات دیپلماتیک افشا شده که می‌توانند اشتباه و گمراه‌کننده باشند، پاسخ نمی‌دهم.

این مقام وزارت خارجه آمریکا افزود: من، وزیر خارجه و رئیس جمهور آمریکا به صراحت اعلام کرده ایم که واشنگتن متعهد به جلوگیری همیشگی از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است و ما همچنان معتقدیم دیپلماسی بهترین راه برای دستیابی به این هدف به صورت قابل تایید و دائمی است. ما همچنین اعلام کرده ایم که هیچ گزینه‌ای را از روی میز حذف نکرده ایم.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با فیصل بن فرحان آل سعود وزیر امور خارجه عربستان با تکرار ادعای ضد ایرانی خود گفت که آمریکا راه حل دیپلماتیک را مطمئن‌ترین راه برای مقابله با "نفوذ بی ثبات کننده ایران" می‌داند.

بلینکن تصریح کرد: "آمریکا همچنان بر این باور است که دیپلماسی، به همراه فشار اقتصادی، بازدارندگی و همکاری قوی دفاعی، بهترین راه برای مهار این اقدامات خطرناک (ایران) است. ما از تلاش‌های عربستان سعودی برای تنش زدایی و ثبات در روابط (با ایران) حمایت می‌کنیم. "

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی نیز در لابی صهیونیستی آیپک گفت: نمی‌توانیم به ایران اجازه دهیم به سلاح هسته‌ای دست یابد. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اجازه این کار را نخواهد داد.

بلینکن در در نشست کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل نیز تصریح کرد: ما همچنان معتقدیم دیپلماسی بهترین راه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای به صورت قابل تایید موثر و بادوام است، اما به موازات آن، فشار اقتصادی و بازدارندگی، دیپلماسی ما را تقویت می‌کند.  اگر ایران مسیر دیپلماسی را رد کند، همانطور که رئیس جمهور تصریح کرده است، همه گزینه‌ها روی میز خواهند بود تا اطمینان حاصل شود که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند.

چندی پیش تارنمای آکسیوس گزارش داد «برت مک‌گورک» مشاور ارشد جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه هشتم ماه می (۱۸ اردیبهشت) پس از سفری که به همراه جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفیید به عربستان و سرزمین‌های اشغالی داشت، سفر بی‌سر و صدایی به عمان داشت تا درباره تماس احتمالی دیپلماتیک با ایران درباره برنامه هسته‌ای، با مقام‌های عمانی رایزنی کند.

به نوشته این رسانه آمریکایی، مقام‌های آگاه گفتند که محور اصلی این سفر رایزنی درباره تلاش تازه دیپلمات در خصوص برنامه هسته‌ای ایران با میانجیگری عمان بود. یک مقام ارشد صهیونیستی مدعی شد: عمانی‌ها در حال برگزاری گفتگو‌های واسطه‌ای میان آمریکا و ایران هستند.

خبرگزاری ایرنا نوشته است: جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه عمل کند، امکان دستیابی به توافق در وین وجود دارد. توافق مد نظر ایران، سندی است که تحریم‌ها به صورت حداکثری رفع و منطقه‌ هم از اجرای آن بهره‌مند شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین